Národní plán obnovy  

Přejdi na

Národní plán obnovy  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Psychologové MV zpracovali výzkum zásahu IZS u železničního neštěstí ve Studénce

V neděli 8. srpna si připomínáme smutné výročí dvou let, které uplynuly od vážné železniční nehody v obci Studénka na Novojičínsku. 

Letecký pohled na nehodu (© KÚ Praha)Letecký pohled na nehodu (© KÚ Praha)

V pátek 8. 8. 2008 v 10:30 hod. mezinárodní rychlík ČD EuroCity 108 Comenius, jedoucí na trase Krakov-Praha najel v rychlosti 90 km/hod do rekonstruovaného silničního mostu, který těsně před něj spadl. Po nárazu způsobila lokomotiva stržení celého mostu a vykolejila spolu se čtyřmi vozy soupravy.

Celkem soupravou s deseti osobními vozy cestovalo okolo 420 osob (cca 300 bylo občanů ČR, ostatní byli cizí státní příslušníci). Převážnou většinu cestujících tvořili mladí lidé, kteří cestovali do Prahy na koncert skupiny Iron Maiden. Na následky zranění zemřelo 8 lidí, okolo 70 osob bylo zraněno (z toho 37 osob bylo zraněno vážně a hospitalizováno).

V urgentní fázi nehody na místě zasahovala řada lidí, včetně dobrovolníků. Ze základních složek integrovaného záchranného systému na místě působilo 170 hasičů, 105 policistů, 110 pracovníků zdravotnické záchranné služby a 10 osob zajišťovalo krizové linky a provoz Centra tísňového volání Ostrava. Do pomoci lidem byli na počátku zapojeni také psychologové a interventi Policie ČR a HZS, ČČK, ČD a Krizového centra Ostrava. Všem těmto lidem patří uznání a poděkování za profesionálně odvedenou práci a vysoké pracovní nasazení při řešení bezprostředních následků nehody. Poděkování zasluhují samozřejmě i ti, kteří lidi zasažené tímto neštěstím podporovali dlouhodobě.

V souvislosti s dvouletým výročím nehody a ukončením jejího vyšetřování Ministerstvo vnitra zveřejní výsledky výzkumné studie, která zahrnuje sociálně psychologickou analýzu zásahu členů IZS, kteří zasahovali v urgentní fázi po tomto vlakovém neštěstí.
 

Název studie:

Aspekty činností členů IZS zasahujících v urgentní fázi po vlakovém neštěstí ve Studénce (sociálně psychologická analýza)
 

Zpracovatel:

Výzkum zpracovalo psychologické pracoviště ministerstva vnitra, které se dlouhodobě zabývá psychologií mimořádných událostí a krizového řízení.
 

Metody:

Zasahující příslušníci složek IZS (© PČR)Příslušníci složek IZS (© PČR)Výzkum zahrnoval dotazníkové šetření se členy IZS, rozhovory s vybranými pracovníky, analýzu zpráv IZS a mediálních informací. Dotazník vyplnilo 132 policistů, členů ZZS, hasičů a dalších pracovníků, kteří na místě nehody působili bezprostředně po události (v době do 48 hodin od nehody). Dotazníkové šetření proběhlo během 1-4 týdne po nehodě.
 

Cíle:

Cílem analýz zásahů u mimořádných událostí je hledání efektivních forem psychosociální pomoci občanům (minimalizace dopadů), redukce zátěže záchranářů a optimalizace postupů IZS. Cílem tohoto šetření byl vhled do osobní zkušenosti zasahujících v urgentní fázi hromadného dopravního neštěstí a identifikace dobré praxe a oblastí pro zlepšení.

Výsledky výzkumu poslouží k optimalizaci postupů a k přípravě členů IZS na hromadné dopravní nehody a dalších neštěstí s větším počtem obětí.
 

Obsah:

Výzkum zpracovává problematiku zátěže zasahujících členů IZS u nehody, konkretizuje jednotlivé vykonávané činnosti a jejich aspekty, podpůrné faktory (co při zásahu a po něm pomáhalo), shrnutí dobré praxe a návrhy ke zlepšení. Úvodní část výzkumu také zahrnuje část, která se zabývá analýzou dopadů nehody, psychosociálních potřeb lidí a psychosociální pomoci.

Výsledky studie byly představeny v r. 2009 mezinárodním odborníkům na Světovém kongresu urgentní medicíny a medicíny katastrof v kanadské Victorii a na českých odborných akcích.

  

PhDr. Štěpán Vymětal
vedoucí psychologického pracoviště MV

  


5. srpna 2010

vytisknout  e-mailem