Martin Pecina ocenil samosprávu za integraci cizinců
Integrace cizinců na úrovni samosprávy, takové bylo hlavní téma 5. celostátní konference statutárních měst České republiky, která se konala 13. září 2013 v Praze. Konferenci zaštítil ministr vnitra Martin Pecina. Ministr mj. pochválil regiony za jejich každodenní práci v oblasti a deklaroval, že Ministerstvo vnitra bude města při integraci i nadále podporovat, a to jak finančně, tak po odborné stránce.
Konferenci hostila Městská část Praha 14 v rámci svého projektu Podpora integrace cizinců v roce 2013. Martin Pecina ocenil hostitelskou radnici i za její projekt jazykových lekcí pro celé rodiny cizinců zdarma, které obsahují i seznámení s historií a kulturou České republiky.
„Budeme se snažit pomáhat i dalším městům, aby mohla takovéto integrační projekty také zahájit. Právě skloubení jazykových znalostí se znalostmi našich reálií a našeho prostředí je ukázkou toho, jak v integraci cizinců pokračovat,“ uvedl ministr vnitra s tím, že obrovský kus práce při integraci odvádějí prakticky všechny regiony. „Proto bych chtěl všem velmi poděkovat a ujistit je, že vláda ani Ministerstvo vnitra oblast nepodceňuje. Jsem si vědom toho, že hlavní tíha integračního procesu není ani nebude na centrální úrovni, ale na místních samosprávách a konkrétních úřednících,“ doplnil Martin Pecina.
Ministr vyzdvihl některé konkrétní lokální projekty, jako je např. projekt zdravotních karet pro cizince v Plzni nebo aktivity radnice v Havlíčkově Brodě, které se podařilo aktivním přístupem ve městě stabilizovat vztahy majority a cizinců přesto, že tu vyvíjely činnost extremistické skupiny.
Cílem je oboustranně přínosné soužití
Ředitel odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra Tomáš Haišman také poděkoval samosprávám i nevládním organizacím. Jako základní cíl všech snah uvedl dosažení oboustranně přínosného soužití mezi většinovou společností a cizinci, kteří projeví zájem u nás žít. „I když se to může zdát, nejde o prázdná slova. Je třeba si uvědomit, že jejich reálný dopad do každodenního života je nesmírně důležitý,“ připomněl Tomáš Haišman.
Haišman ujistil regiony o budoucí podpoře konkrétních projektů. Projekty totiž podle něj šíří potřebné povědomí o tom, že integrace na úrovni měst je možná a vyplatí se. „V integrační práci nemůžeme polevit. Je nezbytné předcházet pocitu ohrožení a nejistoty. Každý ústupek vytváří prostor pro šíření lží extremistů. Pouze úspěšná integrační politika je efektivní prevencí vzestupu netolerance, xenofobie i rasismu ve společnosti,“ dodal.
Základní principy koncepce integrace cizinců podle něj znamenají důraz na efektivitu integračních opatření i vynaložených finančních prostředků, trvání na jasných a uchopitelných výsledcích všech integračních aktivit a rozlišování integračních opatření na základě reflexe konkrétních potřeb cizinců. „Vyvíjíme a budeme s regiony i nadále vyvíjet úsilí permanentní informovanosti cizinců, a to jak plošně, tak s důrazem na jednotlivce,“ dodal Tomáš Haišman a doplnil, že kromě nově příchozích cizinců je nutné se zaměřit také na druhou generaci imigrantů.
Denisa Čermáková
zástupkyně ředitele
odboru tisku a public relations
vytisknout
e-mailem
Facebook