Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Sněmovna - po volbách ...

 

Prezident Václav Klaus přijal 2. června na zámku v Lánech osm představitelů předvolební Poslanecké sněmovny na slavnostní večeři. Do Lán přijeli místopředsedové končící Sněmovny Miroslava Němcová, Lucie Talmanová (obě ODS), Vojtěch Filip (KSČM) a Jan Kasal (KDU-ČSL).   Na večeři, které se zúčastnila také prezidentova manželka Livia, přišli i předseda poslaneckého klubu Petr Tluchoř, šéf klubu KSČM Pavel Kováčik, předseda klubu ČSSD a aktuální lídr strany Bohuslav Sobotka a také Cyril Svoboda, který poté, co se lidovci nedostali do nové sněmovny oznámil odchod z čela KDU-ČSL. Večeře byla podle účastníků bilančním a společenským setkáním. Hovořilo se o tom, jaké období bylo, jak začalo atypicky provizorním jmenováním předsedy Sněmovny, co čtyři roky přinesly, i o fenoménu letošních voleb, o kroužkování, o tom, jaké výsledky dosáhly nové politické strany. Od voleb uplynul týden a politické strany začaly uvažovat o tom, jak nákladná byla kampaň a jestli by se na ní příště nedalo ušetřit. Sociální demokraté navrhují zavést stropy na jejich rozpočty. S podobnými návrhy už na podzim přišly Věci veřejné a KSČM, ani ostatní strany by se prý podobným debatám v parlamentu nebránily. Hovoří se zatím o stomiliónové hranici. Limity na předvolební kampaně existují například ve Francii, Španělsku či Portugalsku.
 
A tím se dostáváme k nové Sněmovně. Ta po volbách v průměru asi o půl roku omládla a přibylo v ní žen. Nyní v ní bude zasedat 156 mužů a 44 žen. Proti předchozímu období to znamená větší počet poslankyň, v roce 2006 se jich do sněmovních lavic dostalo 31. Průměrný věk poslanců a poslankyň je 47,21 roku. V roce 2006 činil jejich průměrný věk 47,90 roku. Poslanci jsou nyní v průměru zhruba o dva roky starší než poslankyně; průměrný věk zvolených mužů je 47,68 roku a žen 45,55 roku. Nejpočetnější skupinou stejného věku je jedenáctka pětačtyřicetiletých členů dolní komory, devět je šestačtyřicetiletých, po deseti je poslanců ve věku 53, 56 a 57 let. Poslanců starších 50 let bude ve Sněmovně 86. Vůbec nejstarším poslancem se stal v Praze zvolený předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, kterému je 72 let. V předchozím volebním období byl nejstarším poslancem sociální demokrat Zdeněk Jičínský, kterému v době zvolení bylo 77 let. Nyní má ČR 102 poslanců ve věku od 30 do 49 let, jen 12 zvoleným poslancům je do 29 let. Nejmladším zákonodárcem se stal sociální demokrat Adam Rykala z Moravskoslezského kraje, kterému je 23 let.
 
Mezi poslanci tentokrát zasedne nebývalé množství starostů, z nichž někteří již oznámili, že v podzimních komunálních volbách své pozice na radnicích obhajovat nebudou. Mezi ně patří třeba starosta Nové Paky na Jičínsku Josef Cogan, který byl zvolen poslancem za TOP 09. Hodlá se ucházet jen o post řadového zastupitele. Současně do konce svého volebního období na radnici by chtěl být jen neuvolněným starostou a plně se věnovat práci ve Sněmovně. Naopak například Štěpánka Fraňková, kterou  preferenční hlasy vynesly na první místo na kandidátce za Věci veřejné v pardubickém kraji, zůstane náměstkyní primátora, protože chce dokončit práci na radnici, a oznámila, že pokud v podzimních volbách získá funkci primátorky, vzdá se poslaneckého mandátu. Sociální demokraté mají v nově zvolené Poslanecké sněmovně čtyři hejtmany. Ne všichni z nich jsou si jisti tím, zda se dá práce poslance a řízení kraje skloubit. Jasný postoj ze čtveřice hejtmanů zaujímá pouze David Rath, který obě funkce souběžně vykonává již delší dobu. Plzeňská hejtmanka a někdejší ministryně zdravotnictví Milada Emmerová uvedla, že si neumí představit být zároveň poslankyní a hejtmankou a rozhodne se časem. Se svým angažmá ve Sněmovně váhá i jihomoravský hejtman Michal Hašek. Do Poslanecké sněmovny se překvapivě dostal i hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný. Posunuly ho tam ze 13. místa na kandidátce preferenční hlasy. Minimálně do podzimních komunálních voleb chce zůstat zároveň hejtmanem i poslancem a na definitivní rozhodnutí si nechal čas. Podobná situace nastala v ČSSD po posledních krajských volbách. Tehdy ze Sněmovny odešli poslanci Hašek, Radko Martínek a Martin Tesařík, kteří dali přednost práci ve vedení krajů.

text -žam-

vytisknout  e-mailem