Národní plán obnovy  

Přejdi na

Národní plán obnovy  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Informace pro uchazeče o vykonání zkoušky

Zkouška

Uchazečem o vykonání zkoušky je fyzická osoba starší 18 let věku nebo osoba absolventa rekvalifikačního kurzu podle zák. č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, která podala přihlášku ke zkoušce (formulář přihlášky ke zkoušce (doc, 71 kB)) pro profesní kvalifikaci dle vlastního výběru z přehledu Národní soustavy kvalifikací a splňuje podmínky § 17 odst. 2 zákona o uznávání. Odborná způsobilost uchazeče k získání osvědčení o profesní kvalifikaci se ověřuje zkouškou (§ 18 zákona o uznávání). Forma výkonu zkoušky vyplývá z hodnoticího standardu příslušné profesní kvalifikace. Podrobnosti ke zkouškám stanoví prováděcí vyhláška k zákonu o uznávání.

Podle § 14 odst. 3 zákona o uznávání patří k povinnostem autorizované osoby zveřejnit termín konání zkoušky alespoň 5 dní před jejím konáním, a to způsobem umožňujícím dálkový přístup.

Možnými způsoby zveřejnění termínů zkoušek jsou:

Způsoby zasílání pozvánek jsou:

  • prostřednictvím ISKA (preferováno)

  • e-mailem v pdf formátu

  • datovou schránkou

  • písemně v listinné podobě.
     

Zkouška se koná za úhradu, jejíž výši stanoví autorizovaná osoba. O zkoušce se vede záznam o průběhu a výsledku zkoušky. Průběh a výsledek zkoušky lze na žádost uchazeče přezkoumat (§ 20 odst. 1 zákona o uznávání). Ministerstvo provádí kontrolní činnost nad zkouškami autorizovaných osob na základě zákona o uznávání [§ 22 písm. e)] a podle zákona č. 255/2012 Sb., o kontrole (kontrolní řád).

Doklad o zkoušce

Dokladem o úspěšném vykonání zkoušky a získání profesní kvalifikace je osvědčení o získání profesní kvalifikace, které vydává zkoušející autorizovaná osoba (předseda zkušební komise). Opis osvědčení o získání profesní kvalifikace vydává na žádost žadatele autorizovaná osoba, která zkoušku realizovala, po 5 letech od konání zkoušky autorizující orgán a u delimitovaných profesních kvalifikací zaměřených na informatiku Digitální a informační agentura. Autorizovaná osoba má povinnost archivovat stejnopis osvědčení po dobu 5 let od vydání osvědčení. Osvědčení o získání profesní kvalifikace je veřejnou listinou a má celoživotní platnost..

Rady a doporučení

  • !!! Zveřejňuje-li autorizovaná osoba termíny zkoušek na vlastních webových stránkách, je nutné, aby autorizujícímu orgánu nahlásila adresu těchto stránek do 15 dnů ode dne doručení metodického upozornění k autorizaci prostřednictvím emailové adresy autorizace@mvcr.cz.

  • !!! Osvědčení o získání profesní kvalifikace náleží úspěšnému absolventovi zkoušky, nikoli organizaci, která uchazeče ke zkoušce vyslala nebo osvědčení u autorizované osoby vyzvedla. Nikdo nemá právo fyzické osobě zadržovat originál osvědčení bez jejího vědomí. Absolventům zkoušky proto doporučujeme, aby se o převzetí originálu osvědčení zajímali a zaměstnavateli v případě potřeby poskytli pouze kopii osvědčení.

  • !!! Držitelům osvědčení doporučujeme uchovat si do budoucna základní identifikační údaje o úspěšně vykonané zkoušce (název či jméno autorizované osoby, místo a datum konání) pro případ ztráty osvědčení.

  • !!! Stejnopisy osvědčení zasílané autorizovanými osobami ministerstvu, musí souhlasit s osvědčeními předanými uchazečům. V případě, že autorizující orgán ve stejnopisech shledá závažné chyby, vrátí je autorizovanému orgánu k odstranění. Obsahové a formální správnosti osvědčení je nutno věnovat mimořádnou pozornost, neboť archivované stejnopisy osvědčení  slouží k vystavování náhradních dokladů (blíže k tomu  viz  Časté administrativní nedostatky při zpracování dokumentů ze zkoušky odborné způsobilosti a osvědčení.


Odbor bezpečnostního výzkumu a policejního vzdělávání, oddělení policejního vzdělávání a autorizací, 4. 3. 2024

vytisknout  e-mailem