Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministr vnitra Lubomír Metnar na jednání Rady pro spravedlnost a vnitřní věci

Ministři vnitra jednali o směrnici o jmenné evidenci cestujících, o terorismu a radikalizaci i o spolupráci se zeměmi západního Balkánu, zejména v bezpečnostní oblasti. 

 

Rada ministrů vnitra 8. března 2018 prodiskutovala zavádění směrnice o jmenné evidenci cestujících. Česká republika, která v minulosti patřila mezi země, kde implementace PNR postupovala pomalu, by měla být nyní schopna přijmout příslušnou legislativu tak, aby byla implementace směrnice o jmenné evidenci cestujících přijata včas. „Legislativní proces se v současné době zrychlil, v dubnu dojde k legislativnímu projednání. Domnívám se, že čas, který jsme v předchozí době ztratili, doženeme a implementační lhůtu dodržíme a že tato směrnice, o které panuje na úrovni EU de facto shoda, bude implementována a bude sloužit k zefektivnění bezpečnostních prvků,“ uvedl ministr vnitra Lubomír Metnar.

Další zásadní diskuse proběhla na téma posílení spolupráce se zeměmi západního Balkánu v oblasti vnitřní bezpečnosti. Jde především o prevenci radikalizace a hrozby terorismu, ale také o boj proti obchodu s nelegálními zbraněmi, které z těchto zemí do EU proudí. ČR na tento problém upozorňuje a užší spolupráci s balkánskými zeměmi plně podporuje. Západní Balkán považujeme za strategicky důležitý region a spolupráci v oblasti vnitřní bezpečnosti se zeměmi západního Balkánu za zásadní pro bezpečnost celé EU. „Česká republika posílá na Balkán policejní specialisty a podílí se i na finanční pomoci. Dnes byl západní Balkán na Radě jedním z důležitých témat, protože problémy tohoto regionu tady samozřejmě rezonují,“ dodal ministr Metnar.

Bezpečnostní spolupráce
Na národní úrovni Česko dlouhodobě podporuje úzkou spolupráci s policejními složkami zemí západního Balkánu a navyšování kapacit západobalkánských orgánů činných v trestním řízení formou programu „Bezpečnostní rozvojové spolupráce“, který i v letošním roce počítá s vysíláním českých policejních expertů do dotčených zemí, s pořádáním školení pro jejich představitele a s budováním kapacit orgánů činných v trestním řízení v zemích západního Balkánu.

Tématem pracovního oběda ministrů vnitra byl teroristický obsah na internetu. Česko má s tímto fenoménem pouze omezené zkušenosti a bezpečnostní situace je v tomto ohledu v ČR dobrá, přesto si je Česká republika vědoma důležitosti činností, které jsou spojeny s odhalováním teroristického obsahu na internetu, splňuje všechny relevantní úkoly vyplývající z akčního plánu pro boj s teroristickým obsahem na internetu a podporuje výrazně proaktivní přístup k jednání s internetovými společnostmi.

Odpolední debata se dotkla problematiky migrace. Pozice České republiky zůstává i nadále neměnná, to znamená, že trvale a dlouhodobě prosazujeme aktivní návratovou politiku, ochranu vnější hranice i pomoc v místě konfliktů. Kromě nepřetržité pomoci při ostraze hranic na balkánské trase podporujeme také aktivní pomoc v Libyi i v dalších zemích. Jak uvedl ministr Metnar pro česká média, naší snahou je pomáhat v místě vzniku migrace odstraňováním příčin. „Samozřejmě ochrana vnější evropské hranice a efektivní návratová politika je v této souvislosti velmi důležitá. V tomto ohledu jsme velmi aktivní a velmi solidární,“ upřesnil.

vytisknout  e-mailem