Ministři vnitra EU se setkali v Lucemburku
Neštěstí u italského ostrova Lampedusa, při kterém zahynuly stovky uprchlíků, či jednání s ministry zemí Východního partnerství patřila mezi hlavní události setkání ministrů vnitra Evropské unie v Lucemburku. Zasedání Rady pro spravedlnost a vnitřní věci se v úterý 8. října 2013 zúčastnil také ministr vnitra Martin Pecina.
Východní partnerství, které je důležitou součástí evropské politiky sousedství, má za cíl těsnější spolupráci Evropské unie se šesti východoevropskými zeměmi – Arménií, Ázerbájdžánem, Běloruskem, Gruzií, Moldavskem a Ukrajinou. Východní partnerství bylo slavnostně ustaveno na Pražském summitu dne 7. května 2009, tedy v době českého předsednictví v Radě EU.
Historicky první setkání ministrů vnitra členských států EU a zemí Východního partnerství bylo věnováno boji proti korupci, kyberkriminalitě a boji proti organizovanému zločinu, ke kterému ministr vnitra Pecina řekl: „Česká republika se především zapojila do spolupráce v boji proti syntetickým drogám a také proti klasickým drogám, jako je kokain a heroin. Právě do trhu s nelegálními drogami je zapojen nejvyšší počet organizovaných zločineckých skupin. V rámci naší snahy o potlačování obchodu s nelegálními drogami se obzvlášť zaměřujeme na potírání metamfetaminu.“ V boji proti organizovanému zločinu ministr také ocenil přeshraniční spolupráci a zapojení partnerů vně Evropské unie. V rámci debaty o otázkách mobility pak ve svém vystoupení podpořil reformní úsilí Moldavska, Ukrajiny a Gruzie, jež dosáhly pokroku v procesu vízové liberalizace. Ministři se shodli, že společná setkání k agendě vnitřních věcí by se měla každoročně opakovat.
Během odpoledního jednání ministrů EU italský ministr vnitra Angelino Alfano informoval své kolegy o tragédii u ostrova Lampedusa, kde se převrátila loď s téměř 500 uprchlíky ze severní Afriky, z nichž většina nepřežila. Italský ministr zdůraznil mimo jiné nutnost zesílit boj proti skupinám organizovaného zločinu, které tuto formu nelegální migrace zprostředkovávají.
Ministři se, stejně jako už na předchozích Radách, věnovali vyhrocené situaci v Sýrii. České Ministerstvo vnitra nyní připravuje pokračování humanitárního programu Medevac zaměřené na pomoc syrským uprchlíkům v Jordánsku a podporu jordánského zdravotnického systému zatíženého syrskou uprchlickou vlnou. Tento projekt se bude skládat jednak z krátkodobého vyslání specializovaného lékařského týmu do Jordánska, jednak z přepravy vybraných syrských pacientů, jejichž léčbu nebude možno zajistit v místních podmínkách, za účelem poskytnutí lékařské péče v České republice.
Ministři vnitra EU také v rámci tohoto svého zasedání vybrali nové sídlo agentury CEPOL, kterým se stane Budapešť. Obšírná debata se vedla rovněž o otázkách spojených s volným pohybem osob v rámci EU a s případy jeho zneužívání, Evropská komise přislíbila, že k této problematice připraví do prosince 2013 závěrečnou zprávu s konkrétními návrhy opatření.
Pavel Novák
ředitel odboru tisku a public relations
vytisknout
e-mailem
Facebook