Senát - konference a výstava Cesta z okovů
Vernisáž výstavy Cesta z okovů
K připomenutí listopadových událostí před dvaceti lety se v Senátu konala mezinárodní konference předsedů Parlamentů evropských postkomunistických zemí, které se po pádu sovětského bloku staly členy Evropské unie. Konferenci s názvem Cesta z okovů předcházela vernisáž stejnojmenné výstavy, kterou připravil Vojenský historický ústav ve spolupráci Národní muzeem. Vystaveny jsou na ní dokumenty a předměty z doby před dvaceti lety a dříve, a to jak z oblasti represivních složek, tak i dokumenty a faksimile z disentu. Polovinu výstavy mohou návštěvníci vidět denně ve Výstavní síni Senátu, druhá část je instalována v historických prostorách Valdštejnského paláce a je přístupná každý víkend. 17. listopadu pak byla zahájena samotná konference, která se skládala ze dvou částí. První část zahájil předseda Senátu Přemysl Sobotka. Ve svém projevu upozornil mimo jiné i na to, že na minulost nelze zapomínat. „Vzpomínejme na ty zlomové chvíle a radujme se z nich. Nesmíme však nikdy zapomenout na to, co jim předcházelo. Nemáme právo být tak otrlí a zapomínat na všechny ty historické hrůzy stalinistů, mezi kterými dominují otřesné zážitky občanů všech našich zemí, zavlečených do sovětských gulagů,“ uvedl P. Sobotka. Cílem konference bylo dle jeho slov nejen si připomenout tehdejší události, které vedly k pádu komunismu u nás a postupně i v celé střední a východní Evropě a k pádu celého sovětského bloku, ale rovněž zdůraznit, že demokracii je nutné neustále rozvíjet, obnovovat a starat se o ni.
Konference Cesta z okovů
V první části jednání vystoupili bývalý prezident Václav Havel, senátor a tehdejší podporovatel opozice z exilu Karel Schwarzenberg, senátor a tehdejší mluvčí Charty 77 Alexandr Vondra, za herce Michal Pavlata a za tehdejší studenty Šimon Pánek a Prokop Tomek, který je dnes zároveň historikem moderních českých dějin ve Vojenském historickém ústavu. Účastníky konference pozdravil také premiér Jan Fischer. Václav Havel ve svém vystoupení přečetl seznam odpůrců tehdejšího komunistického režimu, kteří již zemřeli. Od předsedy Senátu P. Sobotky poté obdržel stříbrnou pamětní medaili Senátu. V druhé části konference své příspěvky přednesli zástupci Parlamentů evropských postkomunistických zemí. Nejprve vystoupili Miloslav Vlček, předseda Poslanecké sněmovny PČR, a Pavol Paška, předseda Národní rady Slovenské republiky. Poté si účastníci konference vyslechli příspěvky předsedů nebo místopředsedů Parlamentů Bulharska, Estonska, Litvy, Lotyšska, Polska, Rumunska, Slovinska a Spolkové republiky Německo. Jako host vystoupila Birgitta Sellén, místopředsedkyně Parlamentu Švédska, které v současné době předsedá Evropské unii. Přítomné ve videozdravici pozdravil i předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek.
Na závěr konference byla předsedou Senátu zveřejněna Pražská výzva, která varuje před rehabilitací komunismu a zobecňuje zkušenosti středoevropských a východoevropských zemí pro celou Evropu. Účastníci konference v ní vyzývají své kolegy z těch evropských zemí, které v poválečných letech neměly zkušenost s totalitním režimem, aby ve vlastním zájmu našli porozumění pro to, že naše země jsou zvláště citlivé k hodnotám svobody a demokracie, které je třeba velmi důkladně bránit. Proto se ve výzvě také upozorňuje, že by se měla věnovat zvýšená pozornost novým formám populismu, demagogie a dirigismu, které mohou negativně ovlivňovat demokratický proces v kterékoliv evropské zemi.
Po skončení konference se předseda Senátu P. Sobotka spolu s přítomnými zástupci Parlamentů postkomunistických zemí odebrali na Národní třídu, kde k Památníku 17. listopadu položili květiny. Poté všichni odcestovali do Bratislavy, kde se oslavy pádu komunismu konaly ve středu 18. listopadu.
text –kk-
foto archiv Senátu PČR