Norské fondy  

Přejdi na

Norské fondy  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Síla integračních center v ukrajinské krizi spočívala v systémovém přístupu, odbornosti a koordinaci, vyplynulo z konference konané na MV

Centra na podporu integrace cizinců přispěla ke zvládnutí uprchlické krize z Ukrajiny systémovým přístupem, odborností svých pracovníků a koordinací ostatních aktérů integrace. To jsou závěry konference s názvem Integrační centra a držitelé dočasné ochrany: reflexe a výzvy. 

Spolufinancováno EU.jpg

Na Ministerstvu vnitra se 22. října 2024 uskutečnila pod záštitou ministra vnitra Víta Rakušana konference věnovaná tématu integračních center. „Integrační centra sehrála během uprchlické krize díky svým bohatým zkušenostem klíčovou roli,“ zdůraznil Pavel Bacík, ředitel Správy uprchlických zařízení Ministerstva vnitra (SUZ MV), která provozuje 14 z 18 center*.

„Centra jsou síť, systém, který má v jednotlivých regionech stejnou funkci, i když ji realizuje více subjektů. To je jejich největší přidanou hodnotou,“ podtrhla Pavla Novotná, ředitelka odboru azylové a migrační politiky (OAMP) Ministerstva vnitra. Kromě systémové role zmínila i koordinaci relevantních aktérů na poli integrace a konkrétní působení pracovníků CPIC v terénu. „Objem práce, který prošel rukama lidí z center nebo v rámci koordinace partnerů, je neuvěřitelný,“ podotkla.

Službám a koordinační roli center byly věnovány i oba tematické panely konference. Účastníci prvního panelu vyzdvihli význam sociálního a právního poradenství, jazykových kurzů, terénní práce či asistence zranitelným skupinám, zatímco řečníci na druhém panelu přiblížili strukturu koordinace v rámci regionálních platforem a zdůraznili důležitost spolupráce na horizontální (v daném regionu) i vertikální (ve vztahu k centrální vládě) úrovni.

Účastníci závěrečné diskuse se shodli na tom, že největší výzvou do budoucna bude udržet finanční podporu integrace na úrovni, kterou dosáhla po vypuknutí války na Ukrajině. „Zatímco před únorem 2022 byly výdaje v oblasti integrace cizinců zhruba 460 milionů korun ročně, nyní jsme se dostali nad miliardu,“ konstatoval Jan Kepka, vedoucí oddělení integrace a informací OAMP.

Jiří Vesecký, vedoucí odboru Centra na podporu integrace cizinců SUZ MV, v souvislosti s financováním upozornil například na už nyní rostoucí nedostatek kapacit tlumočení v regionech. „Poskytovatelé zdravotních služeb velmi často odmítají vyšetření bez přítomnosti tlumočníka. Tím se zdravotnictví stává pro cizince v podstatě nedostupné,“ uvedl.

Konference byla realizována v rámci projektu s názvem „Provoz center na podporu integrace cizinců SUZ MV“, registrační číslo CZ.12.01.02/00/24_019/0000035. Projekt je spolufinancován Evropskou unií z prostředků Azylového, migračního a integračního fondu (AMIF).

* V Praze je zřizovatelem Integračního centra Magistrát hl. m. Prahy, v Jihomoravském kraji Krajský úřad Jihomoravského kraje, v Ústeckém kraji nezisková organizace Poradna pro integraci, z. ú., a v Královéhradeckém kraji Diecézní katolická charita Hradec Králové.

Odkazy do noveho okna

vytisknout  e-mailem