Seminář Výkon přenesené působnosti státní správy versus rozpočtové určení daní
Zpravodajství
Odborný seminář s názvem Výkon přenesené působnosti
státní správy versus rozpočtové určení daní.
státní správy versus rozpočtové určení daní.
Předseda Senátu Parlamentu ČR Přemysl Sobotka poslal otevřený dopis maršálkovi Senátu Polské republiky Bogdanovi Borusewiczovi. Vyzýval v něm polský Senát, aby společně s českým Senátem zkoordinovali kroky v bezpečnostní politice poté, co americká administrativa rozhodla zastavit projekt protiraketové obrany, která měla být umístěna v České republice a v Polsku. O den později spolu také oba politici hovořili telefonicky. „Shodli jsme se, že je potřeba po tomto rozhodnutí vytvářet společnou strategii a úzce v otázce bezpečnosti střední a východní Evropy spolupracovat. Mám na mysli multilaterální vazby parlamentů těchto zemí. Shodli jsme se také v tom, že bezpečnostní rizika pro Evropu a USA trvají a že společné vazby vyplývající ze společného členství v NATO stále platí a platit budou i nadále,“ uvedl po telefonátu P. Sobotka.
Dne 21. září pořádala Stálá komise Senátu pro rozvoj venkova odborný seminář s názvem Výkon přenesené působnosti státní správy versus rozpočtové určení daní. O seminář, který se konal pod záštitou Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu, byl značný zájem ze strany starostů a starostek zejména menších měst a obcí. Se svými příspěvky vystoupili zástupci Ministerstva vnitra a Ministerstva financí, dále například zástupci Sdružení místních samospráv ČR nebo Svazu měst a obcí. Téměř stovka zúčastněných se zájmem vyslechla vystoupení představitelů jak státní správy, tak i samosprávy a mnozí se účastnili bohaté a živé diskuse. Seminář řídila a moderovala předsedkyně Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova senátorka Ludmila Müllerová.
Místopředseda Senátu Milan Štěch uspořádal 22. září seminář na téma Jak se žije seniorům v České republice. Zúčastnili se ho zájemci z celé naší republiky sdružení v Radě seniorů. Na programu jednání bylo sociální postavení českých seniorů, věková diskriminace, zdravotní potřeby a problémy populace nad 60 let stejně jako možnosti pro aktivní stárnutí. Před účastníky vystoupil ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka, který hovořil mimo jiné o problematice vývoje důchodů vůči průměrné mzdě. Informoval také o důvodech, které vedly vládu k opatření nepřistoupit k valorizaci důchodů. Se svým příspěvkem vystoupil i předseda Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny PČR Zdeněk Škromach.
Účastníci semináře prezentovali některé závažné sociální případy seniorů, převážně žijících ve velkých městech, které nastaly v důsledku deregulace nájmů v bytech. Dále konstatovali, že senioři jsou často vnímáni jako skupina obyvatel, která ekonomicky zatěžuje naši společnost, což kategoricky odmítají. Rada seniorů ČR a účastníci semináře na závěr vyzvaly obě komory Parlamentu ČR, aby po vzoru české vlády ustavily své odborné orgány pro seniory a stárnoucí populaci a Radě seniorů ČR v nich umožnily důstojné zastoupení.
Setkání s poslanci Evropského parlamentu.
Na neformálním setkání se 23. září sešli senátoři s poslanci Evropského parlamentu zvolenými za Českou republiku. Setkání, kterého se zúčastnili i někteří poslanci, uspořádal senátní Výbor pro záležitosti Evropské unie. Cílem historicky první společné schůze na půdě Senátu Parlamentu ČR byla kromě osobního setkání a vzájemného poznání také budoucí spolupráce na celoevropských tématech, která se významně dotýkají právě České republiky. Během setkání jednali účastníci zejména o tématech evropského finančního dohledu a regulace bankovního a ekonomického trhu, dále o Stockholmském programu, kde se přítomní politici mimo jiné shodli na podpoře jednotné azylové politiky.
text –kk-
foto archiv Senátu PČR
foto archiv Senátu PČR