Veřejná správa č. 17 / 2010
Veřejná správa 17/2010
Nové číslo časopisu Veřejná správa mimo jiné přináší:
- Rozhovors Miroslavem Štěpánem, generálním ředitelem HZS ČRSpolupráce s obecními hasiči je bezproblémováJan KravčíkČasto se stává, že si nám dobrovolní hasiči stěžují na nedostatek techniky a že by ji měl stát pořizovat. Musím zdůraznit, že to ale možné není. Vede snad stát, respektive Policie České republiky diskuze s obecními policisty, zda jim přispěje na nové vozy? Nikoliv – obec si zřídila obecní policii, které také nakoupila auta a uniformy.
-
Rozhovor
s Monikou Homolkovou-Němečkovou, náměstkyní starosty SH ČMSKdo zasahuje, má právo být chráněnMgr. Ludmila KřížováNa komunální úrovni se při spolupráci samozřejmě nejedná jen o kraje, ale i o města či obce. Právě v menších obcích mají dobrovolní hasiči nejen dlouhodobou tradici, ale i hluboké kořeny a i v dnešní moderní době jsou pilířem společenského a kulturního dění.
- Téma
Mgr. Ingrid Matoušková, Ph.D.Jejich profesí je nasazovat své zdraví a životy ve prospěch nás všech. Přestože profesionální záchranáři mívají klamný dojem, že traumatizující zážitky ze své práce zvládají, jsou ohroženi stresem, stejně jako všichni ostatní. I u nich se jedná o přirozenou lidskou reakci na nenormální situaci. Jak přispět k tomu, aby se s traumatizujícími zážitky snáze vyrovnali?
K psychologické službě u Hasičského záchranného sboru České republiky odpovídá plk. PhDr. Zuzana Vrbová
-
KonzultaceMgr. Iva Vejmělková
Průhledné veřejné zadávání na dosah?
Trh s veřejnými zakázkami každým rokem roste a zvětšuje svůj objem, zatímco pravidla pro veřejné zadávání jakoby byla každým rokem komplikovanější a méně přehledná. Pro některé zadavatele je zákon č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů, doslova pastí.
- Evropská unieŘízení krizových situací očima občanů UnieIng. Jiří ZukalPrevencí a přípravou na mimořádné události, k nimž patří zejména následky přírodních a průmyslových katastrof, se zabývají jak vlády členských zemí, tak Unie jako celek. Občané se shodují na nezbytnosti věnovat civilní ochraně ještě větší pozornost.
-
Technologie pro týmy záchranářůTaké malé a střední podniky z České republiky se podílely na výzkumném projektu financovaném Evropskou unií a založeném na softwarových aplikacích, jež přispívají k záchraně lidských životů. Umožňují totiž záchranářským týmům na místech přírodních katastrof rychlejší a účinnější komunikaci a koordinaci.
-
Naděje má číslo 112Ing. Jiří ZukalJe nezbytné zavolat rychlou zdravotní záchrannou službu, hasiče nebo policii? Kdokoli se ve státech sedmadvacítky ocitne v tísni, může volat z pevné linky nebo z mobilu na společné bezplatné telefonní číslo.
- Dobrá praxe
Ing. Petr FasterV Moravskoslezském kraji byla v červnu dokončena výstavba Integrovaného bezpečnostního centra, které bude koncem letošního roku uvedeno do provozu. Cesta k jeho realizaci byla dlouhá. Počátky sahají do devadesátých let minulého století, kdy se zrodila myšlenka na spolupráci záchranných složek při řešení mimořádných událostí na území města Ostravy.
- ProjektyZdravé město – priority a zavedení energetického štítkováníIng. Mgr. Lucie PetříčkováZdravé město Kopřivnice zapojilo do mezinárodní kampaně Display. Jejím hlavním cílem je prostřednictvím jednoduchých a srozumitelných štítků informovat o energetické náročnosti veřejných budov a přimět tím širokou veřejnost k zamyšlení nad vlastní spotřebou energie a jejím dopadem na klimatické změny.
-
PřílohaRozpočtový proces na příkladu Pardubického kraje; Novátorský nález Ústavního soudu
Foto na titulu archiv HZS ČR