Rozvoj kontaktů pro spolupráci v bezpečnostním výzkumu: University of Maryland, USA
Ve spolupráci Ministerstva vnitra, Vysokého učení technického a Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického se uskutečnila prezentace projektů bezpečnostního výzkumu v oblasti kybernetické bezpečnosti a umělé inteligence pro reprezentaci University of Maryland a Office of Naval Research Global při Velvyslanectví USA v Praze.
Prof. William Regli je dlouhodobým přítelem české vědy a aktivním podporovatelem jejího propojování s partnery v USA. Dřívější spolupráci v podobě dvoustranného workshopu k výzkumu umělé inteligence (2018), přijetí několika delegací z ČR a nesčetných drobných aktivit na podporu networkingu českých výzkumníků doplnila letošní účast na briefingu k nastupujícím výzvám v podobě propojování dezinformačních kampaní a umělé inteligence pro prezidenta Pavla v New Yorku a právě nedávná návštěva MV. Návštěvy se zúčastnila také výzkumná ředitelka Office of Naval Research Global v Praze, Dr. Martina Siwek.
Představeny byly následující projekty a výzkumné skupiny:
- Kybernetická aréna BUTCA, která se již do USA dostala, a představuje jeden z projektů nejaktivněji prosazovaných do praxe pro výuku na středních a vysokých školách i výcvik expertů v průmyslu;
- NESPOQ v oblasti postkvantové kryptografie a další aktivity výzkumné skupiny AXE na VUT;
- výzkumná skupina optovláknových sítí při Ústavu telekomunikací VUT;
- BAZAR, který se věnoval problematice darknetových tržišť a zaznamenal zásadní mezinárodní úspěchy v rámci vyšetřování a nuceného uzavření tržiště Monopoly Market, řešený na FIT VUT;
- Centrum umělé inteligence při FEL ČVUT.
UMD a Laboratoř ARLIS
Laboratoř pro aplikovaný výzkum pro zpravodajství a bezpečnost je jedním ze čtrnácti tzv. University Affiliated Research Centers, velkých výzkumných center, které americká Ministerstvo obrany financuje primárně ve veřejném výzkumném sektoru. Jeho posláním je realizace výzkumu a vývoje ve prospěch bezpečnostní a zpravodajské komunity. Výzkumný program integruje společenské a behaviorální vědy, umělou inteligenci a informatiku.
Office of Naval Research Global
ONRG je součástí amerického Ministerstva obrany, která plní roli poskytovatele podpory především pro orientovaný základní výzkum v tématech dlouhodobě relevantních pro předpokládané budoucí potřeby v rozvoji technologií pro schopnosti válečného námořnictva. Kancelář v Praze existuje od roku 2010 a podporuje konferenční, mobilitní i výzkumné projekty limitního rozsahu v celém středoevropském regionu.