Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Senát - návštěva Kazachstánu a Arménie

 

Předseda Senátu Přemysl Sobotka vedl senátní delegaci, která uskutečnila ve dnech 9. – 13. září oficiální návštěvu Kazachstánu. Senátoři se setkali s předsedou vlády Karimem Masimovem a jednali hlavně s předsedy obou komor kazachstánského Parlamentu. Vedle senátorů byli v delegaci také zástupci českých podnikatelů, neboť senátoři v Kazachstánu jednali i o hospodářské spolupráci obou zemí. „Hlavními tématy při jednáních na všech úrovních je prohlubování hospodářské spolupráce. Česká republika může nabídnout investiční celky, pomoc při budování dopravní infrastruktury, ale i sportovišť. Naopak máme zájem o kazachstánské suroviny a energie. Jasně jsem řekl, že máme zájem na diverzifikaci našich energetických zdrojů a Kazachstán je jednou z možností tohoto procesu. Politik ale může jen pootevřít podnikatelům dveře, to ostatní už musejí odpracovat oni sami,“ uvedl Přemysl Sobotka. Podle slov P. Sobotky se všichni politici, s kterými se setkal, zajímali o to, jakým způsobem přistupuje Česká republika ke konfliktu v Gruzii. „Zdůraznil jsem, že trváme na zachování státní integrity Gruzie a že velmi výrazně upřednostňuji politická jednání. Protože jakmile se začnou řešit konflikty prostřednictvím zbraní, doplácí na to především civilní obyvatelstvo,“ řekl novinářům mimo jiné Přemysl Sobotka.
Delegace se v hlavním města Astaně zúčastnila rovněž jednání česko-kazachstánské mezivládní komise pro obchodně-hospodářskou a vědecko-technickou spolupráci a senátoři byli přítomni podpisu Protokolu o této spolupráci. Cesta se uskutečnila na pozvání předsedy Senátu Parlamentu Republiky Kazachstán K. Tokajeva.
  
Další zastávkou senátní delegace byla Arménie. Předseda Senátu P. Sobotka v hlavním městě Jerevanu absolvoval sérií jednání s vrcholnými arménskými politiky. Jednal s předsedou Národního shromáždění Arménie Tigranem Torosyanem, dále s předsedou vlády Tigranem Sargsyanem, ministrem zahraničních věcí Edvardem Nalbandyanem a také s prezidentem Arménie Serzhem Sargsyanem a samozřejmě se členy Národního shromáždění. „Na všech úrovních zaznívalo, že mezi Arménií a Českou republikou nejsou politické problémy. Pro další rozvoj hospodářských vztahů je nutné uzavřít další bilaterální dohody, jako je například dohoda o ochraně investic. Co se mezinárodních vztahů týče, shodl jsem se se svými partnery, že územní či jiné problémy mezi státy nelze řešit vojenskou silou a také že hranice suverénních států nelze zpochybňovat, neboť to ohrožuje mezinárodní právo,“ uvedl na tiskové konferenci v arménském Parlamentu Přemysl Sobotka. Česká senátní delegace se v Jerevanu zúčastnila také zahájení česko-arménského podnikatelského fóra.
  
V Senátu byla 8. září pokřtěna za účasti předsedy Senátu Přemysla Sobotky kniha Tobrucký deník historika Jindřicha Marka. Mezi kmotry knihy patřil také účastník bojů o Tobruk brig. gen. v.v. MUDr. Josef Hercz a filmový režisér Václav Marhoul, který o bojích u Tobruku natočil film, jenž jde v těchto dnech do českých kin. Kniha je prvním obsáhlým zpracováním bojů našich vojáků v Tobruku v roce 1941. Senátor Martin Mejstřík informoval na tiskové konferenci 10. září o nových internetových stránkách www.prazskadeklarace.cz nebo www.praguedeclaration.org, na kterých se mohou signatáři z celého světa připojovat k Pražské deklaraci. Deklarace byla přijata na závěr dvoudenní konference “Svědomí Evropy a komunismus”, která se konala ve dnech 2. - 3. června 2008 v Senátu PČR. Dle slov M. Mejstříka se pod deklaraci již připojila mimo jiné řada poslanců Evropského parlamentu. Na základě Pražské deklarace pořádá Frakce Zelených v Evropském parlamentu dne 18. září veřejné slyšení na téma otevírání komunistických archivů ve střední a východní Evropě.
 
text –kk-

vytisknout  e-mailem