Národní plán obnovy  

Přejdi na

Národní plán obnovy  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Tisková zpráva ze zasedání Republikového výboru pro prevenci kriminality

Únor 2018 

Ministerstvo vnitra České republiky
odbor prevence kriminality

Tisková zpráva
19. března 2018

První zasedání Republikového výboru pro prevenci kriminality v roce 2018

22. února 2018 se v budově Ministerstva vnitra v Praze konalo první letošní zasedání Republikového výboru pro prevenci kriminality. Na programu byla prezentace závěrů z průzkumu veřejného mínění ke kriminalitě a její prevenci, problematika evidence místa a času spáchání přestupků a přestupků spáchaných mládeží, přestupky na úseku návykových látek a aktualizace problematik kyberšikany, vandalismu a záškoláctví v rámci metodického doporučení pro školy a školská zařízení.

Ministerstvo vnitra představilo první závěry z průzkumu veřejného mínění „Názory a postoje obyvatel na otázky spojené s problematikou kriminality a její prevencí“ realizovaného v roce 2017 (zpráva o výzkumu zde). Prezentována byla hlavní zjištění v oblastech prevence kriminality, vlivy na kriminalitu, hodnocení a vnímání policie, občané a kriminalita a postoje k různým tématům. Poslední průzkum postojů veřejnosti k prevenci kriminality byl proveden v roce 2012 (více informací zde). Podle slov JUDr. Michala Barboříka pověřeného řízením Odboru prevence kriminality MVČR byla sada otázek pro nový průzkum sestavována tak, aby bylo možné výsledky porovnat s průzkumem z roku 2012 a vyvodit tak závěry a doporučení pro preventivní politiku v příštích letech.   

Ministerstvo spravedlnosti předložilo analýzu „Možnosti evidence místa a času spáchání přestupků a evidence přestupků spáchaných mládeží rozšířením údajů evidovaných v rámci evidence přestupků vedené Rejstříkem trestů“ (viz příloha 1 a 2). Analýza byla vypracována za účelem plnění Akčního plánu prevence kriminality na léta 2016 až 2020, a to konkrétně úkolů č. 18 (týkající se evidování místa a času) a č. 43 (ukládající dohled nad naplňováním doporučení materiálu „Rozbor situace dětí a mladistvých ohrožených kriminalitou a kriminálně rizikovými jevy“). Tyto informace o přestupcích mají široké využití pro preventivní účely, a to zejména v rámci moderních nástrojů predikce kriminality, tzv. map budoucnosti.

Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti představilo výboru prezentaci, jejímž tématem byly přestupky na úseku drog, alkoholu a tabáku a jejich monitorování. Členové výboru byli mimo jiné seznámeni s výstupy celorepublikové akce HAD 2017 a dvou výzkumů, které v letech 2015 a 2016 metodou „mystery shoppingu“ zjišťovaly, jaká je u prodejců ochota prodat alkohol nezletilým. Zástupkyně Rady vlády pro záležitosti romské menšiny také upozornila na studii „Zdraví a návykové látky mezi Romy“ realizovanou v roce 2017. Závěry studie a další informace o návykových látkách v České republice jsou k dispozici ve Výroční zprávě o stavu ve věcech drog v České republice v roce 2016 a na stránkách www.drogy-info.cz.

Dále byla na programu informace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy o aktualizovaných přílohách Metodického doporučení k primární prevenci rizikového chování u dětí, žáků a studentů ve školách a školských zařízeních. Metodické doporučení má v současné době celkem 22 tematických příloh, které jsou pravidelně aktualizovány a rozšiřovány. V roce 2017 byly doplněny přílohy zabývající se kyberšikanou, vandalismem a záškoláctvím. Pro rok 2018 pak byla avizována aktualizace problematik návykových látek, alkoholu a tabáku. Metodický pokyn včetně všech příloh je zveřejněn zde.

Příští zasedání Republikového výboru pro prevenci kriminality je naplánováno na 12. dubna 2018.

Příloha 1: Analýza „Možnosti evidence místa a času spáchání přestupků a evidence přestupků spáchaných mládeží rozšířením údajů evidovaných v rámci evidence přestupků vedené Rejstříkem trestů“ (1.pdf)

Příloha 2: Analýza „Možnosti evidence místa a času spáchání přestupků a evidence přestupků spáchaných mládeží rozšířením údajů evidovaných v rámci evidence přestupků vedené Rejstříkem trestů“ – shrnutí pro jednání Republikového výboru prevence kriminality dne 22. 2. 2018 (2.pdf)

Kontakt:
Tina Mrázková, odbor prevence kriminality MVČR, tina.mrazkova@mvcr.cz, tel.: +420 974 832 572

vytisknout  e-mailem