Chráníme Evropu bez hranic. Od března funguje Schengenský informační systém nové generace
Modernizovaný Schengenský informační systém (SIS) byl uveden do provozu. Země, které SIS používají, mají k dispozici úplnější a spolehlivější data, která jsou důsledně chráněna.
Dne 7. března 2023 byl spuštěn modernizovaný Schengenský informační systém. Prostřednictvím SIS jsou nyní sdíleny nové kategorie záznamů a více údajů. Orgány v zemích, které SIS používají, tak mají k dispozici úplnější a spolehlivější informace. Schengenský informační systém důsledně chrání vložená data a jeho používání je striktně určeno jen proškoleným příslušníkům bezpečnostních sborů nebo pracovníkům státních orgánů. Veškeré aktivity jsou monitorovány a odehrávají se pouze v zabezpečeném prostředí. Práva subjektů údajů jsou upravena přímo v evropských předpisech zřizujících SIS.
SIS je nejpoužívanější a nejrozsáhlejší systém pro sdílení informací v oblasti bezpečnosti a správy hranic v Evropě. Od roku 1995 pomáhá tento systém tomu, aby byla v Evropě zachována bezpečnost bez kontrol na vnitřních hranicích. Je nejúspěšnějším nástrojem spolupráce pro pohraniční, imigrační, policejní, celní a soudní orgány v EU a v zemích přidružených k schengenu.
V roce 2022 bylo například na základě údajů v SIS a prostřednictvím spolupráce centrál SIRENE (Národní ústřední místo pro výměnu informací) v ČR vypátráno více než 5100 osob a věcí, které do SIS vložily ostatní státy. V cizině bylo realizováno více než 9000 opatření na osoby a věci vložené do SIS Českou republikou.
Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations