Národní plán obnovy  

Přejdi na

Národní plán obnovy  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Díky programu MEDEVAC přiletěli první pacienti ze Sýrie

Ve středu 29. srpna 2012 přiletěli do Prahy dva syrští uprchlíci ve věku 21 a 25 let, aby se v České republice léčili v rámci humanitárního programu MEDEVAC. Oba muži budou hospitalizováni ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, kde se podrobí léčbě zranění, která utrpěli během bojů mezi opozicí a vládou prezidenta Bašára Asada.  

„Boje mezi povstalci a vojenskými silami prezidenta Bašára Asada se každým dnem zostřují,  a bohužel tak přibývá i obětí tohoto konfliktu. Česká republika se snaží svými humanitárními aktivitami zmírnit utrpení lidí, kterým boje zasáhly do životů,“ řekl ředitel odboru azylové  a migrační politiky Tomáš Haišman. Česká republika také poskytla zemím sousedícím se Sýrií jako gesto finanční solidarity prostřednictvím UNHCR a Mezinárodního výboru Červeného kříže finanční pomoc ve výši 6,5 milionů korun. Do Turecka, Libanonu, Iráku či Jordánska utíkají před boji desetitisíce Syřanů a my velmi oceňujeme a podporujeme politiku otevřených dveří, kterou tyto země vůči syrským uprchlíkům praktikují,“ dodal Tomáš Haišman.
 
Výběr pacientů by nebyl možný bez úzké spolupráce s českým zastupitelským úřadem v Jordánsku a společností Člověk v tísni, která svými aktivitami pomáhá Syřanům prostřednictvím svých koordinátorů a dalších partnerů v regionu.„Již při dubnové monitorovací návštěvě v Jordánsku jsme zaznamenali velkou potřebu odborné zdravotní péče. Pro takovou pomoc je vhodný právě program MEDEVAC,“ vysvětlila koordinátorka blízkovýchodních programů společnosti Člověk v tísni Jitka Škovránková s tím, že organizace v regionu pomáhá už od roku 2003.
 
Ředitel kabinetu ministra zdravotnictví Jan Růžička k úspěšnému pokračování projektu MEDEVAC dodal: „Doufáme, že na léčbu dvou syrských uprchlíků v Praze budeme schopni rychle navázat a do konce roku 2012 se u nás budou léčit další syrští pacienti. Stejně jako vpřípadě konfliktu v Libyi i v Sýrii chceme, aby česká pomoc nebyla jednorázovým plácnutím do vody, ale abychom pomáhali dlouhodoběji.“

Program MEDEVAC spravuje Ministerstvo vnitra ve spolupráci s ministerstvy zdravotnictví, zahraničních věcí a obrany. Program funguje od roku 1993, kdy vznikl jako reakce na válečný konflikt v Bosně a Hercegovině následovaný válečným konfliktem v Kosovu. Rozšíření programu do Sýrie schválila vláda v červenci letošního roku.
 
Pavel Novák
ředitel odboru tisku a PR
Ministerstva vnitra
 a
Vlastimil Sršeň
ředitel odboru komunikace s veřejností
Ministerstva zdravotnictví ČR

 
 
  
 

  

 

 
 
 
 
 
 

 

vytisknout  e-mailem