Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Senát - finanční prostředky na odstraňování následků škod způsobených záplavami a povodněmi

V současné době má Senát pouze 80 členů. Karel Schwarzenberg byl totiž 29. května zvolen poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a touto volbou mu zanikl mandát senátora. Vzhledem k tomu, že jeho senátorský mandát měl končit letos 13. listopadu, nebudou vyhlášeny doplňovací volby a volby v jeho bývalém volebním obvodu č. 25 – Praha 6 proběhnou v řádném termínu senátních voleb na podzim tohoto roku.
 
Ve čtvrtek 3. června se senátoři sešli na své 21. schůzi, aby ve zkráceném jednání projednali novelu zákona o dluhopisovém programu na částečnou úhradu nákladů spojených s odstraněním následků škod způsobených záplavami a povodněmi. O jednání ve stavu legislativní nouze požádal předsedu Senátu P. Sobotku osobním dopisem premiér Jan Fischer. Senátoři novelu valnou většinou hlasů schválili a ta nyní čeká už jen na podpis prezidenta republiky. Jan Fischer, který novelu zákona na schůzi předkládal, uvedl, že finanční prostředky by mohly být k dispozici během několika týdnů po nabytí účinnosti zákona, což znamená den jeho vyhlášení ve Sbírce zákonů. J. Fischer zároveň senátory ujistil, že uvolněné prostředky nebudou zneužity. „Zdůrazňuji třikrát, že prostředky budou vyčerpány pouze na základě skutečné, zdůvodněné a naléhavé potřeby, a to maximálně do výše 3 miliard korun. Vypisujeme-li v nominále za 3 miliardy, neznamená to, že skutečně ta potřeba v té výši bude,“ řekl mimo jiné předseda vlády. Uvedl také, že finance uvolněné touto novelou bude možné použít i na další eventuální škody po záplavách v celém roce 2010.
 
Předseda vlády Jan Fischer také na schůzi přednesl informaci vlády o situaci v místech zasažených ničivými záplavami. Zevrubně senátorky a senátory informoval o tom, jak se vláda vyrovnala s povodňovou situací letošního května. Řekl, že všechny složky záchranného systému fungovaly bezvadně, ale zdůraznil, že se stále nedaří zlepšovat prevenci před povodněmi. Zároveň hovořil i o současné situaci, kdy naši zemi a část Evropy ohrožuje další vlna vodních záplav. „Zatím jsme ve fázi záchranných prací. Pomalu budeme přecházet do fáze likvidační a obnovovací a samozřejmě to sledujeme s největší pečlivostí. Lze konstatovat, že situace je pod kontrolou,“ uvedl na schůzi 3. června J. Fischer. Další plánovaná schůze Senátu bude 23. června.
 
Na pozvání předsedů parlamentů Jordánska a Izraele uskutečnila delegace Senátu ve dnech 31. května až 4. června v těchto zemích pracovní návštěvu. Delegaci tvořenou představiteli všech tří senátorských klubů vedl předseda Senátu Přemysl Sobotka. V Jordánsku senátoři jednali 1. června s jordánským králem Abdulláhem II., předsedou vlády Samírem Riflím a v neposlední řadě i s vedením jordánského Senátu. Při setkání s králem Abdulláhem se podle P. Sobotky hovořilo zvláště o spolupráci mezi Českou republikou a Jordánským královstvím. „Obě země se podílejí na misích OSN a naše republika nyní v Jordánsku pomáhá s odminováním údolí řeky Jordán, máme na co navazovat,“ uvedl k rozhovorům předseda českého Senátu. Na jednání s premiérem Riflím se hovořilo hlavně o možnostech ekonomické spolupráce obou zemí. „Máme Jordánsku co nabídnout, ať už jde o technologické celky při stavbě kanálu z Rudého do Mrtvého moře nebo o energetické a vodohospodářské celky. Probíhající provoz českého odminovacího zařízení vytváří příznivé klima pro větší angažmá českých podnikatelů tady v Jordánsku a já jsem rád, že naše senátní delegace pootevřela podnikatelským aktivitám dveře,“ dodal P. Sobotka. Zároveň během rozhovoru také ocenil roli Jordánska při urovnávání konfliktů v této oblasti.
 
text -kk-
 

vytisknout  e-mailem