Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Další pomoc Ministerstva vnitra zemím zasaženým migrací putuje do Řecka a Tuniska

Bezpečné zóny pro nezletilé migranty bez doprovodu v Řecku a pomoc Tunisku s navracením migrantů do zemí původu. To je letošní první konkrétní pomoc Ministerstva vnitra zemím zasaženým migrační a uprchlickou krizí. 

Vláda dnes, 6. března 2024, schválila první dva projekty, kterými letos Ministerstvo vnitra (MV) pomůže zemím zasaženým migrační krizí v rámci svého programu Pomoc na místě. Vláda současně schválila priority programu na letošní rok, stejně jako priority zdravotně-humanitárního programu MEDEVAC, který MV koordinuje. Cílem obou programů je zdravotně-humanitární pomoc, prevence nelegální migrace a pomoc uprchlíkům v zemích mimo EU. „Migrační situace ve světě je znepokojivá, protože nárůst ozbrojených konfliktů zapříčinil i největší počet vysídlených lidí v tomto století. Proto budeme i letos pomáhat tam, kde to má největší smysl. Tedy přímo v zemích, které jsou migrací a uprchlictvím zasažené nejvíce,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.

První schválená pomoc Česka v letošním roce poputuje do Tuniska a Řecka. Dar Mezinárodní organizaci pro migraci umožní podpořit dobrovolné návraty migrantů, kteří se chtějí vrátit z Tuniska nejčastěji do Pobřeží slonoviny, Kamerunu či Mali, tedy do zemí, odkud přicházejí migranti nejvíce do Itálie. Jde o pokračování úspěšného projektu, který už MV podpořilo v loňském roce. Druhým projektem MV vyhoví žádosti Řecka o pokračování podpory projektu bezpečných zón pro migranty na ostrově Lesbos. Ty slouží například pro psychologickou pomoc, neformální vzdělávání nebo právní služby pro děti bez doprovodu. Hodnota každého daru je 25 milionů Kč.

Letošní priority
Program Pomoc na místě se letos zaměří hlavně na pomoc zemím na nejzasaženější centrální středomořské trase, především Tunisku, Libyi, Pobřeží slonoviny, Itálii a Maltě. Kromě toho MV na dalších migračních trasách pomůže např. Libanonu, Severní Makedonii, Senegalu nebo Španělsku.

Program Pomoc na místě doplňují priority sesterského programu MEDEVAC. Letos jde především o pomoc v subsaharské Africe a na Blízkém východě. I v tomto roce budou hlavními aktivitami vysílání českých lékařských týmů do zemí zasažených uprchlickou a migrační krizí, školení lékařů, stáže zahraničních zdravotníků a podpora rozvoje zdravotnictví ve vybraných oblastech.

Rozpočet programu Pomoc na místě pro rok 2024 je 150 milionů Kč, programu MEDEVAC pak 60 milionů Kč. Priority nezahrnují pomoc Ukrajině ani jejím uprchlíkům. Tato pomoc se řeší samostatně.

Adam Rözler
odbor komunikace Ministerstva vnitra

vytisknout  e-mailem