Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Volby do Senátu Parlamentu ČR v roce 2008

  • Informace o způsobu hlasování ve volbách do Senátu Parlamentu České republiky v roce 2008
  • Informace o podmínkách kandidatury ve volbách do Senátu Parlamentu České republiky v roce 2008
  • Seznam volebních obvodů, ve kterých se budou konat na podzim 2008 volby do 1/3 Senátu Parlamentu České republiky
  • Harmonogram úkolů a lhůt
  • Postavení okrskových volebních komisí při společném konání voleb do zastupitelstev krajů a do Senátu Parlamentu České republiky v roce 2008
  • Informace k navýšení odměn členům okrskových volebních komisí, k jejich zdaňování a odvodu pojistného na veřejné zdravotní pojištění

Informace o způsobu hlasování ve volbách do Senátu Parlamentu České republiky v roce 2008

Informace o způsobu hlasování ve volbách do Senátu Parlamentu České republiky v roce 2008

Volby ve 27 volebních obvodech do třetiny Senátu Parlamentu České republiky (dále jen "Senát") vyhlásil prezident republiky svým rozhodnutím č.   262 /2008 Sb. ze dne 16.července 2008.
Volby do Senátu se konají ve dvou dnech, v pátek 17.října 2008 od 14.00 hodin do 22.00 hodin a v sobotu  18.října 2008 od 8.00 hodin do 14.00 hodin.
Hlasování probíhá pouze ve volebních místnostech na území České republiky.
 
Volič
Voličem je státní občan České republiky, který alespoň druhý den voleb dosáhl věku nejméně 18 let. Ve druhém kole může volit i občan České republiky, který alespoň druhý den konání druhého kola voleb dosáhl věku nejméně 18 let.
 
Volební místnost
Ve volební místnosti budou na viditelném místě vyvěšeny hlasovací lístky označené nápisem "vzor", prohlášení kandidáta o vzdání se kandidatury nebo zmocněnce o odvolání kandidáta, pokud byla doručena do 48 hodin před zahájením voleb; při zjišťování výsledků voleb se k hlasům odevzdaným pro takového kandidáta nepřihlíží; dále případná informace o tiskových chybách na hlasovacích lístcích s uvedením správného údaje. Volební místnost musí být pro každý volební okrsek rovněž vybavena zákonem č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů, který musí být voličům na jejich žádost zapůjčen k nahlédnutí.
 
Hlasování
Prokázání totožnosti a státního občanství
Volič po příchodu do volební místnosti prokáže okrskové volební komisi svou totožnost a státní občanství České republiky platným občanským průkazem, nebo platným cestovním, diplomatickým nebo služebním pasem České republiky anebo cestovním průkazem. Neprokáže-li volič svou totožnost a státní občanství České republiky potřebnými doklady, nebude mu hlasování umožněno.
 
Hlasování na voličský průkaz
Voličský průkaz opravňuje k zápisu do výpisu ze zvláštního seznamu voličů ve dnech voleb ve volebním okrsku spadajícím do volebního obvodu, kde jsou volby vyhlášeny a v jehož územním obvodu je volič přihlášen k trvalému pobytu. Volič, který nebydlí na území České republiky a voličský průkaz mu vydal zastupitelský nebo konzulární úřad České republiky na základě zápisu voliče ve zvláštním seznamu voličů vedeném těmito úřady, může hlasovat v kterémkoli volebním okrsku spadajícím do volebního obvodu, kde jsou vyhlášeny volby a kde zároveň obdrží úplnou sadu hlasovacích lístků. Volič, který se dostavil do volební místnosti s voličským průkazem, je povinen po prokázání totožnosti a státního občanství tento průkaz odevzdat okrskové volební komisi; ta jej přiloží k výpisu ze zvláštního seznamu voličů.
Po záznamu ve výpisu ze stálého seznamu voličů nebo zvláštního seznamu voličů obdrží volič od okrskové volební komise prázdnou úřední obálku žluté barvy opatřenou úředním razítkem.
 
Hlasovací lístky
Hlasovací lístky pro volby do Senátu jsou vytištěny pro každého kandidáta samostatně. Na každém hlasovacím lístku je uvedeno číslo určené losem. Dodané hlasovací lístky nemusí tvořit úplnou číselnou řadu, a to v případech, kdy přihláška kandidáta k registraci nebyla zaregistrována ani na základě přezkoumání soudem.
Hlasovací lístky jsou opatřeny otiskem razítka pověřeného obecního úřadu v sídle volebního obvodu. Hlasovací lístky jsou starostou obce distribuovány voličům nejpozději 3 dny přede dnem voleb (14.října 2008). V případě, že dojde k jejich poškození nebo ztrátě anebo volič zjistí, že nemá k dispozici všechny hlasovací lístky, je možné požádat ve volební místnosti okrskovou volební komisi o vydání nové kompletní sady hlasovacích lístků.
 
Způsob hlasování
Po obdržení úřední obálky, případně hlasovacích lístků, vstoupí volič do prostoru určeného k úpravě hlasovacích lístků. Pokud se volič neodebere do prostoru určeného pro úpravu hlasovacích lístků, nebude mu hlasování umožněno.
V tomto prostoru volič vloží do úřední obálky jeden hlasovací lístek pro kandidáta, pro kterého se rozhodl hlasovat. Hlasovací lístek se nijak neupravuje.
Neplatné jsou hlasovací lístky, které nejsou na předepsaném tiskopise, hlasovací lístky, které jsou přetržené, a hlasovací lístky, které nejsou vloženy do úřední obálky. V případě souběhu voleb do Senátu s jinými volbami, musí být úřední obálka pro volby do Senátu barevně odlišena od úřední obálky pro jiné volby, tzn. hlasovací lístek pro volby do Senátu musí být odevzdán v úřední obálce barvy žluté, určené pro volby do Senátu, jinak je neplatný. Hlas voliče je neplatný, je-li v úřední obálce vloženo několik hlasovacích lístků.
Po opuštění prostoru určeného pro úpravu hlasovacích lístků vloží volič úřední obálku s hlasovacím lístkem před okrskovou volební komisí do volební schránky.
Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není přípustné. S voličem, který nemůže pro tělesnou vadu vybrat zvolený hlasovací lístek anebo nemůže číst nebo psát, může být v prostoru určeném pro úpravu hlasovacích lístků přítomen jiný volič, nikoliv však člen okrskové volební komise, a hlasovací lístek za něho upravit a vložit do úřední obálky, a popřípadě i úřední obálku vložit do volební schránky.
 
Hlasování do přenosné volební schránky
Volič může požádat ze závažných, zejména zdravotních, důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu stálého volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena. V takovém případě okrsková volební komise vyšle k voliči 2 své členy s přenosnou volební schránkou, úřední obálkou a hlasovacími lístky.
 
Druhé kolo voleb
Pokud žádný z kandidátů nezíská ve volebním obvodu, kde kandiduje, v prvním kole voleb do Senátu, konaném ve dnech 17.a 18.října 2008, nadpoloviční většinu všech odevzdaných hlasů, a nebude tak zvolen žádný z kandidátů, bude se konat druhé kolo voleb. Hlasování bude zahájeno šestý den po ukončení hlasování v prvním kole, tzn., že volby proběhnou ve dnech 24. a 25.října 2008, ve stejném čase jako při konání prvního kola voleb, tj. v pátek 24.října 2008 od 14.00 hodin do 22.00 hodin a v sobotu 25.října 2008 od 8.00 hodin do 14.00 hodin.
Ve druhém kole kandidují pouze dva kandidáti, kteří se v prvním kole umístili na prvých dvou místech.
Jestliže před druhým kolem voleb ve volebním obvodu se kandidát své kandidatury vzdá, pozbude práva být volen nebo zemře, postupuje do druhého kola voleb kandidát, který se v prvním kole voleb v konečném pořadí umístil na třetím místě; v takovém případě se druhé kolo může uskutečnit v pátek 31.října 2008 od 14.00 hodin do 22.00 hodin a v sobotu 1.listopadu 2008 od 8.00 hodin do 14.00 hodin.
Hlasovací lístky pro druhé kolo voleb již voliči nebudou dodány předem, ale volič je obdrží přímo ve volební místnosti ve dny voleb.

Informace o podmínkách kandidatury ve volbách do Senátu Parlamentu České republiky v roce 2008

Informace o podmínkách kandidatury ve volbách do Senátu Parlamentu České republiky v roce 2008

Volby do Senátu Parlamentu České republiky upravuje zákon č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon“), prováděcí vyhláška Ministerstva vnitra č. 233/2000 Sb., o provedení některých ustanovení zákona č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „vyhláška“) a vyhláška Ministerstva financí č. 396/2003 Sb., kterou se stanoví bližší podmínky způsobu složení a vrácení kauce a složení a vrácení příspěvku na volební náklady v souvislosti s konáním voleb do Parlamentu České republiky.
Podle čl. 16 odst. 2 Ústavy České republiky a ustanovení § 56 zákona jsou senátoři voleni na dobu šesti let; každé dva roky se volí třetina senátorů. V roce 2008 uplyne funkční období senátorům zvoleným v roce 2002 (I. kolo se konalo ve dnech 25. a 26. října 2002). Rozhodnutí prezidenta o vyhlášení voleb se uveřejňuje ve Sbírce zákonů; za den vyhlášení se považuje den, kdy byla rozeslána částka Sbírky zákonů, v níž bylo rozhodnutí o vyhlášení voleb do Parlamentu České republiky uveřejněno. Prezident republiky vyhlásil voby na 17. a 18.října 2008. Rozhodnutí č. 262/2008 Sb. bylo publikováno ve Sbírce zákonů, částce 84, která byla rozeslána dne 16.července 2008. Podle § 1 odst. 3 zákona je tak za den vyhlášení voleb považován 16.červenec 2008.
 
Možnost kandidovat ve volbách do Senátu Parlamentu České republiky
Senátorem může být zvolen každý volič, který alespoň ve druhý den voleb dosáhl věku nejméně 40 let a není zbaven způsobilosti k právním úkonům (§ 1 odst. 7 a § 57 zákona).
 
Přihláška k registraci
Podávání přihlášek k registraci upravuje ustanovení § 60 zákona. Náležitosti přihlášek k registraci taxativně vymezuje ustanovení § 61 zákona.
Vzor přihlášky k registraci (doc, 34 kB, pdf, 21 kB) pro volby do Senátu Parlamentu České republiky je uveden v příloze 1 vyhlášky jako vzor 6., prohlášení kandidáta jako příloha ke vzoru 6.
Kdo je oprávněn podávat přihlášku k registraci?
Kandidáty pro volby do Senátu mohou přihlašovat politické strany, politická hnutí, které jsou registrované na Ministerstvu vnitra podle zákona č. 424/1991 Sb., o sdružování v politických stranách a v politických hnutích, ve znění pozdějších předpisů, jejichž činnost nebyla pozastavena, a koalice, a to pouze prostřednictvím zmocněnce. Nezávislý kandidát podává přihlášku k registraci sám.
Každá politická strana, politické hnutí a koalice může podat pro volby do Senátu pouze jednu přihlášku k registraci v každém volebním obvodu; pokud politická strana a politické hnutí podávají samostatně přihlášku k registraci, nemohou již být součástí koalice. Každá politická strana a politické hnutí může být členem pouze jedné koalice v daném volebním obvodu.
Za přihlášku k registraci podanou koalicí se považuje ta, kterou všechny společně kandidující politické strany a politická hnutí jednoznačně na přihlášce k registraci jako koaliční označí, uvedou, kdo je členem koalice, a stanoví její název. Pokud politická strana nebo politické hnutí přihlásí kandidáta v rámci této koalice pro 1 volební obvod, může v dalších obvodech přihlásit jiného kandidáta samostatně nebo jako součást jiné koalice. Každý kandidát může kandidovat pouze v jednom volebním obvodu, na jedné přihlášce k registraci.
Komu a v jaké lhůtě se přihláška k registraci podává?
Přihláška k registraci se podává nejpozději 66 dnů přede dnem voleb pověřenému obecnímu úřadu v sídle volebního obvodu. Podání přihlášky k registraci pověřený obecní úřad v sídle volebního obvodu potvrdí zmocněnci politické strany, politického hnutí, koalice nebo nezávislému kandidátovi.
 
Náležitosti přihlášek k registraci
Přihláška k registraci obsahuje:
  • jméno a příjmení kandidáta, věk, jeho povolání, obec, kde je přihlášen k trvalému pobytu,
  • název politické strany, politického hnutí nebo koalice, která kandidáta přihlašuje k registraci, nebo údaj, že jde o nezávislého kandidáta; v případě koalice se uvede její složení,
  • číslo a sídlo volební obvodu, ve kterém kandiduje,
  • příslušnost kandidáta k politické straně nebo politickému hnutí, nebo údaj, že kandidát je bez politické příslušnosti,
  • jde-li o koalici, název politické strany nebo politického hnutí, které kandidáta navrhlo,
  • podpis zmocněnce politické strany, politického hnutí nebo koalice,
  • jméno a příjmení, označení funkce a podpis osoby oprávněné jednat jménem politické strany nebo politického hnutí; v případě koalice jména a příjmení, označení funkcí a podpisy všech osob oprávněných jednat jménem všech politických stran a politických hnutí, které ji tvoří; podává-li přihlášku nezávislý kandidát, připojí svůj podpis.
    Vzor přihlášky k registraci - doc, 34 kB, pdf, 21 kB
K přihlášce k registraci kandidát připojí:
  • doklad o státním občanství, Podle ustanovení § 20 odst. 1 zákona č. 40/1993 Sb., o nabývání a pozbývání státního občanství České republiky, ve znění pozdějších předpisů, se státní občanství České republiky prokazuje:
    • občanským průkazem,
    • cestovním dokladem,
    • osvědčením, popřípadě potvrzením o státním občanství České republiky,
    • vysvědčením o právní způsobilosti k uzavření manželství, je-li v něm údaj o státním občanství České republiky uveden.
  • vlastnoručně podepsané prohlášení, že souhlasí se svou kandidaturou, že mu nejsou známy překážky volitelnosti, popřípadě tyto překážky ke dni voleb pominou, že nedal souhlas k tomu, aby byla jeho kandidatura předložena v jiném volebním obvodu, a že je členem určité politické strany nebo politického hnutí, nebo skutečnost, že je bez politické příslušnosti; na prohlášení kandidát dále uvede místo, kde je přihlášen k trvalému pobytu, a rodné číslo,
    Vzor prohlášení kandidáta - doc, 29 kB, pdf, 21 kB
     
  • podává-li přihlášku k registraci politická strana, politické hnutí nebo koalice, určí v příloze svého zmocněnce a uvede jeho jméno, příjmení a místo, kde je přihlášen k trvalému pobytu; politická strana, politické hnutí a koalice má právo navrhnout náhradníka zmocněnce a uvede jeho jméno, příjmení a místo, kde je přihlášen k trvalému pobytu,
  • k přihlášce nezávislého kandidáta se připojí petice podporující jeho kandidaturu, která musí být podepsána alespoň 1 000 oprávněných voličů z volebního obvodu, kde kandidát kandiduje, s uvedením jejich jména, příjmení, rodného čísla a místa, kde jsou přihlášeni k trvalému pobytu; chybí-li některý z uvedených údajů nebo je uveden neúplně nebo nepodepsal-li se volič, podpis se nezapočítává; v záhlaví petice se uvede jméno a příjmení kandidáta, číslo a sídlo volebního obvodu, do kterého kandidát kandiduje, a rok konání voleb,
  • potvrzení o složení kauce 20 000 Kč; kauce se skládá na zvláštní účet, který nejpozději 72 dnů přede dnem voleb zřídí u České národní banky pověřený obecní úřad v sídle volebního obvodu; pověřený úřad v sídle volebního obvodu vrátí do 1 měsíce po vyhlášení výsledků voleb kauci kandidátovi, pokud získá v prvním kole voleb ve volebním obvodu alespoň 6 procent z celkového počtu platných hlasů; úroky z kaucí a částky, které se nevracejí, jsou příjmem státního rozpočtu.
Zmocněnec a jeho náhradník
Problematiku upravuje ustanovení § 61 odst. 3 zákona.
Zmocněncem ani jeho náhradníkem nemůže být osoba mladší 18 let, osoba zbavená způsobilosti k právním úkonům nebo kandidát.
Politická strana, politické hnutí a koalice je úkony svého zmocněnce ve volebních věcech vázána. Svého zmocněnce může politická strana, politické hnutí a koalice písemně odvolat; zmocnění zaniká okamžikem doručení odvolání pověřenému obecnímu úřadu v sídle volebního obvodu.
Nezávislý kandidát nemá zmocněnce.
 
Vzdání se a odvolání kandidatury
Podle ustanovení § 66 zákona se kandidát může písemným prohlášením doručeným pověřenému obecnímu úřadu v sídle volebního obvodu do 48 hodin před zahájením voleb vzdát své kandidatury. Stejným způsobem může zmocněnec politické strany, politického hnutí nebo koalice jeho kandidaturu odvolat. Toto prohlášení nelze vzít zpět.
 
Volební kampaň
Volební kampaň musí probíhat čestně a poctivě, zejména nesmí být o kandidátech a politických stranách nebo koalicích zveřejňovány nepravdivé údaje. Zákon v ustanovení § 16 stanoví, že pro volební kampaň může starosta vyhradit plochu pro vylepení volebních plakátů, a to 16 dnů přede dnem voleb. Možnost jejího využívání musí odpovídat zásadě rovnosti kandidátů při volbách do Senátu.
V době počínající třetím dnem přede dnem voleb do Senátu Parlamentu České republiky a končící ukončením hlasování nesmějí být žádným způsobem zveřejňovány výsledky předvolebních a volebních průzkumů.
Ve dnech voleb je zakázána volební agitace pro politické strany, politická hnutí, koalice a kandidáty, a to v objektech, v nichž jsou umístěny volební místnosti, a v jejich bezprostředním okolí.
 
Možnost soudního přezkumu
Proti rozhodnutí o odmítnutí přihlášky k registraci a proti provedení registrace přihlášky k registraci se může nezávislý kandidát, politická strana, politické hnutí nebo koalice, která podala přihlášku k registraci do 2 dnů od doručení rozhodnutí domáhat ochrany u místně příslušného krajského soudu podle zvláštního právního předpisu (§ 89 soudního řádu správního).

Seznam volebních obvodů, ve kterých se budou konat na podzim 2008 volby do 1/3 Senátu Parlamentu České republiky

Seznam volebních obvodů, ve kterých se budou konat na podzim 2008 volby do 1/3 Senátu Parlamentu České republiky


číslo volebního obvodu     Sídlo volebního obvodu
  • volební obvod č.   3                 Sídlo: Cheb
  • volební obvod č.   6                 Sídlo: Louny
  • volební obvod č.   9                 Sídlo: Plzeň-město
  • volební obvod č. 12                 Sídlo: Strakonice
  • volební obvod č. 15                 Sídlo: Pelhřimov
  • volební obvod č. 18                 Sídlo: Příbram
  • volební obvod č. 21                 Sídlo: Praha 5
  • volební obvod č. 24                 Sídlo: Praha 9
  • volební obvod č. 27                 Sídlo: Praha 1
  • volební obvod č. 30                 Sídlo: Kladno
  • volební obvod č. 33                 Sídlo: Děčín
  • volební obvod č. 36                 Sídlo: Česká Lípa
  • volební obvod č. 39                 Sídlo: Trutnov
  • volební obvod č. 42                 Sídlo: Kolín
  • volební obvod č. 45                 Sídlo: Hradec Králové
  • volební obvod č. 48                 Sídlo: Rychnov nad Kněžnou
  • volební obvod č. 51                 Sídlo: Žďár nad Sázavou
  • volební obvod č. 54                 Sídlo: Znojmo
  • volební obvod č. 57                 Sídlo: Vyškov
  • volební obvod č. 60                 Sídlo: Brno - město
  • volební obvod č. 63                 Sídlo: Přerov
  • volební obvod č. 66                 Sídlo: Olomouc
  • volební obvod č. 69                 Sídlo: Frýdek - Místek
  • volební obvod č. 72                 Sídlo: Ostrava - město
  • volební obvod č. 75                 Sídlo: Karviná
  • volební obvod č. 78                 Sídlo: Zlín
  • volební obvod č. 81                 Sídlo: Uherské Hradiště
Vymezení výše zmíněných volebních obvodů je stanoveno v příloze č. 3 zákona č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

Harmonogram úkolů a lhůt

Harmonogram úkolů a lhůt

VOLBY DO SENÁTU PARLAMENTU ČESKÉ REPUBLIKY konané ve dnech 17. a 18. října 2008  
 
vyplývajících ze zákona č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů  (dále jen “zákon”), a vyhlášky Ministerstva vnitra č. 233/2000 Sb., o provedení některých ustanovení zákona č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů, ve znění zákona č. 212/1996 Sb., nálezu Ústavního soudu uveřejněného pod č. 243/1999 Sb. a zákona č. 204/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů (dále jen “prováděcí vyhláška”), a vyhlášky Ministerstva financí, č. 396/2003 Sb., kterou se stanoví bližší podmínky způsobu složení a vrácení kauce a složení a vrácení příspěvku na volební náklady v souvislosti s konáním voleb do Parlamentu České republiky, ve znění vyhlášky č. 345/2006 Sb. (dále jen „vyhláška“). 

 
Nejpozději
dnů přede
dnem voleb
Datum
nejpozději do
Úkol
Gestor

 

 

 

 
nejpozději 90
19. 7. 2008
(sobota)
Prezident republiky vyhlásil volby na 17. a 18. října 2008 (I. kolo). Rozhodnutí č. 262/2008 Sb. ze dne 16. července 2008 bylo publikováno ve Sbírce zákonů, částce 84, která byla rozeslána dne 16. července 2008. Podle § 1 odst. 3 zákona je tak za den vyhlášení voleb považován 16. červenec 2008

 

 

 

 

 
od vyhlášení voleb

 
V dostatečném časovém předstihu informovat voliče o konání voleb do Senátu na území České republiky a o podmínkách výkonu jejich volebního práva
(§ 15 odst. 3 zákona)
zastupitelský úřad a konzulární úřad České republiky s výjimkou konzulárního úřadu vedeného honorárním konzulárním úředníkem (dále jen „zastupitelský úřad“)

 

 

 

 
od vyhlášení voleb

 
Počátek lhůty pro podání žádosti o vydání voličského průkazu -písemné podání s ověřeným podpisem voliče nebo osobně
(§ 6a odst. 2 zákona)
volič zapsaný ve stálém nebo zvláštním seznamu voličů, obecní úřad, městský úřad, úřad městyse, magistrát, úřad městské části nebo městského obvodu územně členěného statutárního města a úřad městské části hlavního města Prahy (dále jen „obecní úřad“), zastupitelský úřad

 

 

 

 

 

 
od vyhlášení voleb

 
Zákaz změny vymezení volebních okrsků
(§ 3 odst. 1 zákona a § 26 odst. 4 zákona č. 491/2001 Sb.)
starosta obce, města, městyse městské části nebo městského obvodu, primátor statutárního města, které není územně členěné (dále jen „starosta“)*)

 

 

 

 
80
29. 7. 2008
(úterý)
Poskytnutí seznamu registrovaných politických stran a politických hnutí, údajů o zrušení nebo pozastavení činnosti politické strany nebo politického hnutí pověřenému obecnímu úřadům v sídle volebního obvodu
(§ 2 odst. 1 prováděcí vyhlášky)
Ministerstvo vnitra

 

 

 

 

 
72

 
6. 8. 2008
(středa)
Zřízení zvláštního účtu u České národní banky pro složení kauce
(§ 61 odst. 2 písm. e) zákona)
§ 1 odst. 1 vyhlášky
pověřený obecní úřad v sídle volebního obvodu

 

 

 

 
66

 
12. 8. 2008
(úterý)
Podání přihlášek k registraci pověřenému obecnímu úřadu v sídle volebního obvodu
(§ 60 odst. 4 zákona)
zmocněnci politických stran, politických hnutí nebo koalic;
nezávislí kandidáti

 

 

 

 
66 – 60

 
12. 8. – 18. 8. 2008
(úterý – pondělí)
Přezkoumání přihlášek k registraci
(§ 62 odst. 1 zákona)
pověřený obecní úřad v sídle volebního obvodu

 

 

 

 
65

 
13. 8. 2008
(středa)
Předání kopií podaných přihlášek k registraci Českému statistickému úřadu
(§ 3 odst. 1 prováděcí vyhlášky)
pověřený obecní úřad v sídle volebního obvodu

 

 

 

 
62
16. 8. 2008
(sobota)
Předání seznamu kandidátů se shodným jménem, příjmením, věkem a dalších podkladů pro kontrolu podaných přihlášek k registraci pověřeným obecním úřadem v sídle volebního obvodu
(§ 3 odst. 2 prováděcí vyhlášky)
Český statistický úřad

 

 

 

 
60
18. 8. 2008
(pondělí)
Stanovení minimálního počtu členů okrskové volební komise
(§ 14c písm c) zákona)
starosta*), pouze v hlavním městě Praze**)

 

 

 

 
58
20. 8. 2008
(středa)
Výzva k odstranění závad na přihláškách k registraci, pokud úkol přichází v úvahu
(§ 62 odst. 1 zákona)
pověřený obecní úřad v sídle volebního obvodu

 

 

 

 

 

 
50
28. 8. 2008
(čtvrtek)

 
Odstranění závad na přihláškách k registraci, pokud úkol přichází v úvahu
(§ 62 odst. 1 zákona)
zmocněnci politických stran, politických hnutí nebo koalic;
nezávislí kandidáti

 

 

 

 
49
29. 8. 2008
(pátek)
Rozhodnutí o registraci nebo o odmítnutí přihlášky k registraci
(§ 62 odst. 2 a 3 zákona)
pověřený obecní úřad v sídle volebního obvodu

 

 

 

 
48
30. 8. 2008
(sobota)
Zaslání seznamu registrovaných přihlášek k registraci a seznamu odmítnutých přihlášek k registraci Státní volební komisi
(§ 3 odst. 4 prováděcí vyhlášky)
pověřený obecní úřad v sídle volebního obvodu

 

 

 

 
45
2. 9. 2008
(úterý)
Losování čísel, kterými budou označeny hlasovací lístky kandidátů. Výsledek losování písemně oznámit zmocněncům politických stran, politických hnutí nebo koalic a nezávislým kandidátům
(§ 62 odst. 6 zákona a § 4 odst. 1, 2 prováděcí vyhlášky)
pověřený obecní úřad v sídle volebního obvodu

 

 

 

 
45
2. 9. 2008
(úterý)
Poskytnutí každé politické straně, politickému hnutí, koalici a nezávislému kandidátovi, jehož přihláška k registraci byla zaregistrována, informace o počtu a sídle volebních okrsků a sídle volebních okrsků, zveřejněném na úřední desce
(§ 14c písm. f))
starosta,*) pouze v hlavním městě Praze**)

 

 

 

 
41
(20 dnů před prvním zasedáním okrskové volební komise, 21 dnů před volbami)
6. 9. 2008
(sobota)
Jmenování zapisovatele okrskové volební komise
(§ 14e odst. 7)
starosta,*) pouze v hlavním městě Praze**)

 

 

 

 
40
7. 9. 2008
(neděle)
Konec lhůty pro předání písemné žádosti o zápis do zvláštního seznamu voličů vedeného zastupitelským úřadem
(§ 6 odst. 5 písm. a) zákona)
voliči, kteří mají bydliště mimo území České republiky

 

 

 

 

 
30
17. 9. 2008
(středa)
Delegování jednoho člena a jednoho náhradníka do okrskové volební komise
(§ 14e odst. 3 zákona)
politické strany, politická hnutí, koalice, nezávislí kandidáti, jejichž přihláška k registraci byla zaregistrována pro volby do Senátu, pouze v hlavním městě Praze**)

 

 

 

 
30
17. 9. 2008
(středa)
Uzavření zvláštních seznamů voličů a jejich neprodlené předání Ministerstvu zahraničních věcí
(§ 6 odst. 6 zákona)
zastupitelský úřad

 

 

 

 
před prvním zasedáním okrskové volební komise
25. 9. 2008
(čtvrtek)
Jmenování členů okrskové volební komise na neobsazená místa, pokud úkol přichází podle zákona v úvahu
(§ 14e odst. 3 zákona, plní se i v dalším průběhu voleb)
starosta,*) pouze v hlavním městě Praze**)

 

 

 

 
21
26. 9. 2008
(pátek)
První zasedání okrskové volební komise
(§ 14c písm. d) zákona)
starosta,*) pouze v hlavním městě Praze**)

 

 

 

 
20
27. 9. 2008
(sobota)
Registrace přihlášek k registraci na základě rozhodnutí soudu
(§ 62 odst. 7 zákona)
pověřený obecní úřad v sídle volebního obvodu

 

 

 

 
20
27. 9. 2008
(sobota)
Sdělení konečného znění zvláštních seznamů voličů vedených zastupitelskými úřady Ministerstvu vnitra
(§ 6 odst. 6 zákona)
Ministerstvo zahraničních věcí

 

 

 

 
16
1. 10. 2008
(středa)
Možné vyhrazení plochy pro vylepení volebních plakátů
(§ 16 odst. 1 zákona)
starosta*)

 

 

 

 
15
2. 10. 2008
(čtvrtek)
Zveřejnění oznámení o době a místě konání voleb v obci
(§ 15 odst. 1 zákona)
starosta*)

 

 

 

 
15
2. 10. 2008
(čtvrtek)
Sdělení kontaktní adresy pověřenému obecnímu úřadu v sídle volebního obvodu; technické připojení za účelem předávání informací o výsledcích voleb na úrovni volebního obvodu v elektronické formě, jehož parametry neprodleně sdělí Český statistický úřad
(§ 72a odst. 1 zákona)
politické strany, politická hnutí a koalice nebo nezávislí kandidáti, jejichž přihlášky k registraci byly ve volebním obvodu zaregistrovány, Český statistický úřad

 

 

 

 
15
2. 10. 2008
(čtvrtek)
Počátek lhůty, kdy může obecní úřad nebo zastupitelský úřad nejdříve předat voličský průkaz voliči osobně nebo osobě, která se prokáže plnou mocí s ověřeným podpisem voliče žádajícího o vydání voličského průkazu, anebo jej může voliči zaslat
(§ 6a odst. 2 zákona)
obecní úřad,
zastupitelský úřad

 

 

 

 
7
10. 10. 2008
(pátek)
Konec lhůty pro doručení písemné žádosti o vydání voličského průkazu s ověřeným podpisem voliče
(§ 6a odst. 2 zákona)
voliči, obecní úřad, zastupitelský úřad

 

 

 

 
7 dnů před začátkem hlasování
10. 10. 2008
(do 14,00 hod)
(pátek)
Předání údajů obecnímu úřadu pro zápis do zvláštního seznamu voličů podle § 6 odst. 1 a 2 zákona
příslušné subjekty

 

 

 

 
3
14. 10. 2008
(úterý)
Dodání hlasovacích lístků voličům
(§ 67 odst. 4 zákona)
starosta (v obcích, kde není starosta, místostarosta,  není-li místostarosta, ředitel
krajského úřadu)

 

 

 

 
3 až do ukončení hlasování
14. 10. – 18. 10. 2008
(14,00 hod)
(úterý – sobota)
Zákaz zveřejňování výsledků předvolebních a volebních průzkumů
(§ 16 odst. 3 zákona)
fyzické a právnické osoby

 

 

 

 
2
15. 10. 2008
(16,00 hod)
(středa)
Uzavření stálých a zvláštních seznamů voličů, předání výpisů ze stálých a zvláštních seznamů okrskovým volebním komisím
(§ 5 zákona a § 1 odst. 6 prováděcí vyhlášky,
§ 28 odst. 4 zákona č. 491/2001 Sb.)
obecní úřad

 

 

 

 
2
15. 10. 2008
(středa)
Konec lhůty pro osobní žádost o vydání voličského průkazu
(§ 6a odst. 2 zákona)
voliči, obecní úřad, zastupitelský úřad

 

 

 

 
48 hodin před zahájením voleb
15. 10. 2008
(14,00 hod)
(středa)
Možnost vzdání se nebo odvolání kandidatury
(§ 66 odst. 1 zákona)
kandidáti a zmocněnci politických stran, politických hnutí nebo koalic

 

 

 

 
48 hodin před zahájením voleb
15. 10. 2008
(14,00 hod)
(středa)
Zajištění zveřejnění prohlášení o vzdání se kandidatury nebo o jejím odvolání ve všech volebních místnostech příslušného volebního obvodu, pokud byly doručeny do 48 hodin před zahájením voleb
(§ 66 odst. 3 zákona)
pověřený obecní úřad v sídle volebního obvodu

 

 

 

 
48 hodin před zahájením voleb
15. 10. 2008
(středa)
Neprodlené informování pracoviště Českého statistického úřadu o případech vzdání se nebo odvolání kandidatury
pověřený obecní úřad v sídle volebního obvodu

 

 

 

 
1. den voleb
17. 10. 2008
(pátek)
Dodání hlasovacích lístků okrskovým volebním komisím
(§ 67 odst. 4 zákona)
starosta (v obcích, kde není starosta, místostarosta, není-li místostarosta, ředitel krajského úřadu)

 

 

 

 
dny voleb
(pátek, sobota)
17. 10. a 18. 10. 2008
Zajištění průběhu hlasování
(§ 18 a násl. zákona)
okrsková volební komise

 

 

 

 
dny voleb
(pátek,
sobota)
17. 10. a 18. 10. 2008

 
Zákaz volební agitace pro politické strany, politická hnutí, koalice a kandidáty v objektu, v němž je umístěna volební místnost, a v jeho bezprostředním okolí
(§ 16 odst. 6 zákona)

 

 

 

 

 
dny voleb
(pátek,
sobota)

 
17. 10. a 18. 10. 2008

 
Kontrola průběhu hlasování a sčítání hlasů ve volebních místnostech
(§ 21a zákona)
krajský úřad, pověřený obecní úřad

 

 

 

 
6. den po ukončení hlasování
24. 10. a 25. 10. 2008
(pátek, sobota)
Případné druhé kolo voleb
(§ 76 odst. 1 zákona)
pověřený obecní úřad v sídle volebního obvodu, okrsková volební komise
*) § 97b odst. 2 zákona – Neplní-li starosta a jeho zástupce úkoly stanovené tímto zákonem nebo není-li starosta a jeho zástupce zvolen, plní v obci úkoly stanovené tímto zákonem, a to i po stanovené lhůtě, ředitel krajského úřadu.
Při plnění těchto úkolů má ředitel krajského úřadu postavení volebního orgánu.
 
**) Okrsková volební komise v hlavním městě Praze musí být ustavena a plní úkoly podle zákona č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů; na zbývajícím území České republiky plní tyto úkoly okrskové volební komise zřízené podle zákona č. 130/2000 Sb., o volbách do zastupitelstev krajů a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů. 

 

 
Některé další úkoly a lhůty, které vyplývají ze zákona a prováděcí vyhlášky

 
§ 86 zákona - Proti rozhodnutí o odmítnutí přihlášky k registraci a proti provedení registrace přihlášky k registraci se může politická strana, politické hnutí, koalice nebo nezávislý kandidát, který podal přihlášku k registraci do 2 dnů od doručení rozhodnutí domáhat ochrany u soudu podle zvláštního právního předpisu.

 
§ 19 odst. 7 zákona - Volič může požádat ze závažných, zejména zdravotních důvodů, obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena. V takovém případě okrsková volební komise vyšle k voliči dva své členy s přenosnou volební schránkou, úřední obálkou a hlasovacími lístky. Při hlasování postupují členové volební komise tak, aby byla zachována tajnost hlasování.

 
§ 72 odst. 4 zákona - Nesplní-li okrsková volební komise na výzvu Českého statistického úřadu povinnosti podle odstavce 1 (tj. nepředá zápis o průběhu a výsledku hlasování, popřípadě i výsledek hlasování na technickém nosiči Českému statistickému úřadu na pracovišti u pověřeného obecního úřadu) do 24 hodin po ukončení hlasování (§ 22), popřípadě ve lhůtě stanovené podle odstavce 2, může být celkový výsledek voleb za volební obvod zpracován bez tohoto volebního okrsku. Po uplynutí této lhůty se již k výsledku z tohoto volebního okrsku nepřihlíží.

 
§ 76 zákona - V případě, že žádný z kandidátů nezíská počet hlasů potřebný ke zvolení podle § 75 zákona (tj. nadpoloviční většinu odevzdaných platných hlasů), zajistí pověřený obecní úřad v sídle volebního obvodu, aby druhé kolo voleb bylo zahájeno šestý den po ukončení hlasování v prvním kole.
Starosta zajistí dodání hlasovacích lístků pouze před zahájením hlasování okrskovým volebním komisím.

 
§ 76 odst. 3 zákona - Jestliže před druhým kolem voleb ve volebním obvodu se kandidát své kandidatury vzdá, pozbude práva být volen nebo zemře, postupuje do druhého kola voleb kandidát, který se v prvním kole voleb v konečném pořadí umístil na třetím místě; v takovém případě se druhé kolo voleb koná třináctý den po ukončení hlasování v prvním kole.

 
§ 87 odst. 2 zákona - Podáním návrhu na neplatnost hlasování, neplatnost voleb nebo na neplatnost volby kandidáta se může domáhat ochrany u soudu podle zvláštního právního předpisu každý občan zapsaný do stálého seznamu ve volebním okrsku, kde byl senátor volen, každá politická strana, politické hnutí, koalice nebo nezávislý kandidát, jejichž přihláška k registraci ve volebním obvodu byla pro volby do Senátu zaregistrována. Návrh je třeba podat nejpozději 10 dnů po vyhlášení výsledků voleb Státní volební komisí.

 
§ 78 zákona - Státní volební komise vydá kandidátům zvoleným za senátory do 1 měsíce od uveřejnění výsledků voleb osvědčení o zvolení.

 
§ 8 odst. 2 vyhlášky - Obecní úřad převezme veškerou volební dokumentaci s výjimkou jednoho vyhotovení zápisu o průběhu a výsledku hlasování ve volebním okrsku od okrskových volebních komisí. Hlasovací lístky a použité úřední obálky uschová po dobu 30 dnů od uveřejnění výsledků voleb Státní volební komisí. Po této lhůtě ponechá pro archivaci 3 sady nepoužitých hlasovacích lístků pro volby do Senátu Parlamentu České republiky; ostatní hlasovací lístky zničí.

 
§ 61 odst. 2 písm e) zákona – Pověřený obecní úřad v sídle volebního obvodu vrátí do 1 měsíce po vyhlášení výsledků voleb kauci kandidátovi, pokud získá v prvním kole voleb ve volebním obvodu alespoň 6 % z celkového počtu platných hlasů.

Postavení okrskových volebních komisí při společném konání voleb do zastupitelstev krajů a do Senátu Parlamentu České republiky v roce 2008

Postavení okrskových volebních komisí při společném konání voleb do zastupitelstev krajů a do Senátu Parlamentu České republiky v roce 2008

Volby do zastupitelstev krajů i volby do Senátu Parlamentu České republiky vyhlašuje prezident republiky (podle ustanovení § 3 odst. 1 zákona č. 130/2000 Sb., o volbách do zastupitelstev krajů a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, /dále jen „zákon o volbách do zastupitelstev krajů“/ a podle ustanovení § 1 odst. 3 zákona č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů), a to nejpozději 90 dnů před jejich konáním. Rozhodnutí o vyhlášení voleb se uveřejňuje ve Sbírce zákonů. Za den vyhlášení voleb se považuje den, kdy byla rozeslána částka Sbírky zákonů, v níž bylo rozhodnutí o vyhlášení voleb uveřejněno. Společné konání voleb do zastupitelstev krajů a do Senátu Parlamentu České republikyvyhlásil prezident České republiky rozhodnutím č.262 ze dne 16.července 2008 (uveřejněno ve Sbírce zákonů v částce 84) na 17. a 18.října 2008.
Konají-li se volby do zastupitelstev krajů společně v tytéž dny s volbami do Poslanecké sněmovny nebo do Senátu Parlamentu České republiky anebo s volbami do zastupitelstev v obcích, plní podle ustanovení § 64 zákona o volbách do zastupitelstev krajů okrskové volební komise zřízené podle tohoto zákona i úkoly okrskových volebních komisí pro tyto další volby.
Tak tomu bude i při konání společných voleb do Senátu Parlamentu České republiky a do zastupitelstev krajů v roce 2008.
Pro úplnost upozorňujeme, že v hlavním městě Praze se okrskové volební komise pro volby do Senátu Parlamentu České republiky zřizují a plní úkoly podle zákona č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů, neboť v hlavním městě Praze se volby do zastupitelstev krajů nekonají. Volby do Zastupitelstva hlavního města Prahy se konají podle zákona č. 491/2001 Sb., o volbách do zastupitelstev obcí a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, společně s volbami do zastupitelstev obcí.
 
Při konání společných voleb do zastupitelstev krajů a do Senátu Parlamentu České republiky se okrskové volební komise ustavují podle zákona o volbách do zastupitelstev krajů a podle § 64 téhož zákona plní úkoly, jak pro volby do zastupitelstev krajů vyplývající ze zákona o volbách do zastupitelstev krajů, tak i pro volby do Senátu Parlamentu České republiky vyplývající ze zákona č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Členové okrskových volebních komisí jsou delegováni podle ustanovení § 17 odst. 2 zákona o volbách do zastupitelstev krajů, kdy každá politická strana, politické hnutí a koalice, jejíž kandidátní listina byla zaregistrována pro volby do zastupitelstva kraje, může delegovat nejpozději 30 dnů přede dnem voleb jednoho člena a jednoho náhradníka do okrskové volební komise v každém volebním okrsku, ve kterém se do příslušného zastupitelstva kraje volí. První zasedání okrskových volebních komisí svolá starosta tak, aby se uskutečnilo nejpozději do 21 dnů přede dnem voleb do zastupitelstev krajů (§ 15 písm. d) zákona o volbách do zastupitelstev krajů).
S postavením a plněním úkolů okrskových volebních komisí při společném konání voleb do zastupitelstev krajů a do Senátu Parlamentu České republiky souvisí i odměňování jejich členů.
 
Člen okrskové volební komise má podle ustanovení § 55 zákona o volbách do zastupitelstev krajů nárok na zvláštní odměnu za výkon funkce (zapisovatel okrskové volební komise podle ustanovení § 17 odst. 6 zákona o volbách do zastupitelstev krajů je členem okrskové volební komise).
Výši zvláštní odměny za výkon funkce člena okrskové volební komise upravuje vyhláška Ministerstva vnitra č. 152/2000 Sb., o provedení některých ustanovení zákona č. 130/2000 Sb., o volbách do zastupitelstev krajů a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, v části šesté, (dále jen „vyhláška“).
 
Podle ustanovení § 17 vyhlášky členovi okrskové volební komise přísluší za výkon funkce zvláštní odměna (dále jen "odměna") ve výši 1 300 Kč, zapisovateli okrskové volební komise ve výši 1 500 Kč a předsedovi okrskové volební komise ve výši 1 600 Kč.
Konají-li se volby do zastupitelstev krajů v tytéž dny s volbami do Senátu Parlamentu České republiky, odměna za výkon funkce předsedy a člena okrskové volební komise se zvyšuje u těch komisí, kde se zároveň volí do Senátu Parlamentu České republiky o 400 Kč; v případě konání dalšího kola voleb do Senátu Parlamentu České republiky se odměna za výkon funkce předsedy a člena okrskové volební komise zvyšuje o dalších 200 Kč.
Při plné účasti na všech zasedáních okrskové volební komise a v případě obou kol voleb do Senátu Parlamentu České republiky pak bude tato odměna u člena okrskové volební komise činit 1 900 Kč, u zapisovatele okrskové volební komise 2 100 Kč a u předsedy okrskové volební komise 2 200 Kč.
Vyhláška rovněž upravuje způsob a postup její výplaty. Odměnu vyplatí do 30 dnů po ukončení činnosti okrskové volební komise obecní úřad, městský úřad, úřad městyse, úřad města, ve městech Brno, Ostrava a Plzeň úřad městské části nebo městského obvodu (dále jen „obecní úřad“). V případě, že se předseda, zapisovatel, člen okrskové volební komise všech jednání okrskové volební komise nezúčastňuje, obecní úřad celkovou výši odměny poměrně krátí, tj. celkovou odměnu vydělí počtem všech jednání okrskové volební komise a tuto částku pak vynásobí počtem jednání okrskové volební komise, kterých se příslušný člen okrskové volební komise zúčastnil, a to podle evidence o účasti na jednáních okrskové volební komise.
 
Nároky člena okrskové volební komise na pracovní volno s náhradou mzdy od zaměstnavatele spojenou s výkonem funkce upravují zvláštní právní předpisy (§ 55 zákona o volbách do zastupitelstev krajů). S účinností nového zákoníku práce od 1. ledna 2007 zaměstnanci při výkonu funkce člena okrskové volební komise nadále nenáleží náhrada mzdy, ale pouze pracovní volno v nezbytně nutném rozsahu, ledaže by se zaměstnavatel se zaměstnancem dohodli ve smyslu § 200 věty druhé zákoníku práce jinak.

Informace k navýšení odměn členům okrskových volebních komisí, k jejich zdaňování a odvodu pojistného na veřejné zdravotní pojištění

Informace k navýšení odměn členům okrskových volebních komisí, k jejich zdaňování a odvodu pojistného na veřejné zdravotní pojištění

Vláda dne 17. září 2008 svým usnesením č. 1180 schválila závěr, podle kterého má být problematika nároků a odměňování členů okrskových volebních komisí řešena navýšením zvláštní odměny za výkon funkce člena okrskové volební komise při všech volbách o 500 Kč.
    
Na základě uvedeného usnesení vlády připravilo Ministerstvo vnitra v dohodě s Ministerstvem práce a sociálních věcí a Ministerstvem financí návrh novely volebních vyhlášek.
 
Již před přijetím usnesení vlády prošel návrh novely připomínkovým řízením. Nyní bude legislativní proces přijímání vyhlášky dokončen tak, aby nabyla účinnosti nejpozději do doby, kdy začnou obecní úřady členům okrskových volebních komisí odměny vyplácet.
 
Již při nadcházejících volbách do zastupitelstev krajů a do jedné třetiny Senátu by tedy měly být všem členům okrskových volebních komisí (včetně předsedy a zapisovatele) vypláceny odměny navýšené o 500 Kč.
 
Pro úplnost doplňujeme informaci, že usnesením vlády nebyl schválen závěr, aby odměny členů okrskových volebních komisí byly zdaňovány podle ustanovení § 10 odst. 1 písm. a) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 586/1992 Sb.“), čímž by byla odměna člena okrskové volební komise jednak osvobozena od daně z příjmu a jednak by nepodléhala odvodu pojistného na veřejné zdravotní pojištění dle § 5 písm. a) zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 48/1997 Sb.“).
  
Odměny členů okrskových volebních komisí budou tedy nadále zdaňovány podle § 6 odst. 10 písm. b) zákona č. 586/1992 Sb. (blíže k tomu zprávy Ministerstva financí pro finanční orgány obcí a krajů, ročník 2008, číslo 4 ze dne 5. září 2008) a pro nadcházející volby do zastupitelstev krajů a do jedné třetiny Senátu z nich bude odváděno i pojistné na veřejné zdravotní pojištění.
 
Současně se jedná o tom, aby členové okrskových volebních komisí byli do budoucna zařazeni do výčtu výjimek, na které se povinnost odvádět pojistné na veřejné zdravotní pojištění nevztahuje. I v případě, že by se tuto výjimku podařilo prosadit, aplikovala by se až po nabytí účinnosti připravované novely zákona č. 48/1997 Sb.
 
S konkrétními dotazy týkající se danění a odvodů zdravotního pojištění se lze obrátit na věcně příslušné resorty, tj. na Ministerstvo financí a Ministerstvo zdravotnictví.
  
Nárok člena okrskové volební komise, který je zaměstnancem, na náhradu mzdy by měl být do budoucna výslovně zakotven ve volebních zákonech, a to jejich novelizací, která byla shora uvedeným usnesením vlády uložena Ministerstvu vnitra.

vytisknout  e-mailem