Za podpopry Ministerstva vnitra probíhá konference Mezinárodního výboru koncentračního tábora Ravensbrück
Ve dnech 9. až 12. června 2017 probíhá v Kladně konference Mezinárodního výboru přeživších koncentrační tábor Ravensbrück. Akce má podporu Česko-německého fondu budoucnosti, statutárního města Kladna, obce Lidice a Ministerstva vnitra. Letošní konference probíhá v souvislosti se 75. výročím, které si připomínáme od vyhlazení obce Lidice.
Delegátky konference se zúčastnily 10. června 2017 ráno pietního aktu v kladenském gymnáziu, kam byly internovány lidické ženy a děti. Květiny beze stuh na připomínku zavražděných dětí byly položeny v tělocvičně školy, další květiny pak u sochy připomínající utrpení lidických žen a matek před budovou gymnázia. Následně se delegátky zúčastnily pietního aktu v Lidicích, kde u hrobu mužů položila věnec také paní Jeannine Bochat, viceprezidentka Mezinárodního výboru koncentračního tábora Ravensbrück. Následně se účastnice konference setkaly také s dosud žijícími lidickými ženami a potomky přeživších, včetně starostky Lidic Veroniky Kellerové.
Ministerstvo vnitra si uvědomuje, že připomínání odkazu mučených, deportovaných a popravovaných je důležité pro uvědomování si předností, hodnot i křehkosti demokratických systémů. Konference má mj. přinést svědectví, že osudy obyvatel Lidic i dalších žen vězněných v koncentračním táboře Ravensbrück nejsou jen příběhy hlubokého utrpení a traumatu, ale také svědectvím o zotavení, odolnosti, solidaritě a síle přeživších.
Zvyšovat povědomí
Cílem aktivit Mezinárodního výboru koncentračního tábora Ravensbrück je zvyšovat povědomí o nebezpečnosti diktatur a předáváním vlastní zkušenosti připomínat zrůdnost nacistických zločinů.
Na letošní konferenci se sešly zástupkyně České republiky, Francie, Itálie, Německa, Nizozemí, Polska, Rakouska, Ruska, Slovenska, Španělska a Ukrajiny. Celkově se akce účastní přes 30 delegátek, jsou mezi nimi i ženy, které věznění v koncentračním táboře Ravensbrück osobně zažily, a dále děti přeživších. Letošní konference se zúčastnila také vedoucí památníku Koncentračního tábora Ravensbrück Insa Eschebach.
Příběh Lidic
Dne 10. června 1942 byla obec Lidice obklíčena, 173 mužů a chlapců nad 15 let bylo na místě zastřeleno, ženy byly odtrženy od dětí a deportovány do koncentračního tábora Ravensbrück, 82 dětí bylo zavražděno plynem v polském Chelmnu, 6 dětí na jiném místě. Obec byla vypálena a srovnána se zemí. Celkem bylo zavražděno 340 nevinných obyvatel Lidic, konce války se dožilo 143 lidických žen a 17 dětí.
Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations