Unijní ministři vnitra mimořádně jednali o situaci v Litvě a Afghánistánu
Migrační situací na hranicích Běloruska s členskými státy EU (Litvou, Lotyšskem a Polskem) a mimořádnou bezpečnostní situací v Afghánistánu se dnes, 18. srpna 2021, na svém mimořádném jednání zabývali ministři vnitra EU. K jednání se ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) připojil videokonferenčně.
Migrační a bezpečnostní situaci v Litvě a v dalších zemích EU sousedících s Běloruskem dnes řešili na svém mimořádném jednání ministři vnitra EU. V těchto zemích dramaticky vzrostly příchody nelegálních migrantů z Běloruska poté, co je začal režim A. Lukašenka systematicky vysílat na jejich hranice.
„Pro ČR je nepřijatelné využívání migrace jako nástroje tlaku na Evropskou unii nebo její jednotlivé členské státy. Jsme si vědomi závažnosti migrační situace. I nadále jsme připraveni Litvě a dalším zasaženým zemím pomáhat. Koncem července jsme poslali materiální pomoc, během příštího týdne by vláda měla schválit finanční pomoc ve výši 0,5 milionu EUR na ochranu hranic. Jsme připraveni vyslat i své experty v rámci evropských agentur Frontex a EASO,“ uvedl Jan Hamáček.
Unijní ministři dále jednali o bezpečnostní a politické situaci v Afghánistánu. Ta by mohla mít dopad na migraci v sousedních zemích a v EU. Ministr vnitra Jan Hamáček na jednání zdůraznil, že abychom předešli migrační krizi na vnějších hranicích, je potřeba mobilizovat všechny nástroje a finanční zdroje, které má EU k dispozici.
„Pokud chceme předejít eskalaci migrační situace, je okamžitá reakce z naší strany nezbytná. Naše pomoc musí směřovat především do zemí sousedících s Afghánistánem a dalších tranzitních států. Tyto země jsou pro nás klíčovými partnery,“ uvedl Jan Hamáček a doplnil, že v tuto chvíli je zásadní prioritou zdárná evakuace českých občanů a afghánských spolupracovníků.
Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations