Česko pomůže běloruským zdravotníkům pronásledovaným režimem A. Lukašenka. Vláda schválila návrh Ministerstva vnitra
Díky zdravotně-humanitárnímu programu MEDEVAC, který koordinuje Ministerstvo vnitra, Česko opět pomůže Bělorusům perzekuovaným režimem A. Lukašenka. Přeprava do Česka a následná pomoc včetně nabídky zaměstnání se tentokrát týká zdravotníků.
Od loňského srpna Česko na svém území poskytlo zdravotní a rehabilitační péči 60 Bělorusům perzekuovaným současným běloruským režimem po prezidentských volbách. Vzhledem k pokračující znepokojivé situaci v zemi Ministerstvo vnitra navrhlo v pomoci obětem režimu pokračovat, což vláda schválila.
„Situace v Bělorusku se bohužel nelepší a lidé jsou režimem stále perzekuováni. Díky programu MEDEVAC máme účinný nástroj, jak je dopravit do Česka a pomoci jim. Tuto pomoc jsme se rozhodli opět aktivovat,“ vysvětlil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Tentokrát půjde o pomoc perzekuovaným běloruským zdravotníkům a jejich rodinám, kteří u nás dostanou možnost získat zaměstnání. „Zdravotníci pomáhají v první linii, i proto patří mezi ohrožené skupiny obyvatel, kteří potřebují naši pomoc,“ dodal Jan Hamáček.
MV spolu s Ministerstvem zdravotnictví zkoordinuje výběr osob i jejich další uplatnění na pracovním trhu v České republice. Rozpočet programu MEDEVAC využije MV k zajištění dopravy do Česka i k popříjezdové asistenci. Půjde např. o zajištění pobytového oprávnění, krátkodobého ubytování, případnou zdravotní péči, služby tlumočníků či pomoc při vstupu na trh práce. Hledání vhodných zaměstnavatelů bude koordinovat Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s jím zřízenými nemocnicemi a zdravotnickými zařízeními.
Plnění povinností v souvislosti s pandemií COVID-19, jako je zajištění PCR testů nebo případná izolace, garantuje Ministerstvo vnitra. Koordinaci v Bělorusku včetně vydání víz zajistí Ministerstvo zahraničních věcí.
Loňská pomoc
V loňské první vlně Česko plánovalo pomoci 50 pacientům, nakonec u nás získalo pooperační, rehabilitační a psychologickou pomoc 60 Bělorusů, kteří během protestů po prezidentských volbách utrpěli např. střelné rány, mnohočetné zlomeniny celého těla, poranění očí a uší po výbuchu granátu a někteří vykazovali i známky mučení. Více o průběhu první pomoci zde. Harmonogram a přesná podoba letošní pomoci bude záviset na vyhodnocení aktuálních možností.
Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations