Bezpečnostní výzkum  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Rada Evropy

CDDG

V oblasti mezivládní spolupráce na poli veřejné správy je nejdůležitějším orgánem Evropský (řídící) výbor pro demokracii a správu (CDDG). Tento výbor byl zřízen na základě rozhodnutí Výboru ministrů RE z listopadu 2013 a úzce navazuje na činnost předchozího Evropského řídícího výboru pro místní a regionální správu (CDLR, 1967 - 2013). Důvodem jeho zřízení byla snaha RE o rozšíření dosavadní agendy zaměřené na místní a regionální správu rovněž o aspekty reforem ústřední státní správy.

https://www.coe.int/en/web/good-governance/cddg

CDDG zpracovává a předkládá ke schválení Výboru ministrů návrhy dokumentů z oblasti místní a regionální správy a modernizace ústřední státní správy, o nichž bylo rozhodnuto, že by bylo vhodné přijmout je ve formě doporučení nebo úmluvy, připravuje studie, zprávy, analýzy a stanoviska; CDDG je gestorem 7 mezinárodních úmluv (včetně Evropské charty místní samosprávy) a cca 25 doporučení.

https://rm.coe.int/168007a088

http://myop.wz.cz/pdf/evropska.pdf

Agenda OSR spočívá v přípravě zasedání výboru a v přípravě a koordinaci stanovisek ČR k projednávaným materiálům v rámci MV, napříč státní správou (MV, MF, MMR), se Stálou misí ČR při Radě Evropy a se zástupci samospráv (AK ČR, SMO ČR). Činnost CDDG je zaměřena zejména na podporu místní a regionální samosprávy, analýzu správních a legislativních struktur a financování místních a regionálních orgánů, podporu spolupráce mezi místními a územními orgány přesahující hranice apod.; v posledním období byly aktivity CDDG zaměřeny zejména na implementaci programových okruhů určených rozhodnutím ministrů jako prioritní v dané oblasti (kvalita veřejných služeb, decentralizace, financování místní a regionální správy, dobré vládnutí, přeshraniční spolupráce).
 

V poslední době Výbor ministrů přijal následující dokumenty připravené v rámci CDDG:

1) Doporučení Výboru ministrů členským státům k účasti občanů v místním veřejném životě - Rec(2018)4 (pdf, 486 kB), které může sloužit jako určitý manuál pro orgány na místní, regionální i národní úrovni při jejich snaze o rozšíření příležitostí a možností zapojení občanů do veřejného dění na místní úrovni. Doporučení reaguje na měnící se podmínky, reflektuje pokrok v oblasti digitalizace a reaguje i na fenomén sociálních médií, přičemž však neopomíjí ani tradiční formy zapojování občanů (místní referenda, konzultace, informování, participativní rozpočet).

https://search.coe.int/cm/Pages/result_details.aspx?ObjectId=09000016807954c3

2) Doporučení Výboru ministrů členským státům k dohledu nad činností místních orgánů - Rec (2019)3 (pdf, 506 kB), které zohlednilo současná pravidla a praxi i poslední trendy v oblasti dohledu nad aktivitami místních orgánů v členských státech a poskytlo členským státům manuál ke zkvalitnění výkonu dohledu při respektování příslušných ustanovení Evropské charty místní samosprávy; vlády tak mohou efektivněji provádět přiměřený dohled a zajistit, aby místní orgány měly "právo a schopnost v mezích zákona regulovat a řídit podstatnou část věcí veřejných v samostatné působnosti v zájmu místního obyvatelstva", jak to požaduje Charta.

https://search.coe.int/cm/Pages/result_details.aspx?ObjectId=090000168093d066

3) Doporučení výboru ministrů členským státům k demokratické odpovědnosti volených zástupců  a volených orgánů na místní a regionální úrovni - CM Rec(2022)2 (pdf, 395 kB); Toto doporučení si klade za cíl vytvořit podmínky pro efektivní rámec odpovědnosti pro volené zástupce a volené orgány na místní a regionální úrovni, kdy osoby s rozhodovací pravomocí přebírají odpovědnost za svá rozhodnutí, tato rozhodnutí jsou zveřejňována, vysvětlována, přezkoumávána, případně i napadána nebo sankcionována; existují účinné a přiměřené opravné prostředky pro nevhodná rozhodnutí nebo opomenutí a jakákoli následná jednání či nečinnost.

https://search.coe.int/cm/pages/result_details.aspx?objectid=0900001680a57739

4) Doporučení Výboru ministrů členským státům o zásadách dobrého demokratického vládnutí Rec(2023)5 (pdf, 213 kB), jež ukotvuje do podoby právního instrumentu 12 zásad dobrého demokratického vládnutí, přijatých na Konferenci evropských ministrů odpovědných za místní správu ve Valencii, a vyzývá členské státy, aby tyto principy uplatňovaly v praxi při činnosti svých orgánů. Mezi nejdůležitější zakotvené principy patří otevřenost a transparentnost, efektivita, veřejná etika, odpovědnost, demokratická účast, udržitelnost apod.
Result details (coe.int)
 
5) Doporučení Výboru ministrů členským státům o deliberativní (poradní) demokracii Rec(2023)6 (pdf, 208 kB), které je zaměřeno na posílení účasti veřejnosti na tvorbě politik a rozhodovacích procesech, přičemž nabádá členské státy, aby příslušné poradní procesy na všech úrovních správy všemožně podporovaly a usnadňovaly (ukotvení v právních předpisech, poskytování relevantních informací, zprostředkování účasti apod.).
Result details (coe.int)

  

vytisknout  e-mailem