Chovanec: První krajané přiletí v polovině března
Do České republiky přicestuje první skupina krajanů z Ukrajiny. Vládní letoun s nimi přistane na pražském letišti ve Kbelích 15. března 2015 odpoledne. Na palubě by mělo být asi čtyřicet lidí. Dnes to při setkání s účastníky mise „Oděsa“ sdělil ministr vnitra Milan Chovanec. Další ukrajinští Češi přicestují po vlastní ose autobusy, které resort vnitra objedná. Zatím by měla republika přijmout zhruba 135 občanů. Žadatelů bylo zhruba o sedmdesát více.
Aby mohli naši krajané legálně přicestovat, vyslaly ministerstva vnitra a zahraničních věcí do ukrajinské Oděsy delegaci úředníků, kteří žadatele prověřili. Lidé jim například museli předat potvrzení o příslušnosti ke krajanské komunitě. „Cílem programu je krajanům umožnit dostat se zpět do země jejich předků. Očekávají, že se budou mít u nás lépe, že na tom budou lépe hlavně po stránce ekonomické a bezpečnostní,“ vysvětlil ministr vnitra Milan Chovanec a pokračoval: „Zdá se jim, že Ukrajina není perspektivní zemí. Bojí se válečného konfliktu a zároveň budoucnosti.“
Aby nebyl celý proces zdlouhavý a administrativně tolik náročný, vytvořila vláda pro přesídlení takového množství občanů jednodušší podmínky. „Tolik krajanů jsme, s výjimkou hluboké minulosti, nepřesidlovali. Jsem velice rád, že se mise povedla,“ vyjádřil ministr Chovanec uspokojení. Podobně se mohou občané s českými kořeny vrátit z celého světa. Program pro snazší navrácení krajanů zpět do tuzemska totiž schválila vláda po dohodě s ministrem zahraničních věcí. Ministr vnitra Chovanec navíc nevyloučil, s ohledem na konflikt na Ukrajině, že by se do Oděsy mohli čeští úředníci opět vrátit a vyřídit žádosti dalších občanů. „Žádostí bude určitě ještě více, až se tento program rozkřikne,“ potvrdil slova ministra Petr Zenker, vedoucí mise.
Česky se dorozumí
Věková struktura krajanů je velmi pestrá. Do republiky budou přesídleny celé rodiny i s dětmi a seniory. A český jazyk a zvyky jim rozhodně nejsou cizí. „Starší občané si češtinu pamatují, mladší už nikoliv. Není jich ale většina. Hlásí se i ti, kteří k nám pravidelně jezdí na letní tábory a dorozumí se. Řada z nich základy češtiny ovládá,“ řekl Zenker.
Po příjezdu budou krajané ubytovaní v zařízeních Ministerstva vnitra, kde mohou zůstat půl roku. Navíc získají možnost naučit se nebo vylepšit český jazyk, pojistit se a léčit. Kromě toho dostane každá osoba od státu „do začátku“ 50 tisíc korun. Zatím se zdá, že ani o nabídku práce nebudou mít nouzi. „Ministerstvo už od některých podnikatelů, obcí i krajů dostává nabídky zaměstnání – zejména v dělnických profesích. „Nemyslím si, že bude pro dvě stě lidí problém sehnat práci,“ konstatoval Chovanec.
Česká mise odletěla do Oděsy 31. ledna přes vídeňské mezinárodní letiště. Delegaci doplnil konzul z ambasády v Kyjevě. „Na místě jsme byli čtrnáct dní. Úřední hodiny byly každý den,“ informoval Zenker. Všem účastníkům cesty přišli osobně poděkovat ministr vnitra Milan Chovanec, první náměstek ministra vnitra Jiří Nováček, náměstek ministra zahraničních věcí Rudolf Jindra, ředitel Služby cizinecké policie Milan Majer a ředitel odboru azylové a migrační politiky Tomáš Haišman. „Děkuji všem za přípravu, která byla na ministerstvu unikátní,“ uzavřel ministr vnitra.
Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations
vytisknout
e-mailem
Facebook