Zviditelněte své projekty zaměřené na e-Inclusion a asistivní technologie!
V rámci podpory rozvoje informačních technologií a jejich roli při překonávání bariér vyhlásila Evropská komise soutěž „e-Inclusion Awards“.
Účelem soutěže je podpořit úspěšné projekty a osobnosti na národní úrovni. O tom, že má Česká republika Evropě co nabídnout, svědčí výsledky předchozího kola soutěže z roku 2008, v rámci kterého se do finále probojovaly hned tři české projekty.
V rámci e-Inclusion Awards (http://www.e-inclusionawards.eu) je možné soutěžit ve dvou kategoriích, z nichž první je zaměřena na jednotlivce a druhá na projekty organizací.
Kategorie „I am part of IT“ je určena pro jednotlivce, kteří významným způsobem přispěli k rozšíření počítačové gramotnosti či podpořili využívání ICT u osob nezaměstnaných, zdravotně postižených či postižených sociální exkluzí. V rámci této kategorie budou zvlášť hodnoceny příspěvky těch, kteří působí samostatně nebo v malých organizacích do 19 zaměstnanců, a zvlášť těch, kteří působí v rámci velkých projektů.
Kategorie „Be part of IT – Digital Champion Awards!“ je určena pro organizace, které podporují např. vzdělávání učitelů (lektorů) v oblasti ICT či usnadnění přístupu k digitálnímu obsahu. Obdobně jako v předcházející kategorii budou rozlišeny projekty podané malými organizacemi s maximálně 19 zaměstnanci a velkými podniky.
Prezentaci vybraných projektů či příběhů jednotlivců je možné podpořit rovněž internetovými prezentacemi, blogy či videi, Evropská komise doporučuje u všech použitých materiálů věnovat zvýšenou pozornost otázkám přístupnosti.
Uzávěrka přihlášek je 4. května 2012! Registrace je možná na http://www.e-inclusionawards.eu/how-to-enter/registration-form/.
Další možnosti zviditelnění zejména pro malé a střední firmy nabízí portál EASTIN (www.eastin.eu), který představuje celoevropský vyhledávací nástroj zaměřený na tzv. asistivní technologie. České společnosti působící v této oblasti mohou na portál vložit informace o svých výrobcích, a najít tak např. nové odběratele v dalších státech EU. Pro uživatele asistivních technologií je vedle katalogu asistivních technologií výhodou rovněž částečná lokalizace portálu do češtiny. Registrace výrobků do katalogu je bezplatná. Prostřednictvím projektu ATIS4all (www.atis4all.eu) se na tvorbě projektu a s ním související komunity podílí rovněž Ministerstvo vnitra ČR.
Renata Brožková
odbor Hlavního architekta eGovernment