Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Přístupy do informačních systémů Policie České republiky pro obecní policie

Cílem projektu je zpřístupnit data, jejichž využití je obecním policiím umožněno zákonem. Podstatou je propojení informačních systémů policie a obecních policie, stanovení základních postupů při vyhodnocování a reakce na výsledek zpracování informací. Širší dostupnost dat z informačních systémů Policie České republiky a Ministerstva vnitra citelně pomůže ke zvýšení bezpečnosti občanů. 

  • O projektu
  • Aktuální stav projektu

O projektu

O projektu

ISOP2.jpg

Obecní policie (dále jen OP) je v rozsahu nezbytném k plnění svých úkolů podle § 11a zákona č.553/1991 Sb., o obecní policii, ve znění pozdějších změn a doplňků oprávněna vyžadovat poskytnutí údajů z informačních systémů Policie České republiky (dále jen „policie“) a informačních systémů Ministerstva vnitra (dále jen „ministerstvo“).

policie:

  1. hledaných a pohřešovaných osobách a věcech,
  2. odcizených motorových vozidlech a odcizených registračních značkách motorových vozidel,
  3. totožnosti osob, které byly předvedeny na policii podle § 13 odst. 1 až 3 nebo omezeny na osobní svobodě podle § 76 odst. 2 trestního řádu.
     

ministerstva nebo policie:

  1. základního registru obyvatel,
  2. agendového informačního systému evidence obyvatel,
  3. agendového informačního systému cizinců,
  4. registru rodných čísel o fyzických osobách, kterým bylo přiděleno rodné číslo, avšak nejsou vedeny v informačních systémech uvedených v bodech 2 a 3.
     

Dožádaný orgán, který požadované údaje ve svém informačním systému vede, je povinen je obecní policii poskytnout, pokud mu v tom nebrání plnění nebo dodržování povinností podle zvláštního předpisu.

Do informačních systémů policie a ministerstva přistupuje obecní policie těmito způsoby:

  1. Přímým přístupem z agendového informačního systému prostřednictvím rozhraní eGSB. Pro tento způsob přístupu musí mít obecní policie zaregistrován svůj agendový informační systém v Informačním systému o informačních systémech státní správy.

  2. Cestou Centrálního místa služeb (CMS) přístupem přes formulář Czech Point@office. Pro tyto účely musí mít strážník obecní policie, který bude využívat přístup do formuláře, zřízen příslušný účet a osobní komerční certifikát a musí mít přiděleny odpovídající role pro přístup k formuláři.
     

V první fázi se jedná o pátrací systémy policie:

  1. systém PATROS (informace k hledaným a pohřešovaným osobám vyhlášených Policií ČR)

  2. systém PATRMV (informace k pátrání po vozidlech vyhlášených Policií ČR)
     

V další fázi bude zpřístupněno mezinárodní pátrání SIS II (Schengen) a ICIS (Interpol).

Postup obecní policie pro přístup ke kontextům A 418.1 OP, A 418.2 OP

Kontaktní osoba pro podporu projektu: kpt. Mgr. Milan Dolejší
                                                              email: pozadavky.it@pcr.cz
                                                              tel.: +420 974 804 010

  

Přílohy

  

Aktuální stav projektu

Aktuální stav projektu

  • Únor 2021
    Od února 2021 dochází ke změně kontaktní osoby pro podporu projektu. Veškerou další související komunikaci směřujte prosím výhradně na e-mail pozadavky.it@pcr.cz popř. tel. linku + 420 974 835 226. Dosavadnímu koordinátorovi pplk. Ing. Janu Mišurcovi děkujeme za vedení projektu.

  • Srpen 2020
    Od 24. srpna 2020 jsou k dispozici nová testovací data pro vyzkoušení systému prostřednictvím CzP.  Původní data osob z 28. května 2019 již nejsou funkční.
    Vozidla zůstávají stejná, v nové tabulce jsou pro úplnost uvedena také, ale jedná se o původní data z 28. května 2019.

  • Březen 2020
    V poslední době se množí dotazy ohledně napojení prostřednictvím eGSB, příslušných certifikátů, propojení do CMS2, a to jak ze strany jednotlivých městských policií, tak ze strany odborných SW firem, které pro jednotlivé městské policie připojení realizují. Proto přidáváme pár informací ohledně této problematiky. Zdůrazňuji, že se jedná o připojení městských policií do pátracích systémů Policie ČR prostřednictvím eGSB, nikoliv prostřednictvím CzP.

    Policie ČR má na rozhraní eGSB vypublikovány služby/kontexty pro přístup obecních policii do pátracích systémů Policie ČR na úseku osob a vozidel.

    Tyto služby můžou využívat všechny obecní policie, které splní stanovené podmínky (jsou uvedené na stránkách Ministerstva vnitra v sekci pro obecní policie) a je jim ze strany Policie ČR povolen přístup k těmto službám na základě žádosti.

    Vlastní napojení na rozhraní eGSB ze strany obecních policií Policie České republiky neřeší. To si musí sama zajistit každá obecní policie (resp. firma, která pro ni dodává SW), která chce na rozhraní eGSB přistupovat. Připojení městské policie na eGSB (aby mohla číst údaje publikované Policií ČR v jejích kontextech) je záležitostí městské policie respektive jejího městského úřadu.

    V příloze je připojen materiál "Připojení čtenářského a publikačního AIS", který je dostupný na stránkách Ministerstva vnitra. Postup je popsán v přiloženém dokumentu - zejména v kapitole 1.

    Pro napojení na eGSB platí obdobná pravidla jako pro napojení na ISZR, který poskytuje výstup z ROB, AIS EO, AIS C a dalších správních evidenci. Příslušný certifikát vydaný Správou základních registrů pro přístup k Základním registrům má zajisté obec zřizující městskou policii, pokud městská policie využívá jiný Agendový informační systém, pak musí být vydán další certifikát - doporučujeme se obrátit na správce AIS příslušné obce, který jistě už procesem jednou prošel a bude schopen požádat SZR o další certifikát pro AIS městské policie.

    Závěrem malé shrnutí:

    • eGSB je sdílená služba CMS2, je tedy dostupná pro všechny, kteří mají konektivitu do CMS2. Postup, jak zařídit je na stránkách Ministerstva vnitra,
    • pro čtení dat je nutný certifikát vydaný od Správy základních registrů, zpracovaný návod naleznete na stránkách Správy základních registrů v sekci pro vývojáře,
    • povolení ke čtení jednotlivých kontextů/dat dávají publikátoři těchto kontextů - pro Patros je to Policie České republiky.

       
  • V listopadu 2019 byly zveřejněny dokumenty Kontext A418.1 (docx, 33 kB) a Kontext A418.2 (docx, 32 kB).

  • V říjnu 2019 byla přidána testovací data pro eGSB. Dále byla přidána dokumentace pro eGSB a Czech Point@office.

  • V průběhu června 2019 byla za pomoci MP Ostrava otestována funkčnost připojení prostřednictvím CzP a MP Ostrava byl povolen přístup do produkčního prostředí CzP. Následně v srpnu 2019 byla rovněž prověřena funkčnost tohoto způsobu připojení prostřednictvím MP Praha, která byl rovněž povolen přístup do produkčního prostředí. Tím je ze strany Policie České republiky považován přístup prostřednictvím CzP za funkční.

  • Dne 28. 5. byla přidána testovací data pro přístup přes formulář Czech Point@office.

  • V dubnu 2019 byl aktualizován tento web a doplněn materiál "Postup obecní policie pro přístup ke kontextům A418.1 OP, A418.2 OP". Doplněny byly body, týkající se činností, které proběhnou po odeslání požadavku o zpřístupnění agendy A418. Nově byl vytvořen "Pokyn k vyplnění žádosti o zpřístupnění" (pdf, 91 kB). Při jeho tvorbě bylo přihlíženo k nejčastějším chybám, kterých se žadatelé při vyplňování dopouštěli. K některým změnám došlo v samotném formuláři "Žádosti o zpřístupnění" (pdf, 1 MB). Formulář byl doplněn o rozbalovací tlačítka, pole pro elektronické podpisy byla rozšířena a z části formuláře pro „Souhlas oprávněné osoby za PČR“ byly odstraněny řádky "Login" a "Datum" (login osoby udělující souhlas za PČR není potřebný a datum obsahuje samotný elektronický podpis). Nově byly přidány řádky, zda se souhlas týká připojení prostřednictvím eGSB či CzP. Přibyla "Informativní tabulka o stavu přístupu jednotlivých obecních policií v kontextu A418" (xlsx, 23 kB). Tato tabulka bude periodicky aktualizována a bude dávat přehled, v jakém stavu připojení jednotlivé OP jsou.

  • K dubnu 2019 uskutečnila přístup OP Týn nad Vltavou přes CzechPoint@office (CzP). Ve všech případech se jednalo o pilotní realizace. Zjištěné poznatky a výsledky testování jsou implementovány do metodik. Zde publikované informace budou průběžně doplňovány o další body a pravidelně aktualizovány.

  • V prosinci 2018 spustily přístup přes rozhraní eGSB MP Brno a Ostrava do svých AIS.

  • V červnu 2018 byl připraven k rozběhnutí projekt na připojení obecních policií do pátracích systémů Policie České republiky.

  

vytisknout  e-mailem