Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Možnost volit při volbě prezidenta České republiky v roce 2018 v nemocnici nebo v obdobném zařízení

Při pobytu ve zdravotnickém zařízení, v zařízení sociálních služeb, školském zařízení pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy, ve školském zařízení pro preventivně výchovnou péči nebo v jiném obdobném zařízení v obci může oprávněný volič za splnění podmínek zákona č. 275/2012 Sb., o volbě prezidenta republiky a o změně některých zákonů (zákon o volbě prezidenta republiky), ve znění pozdějších předpisů, rovněž uplatnit své aktivní volební právo. Má několik možností, jak postupovat, odvislých do určité míry od charakteru jeho pobytu nebo hospitalizace, a to zda půjde o pobyt dlouhodobý či krátkodobý.

V případě, že lze předpokládat, že bude volič dlouhodobě v nemocnici nebo v obdobném ústavu a zařízení a bude tam i v době volby prezidenta České republiky, osoba stojící v čele tohoto zařízení by měla voliče informovat o možnosti zápisu do zvláštního seznamu voličů, na základě kterého by potom mohl uplatnit své volební právo.

Volič v takovém případě hlasuje do přenosné volební schránky, se kterou se za voličem dostaví členové okrskové volební komise ustanovené v územním obvodu příslušného zařízení. Hlasovací lístky i úřední obálku mu vydá okrsková volební komise před hlasováním.

Na základě ustanovení § 32 zákona o volbě prezidenta republiky zapíše do zvláštního seznamu tyto voliče obecní úřad. Údaje o voličích, kteří potvrdí zájem hlasovat na základě svého zápisu do zvláštního seznamu voličů, předá osoba stojící v čele příslušného zařízení obecnímu úřadu, městskému úřadu, magistrátu, úřadu městské části nebo městského obvodu územně členěného statutárního města a úřadu městské části hlavního města Prahy v jejich územním obvodu nejpozději 4 dny před začátkem hlasování (tj. 8. ledna 2018 do 14.00 hodin; v případě druhého kola volby do 22. ledna 2018 do 14.00 hodin). Potvrzení o provedeném zápisu zašle obecní úřad, u kterého byl volič zapsán do zvláštního seznamu, obecnímu úřadu v obci, kde je volič zapsán ve stálém seznamu voličů (tj. kde má trvalý pobyt). Dva dny před zahájením voleb (tj. 10. ledna 2018 v 16.00 hodin; v případě druhého kola volby 24. ledna 2018 v 16.00 hodin) obecní úřad zvláštní seznam uzavře a předá okrskovým volebním komisím jeho výpis obsahující údaje shodné s údaji zvláštního seznamu voličů; doporučuje se samostatně pro každé zařízení. S tímto výpisem, přenosnou volební schránkou, úřední obálkou a hlasovacími lístky se okrsková volební komise dostaví do příslušného zařízení, kde po prokázání totožnosti a státního občanství České republiky platným občanským průkazem nebo cestovním dokladem voliči umožní hlasovat.

V případě krátkodobého pobytu nebo v případě, že volič neví, kde se přesně ve dny volby prezidenta bude nacházet (např. předpokládaná hospitalizace), se jeví jako nejvhodnější vyřízení voličského průkazu, na který volič může volit v jakémkoliv volebním okrsku na území České republiky. V případě, že si volič vyřídil voličský průkaz (viz Možnost hlasovat na voličský průkaz při volbě prezidenta České republiky v roce 2018) a ve dny volby nakonec bude v nemocnici nebo v obdobném zdravotnickém zařízení, může zde na tento voličský průkaz hlasovat. Hlasování v těchto zdravotnických zařízeních zajistí okrsková volební komise, v jejímž územním obvodu se dotčené zařízení nachází, a to po předchozím požádání u příslušného obecního úřadu, v jehož správním obvodu se zdravotnické zařízení nachází, nebo ve dny voleb u příslušné okrskové volební komise, nejlépe prostřednictvím osoby stojící v čele příslušného zdravotnického zařízení. Voličský průkaz poté volič odevzdá členům okrskové volební komise, kteří se dostaví do zdravotnického zařízení s přenosnou volební schránkou a po prokázání totožnosti a státního občanství České republiky platným občanským průkazem nebo cestovním dokladem volič obdrží úřední obálku s úplnou sadou hlasovacích lístků a bude moci hlasovat.

Může nastat i situace, že volič, který je hospitalizován v nemocnici nebo v obdobném zdravotnickém zařízení, má místo trvalého pobytu ve stejném volebním okrsku jako tato nemocnice či zařízení. V tomto případě lze využít ustanovení § 41 odst. 8 zákona o volbě prezidenta republiky, na základě kterého volič může požádat ze závažných, zejména zdravotních, důvodů obecní úřad nebo ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, avšak pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena. V takovém případě okrsková volební komise vyšle k voliči dva své členy s přenosnou volební schránkou, úřední obálkou a hlasovacími lístky. Při hlasování postupují členové volební komise tak, aby byla zachována tajnost hlasování.

Dojde-li k hospitalizaci voliče v zařízení mimo území volebního okrsku, kde má volič trvalý pobyt, po uzavření stálého seznamu voličů, tj. ode dne 10. ledna 2018, v případě druhého kola volby 24. ledna 2018, od 16.00 hodin, a volič nemá voličský průkaz, je tato skutečnost považována za faktickou překážku ve výkonu volebního práva.

Voliči, který je v nemocnici nebo v obdobném zdravotnickém zařízení, a není zapsán ve zvláštním seznamu voličů nebo nemá voličský průkaz anebo nemá trvalý pobyt v okrsku, kde se nemocnice nebo obdobné zdravotnické zařízení nachází, nemůže okrsková volební komise umožnit hlasování.


Odbor všeobecné správy, oddělení voleb, 28. srpna 2017

vytisknout  e-mailem