Ústřední krizový štáb: Pro návrat dětí do škol bychom měli použít rakouský model se samotestováním antigenními testy
Hlavním tématem dnešního jednání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) bylo zajištění postupného návratu dětí a studentů do škol od 1. března 2021. ÚKŠ se kloní k využití tzv. rakouského systému, tedy samotestování antigenními testy přímo ve školách.
Odborníci ÚKŠ se dnes shodli na způsobu, který má umožnit postupný a bezpečný návrat dětí a studentů do škol. K tomu by mělo dojít od 1. března 2021, nejprve u studentů devátých a maturitních ročníků. „Návrat dětí do škol je naší prioritou a jediným bezpečným způsobem je plošné testování žáků, ideálně dle rakouského modelu antigenními neinvazivními testy přímo ve škole,“ vysvětlil ministr vnitra a předseda ÚKŠ Jan Hamáček (ČSSD). Rakouský model zahrnuje antigenní testování přímo ve škole, u starších ročníků s preferováním neinvazivního jednoduchého samotestování z kraje nosu a s vyhodnocením na místě. Nejvhodnějším řešením by dle ÚKŠ bylo využít stejné typy testů, které se osvědčily Rakousku.
Nákup testů
Nejsložitější by v tomto případě bylo zajištění dostatečného množství testů do 1. března. Česko proto zjišťuje možnost, zda by se šlo připojit k objednávkám, které má zajištěné Rakousko. K úspěšné realizaci návratu žáků do škol s povinným antigenním testováním je dle předsedy ÚKŠ nutné prodloužit nouzový stav. „Rychlý nákup potřebného množství antigenních testů by byl bez nouzového stavu z říše snů. Zákon o veřejných zakázkách to prakticky neumožňuje,“ upozornil Jan Hamáček. Dle plánu Ministerstva zdravotnictví by se měli žáci testovat dvakrát týdně.
Pokud by se dostatek antigenních testů nepodařilo včas zajistit, je možné uvažovat o částečném využití dostupných PCR testů.
Materiál připravuje speciální pracovní skupina ÚKŠ tak, aby ho příští týden v pondělí mohla projednat vláda. Nákup testů by měl být centrální a financovaný ze státního rozpočtu.
Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations