Norské fondy  

Přejdi na

Norské fondy  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Chovanec: Je naší základní lidskou povinností pomoci lidem v Africe

Česká republika vysílá do oblastí postižených virem Ebola humanitární pomoc. Kamion s doprovodným vozidlem vyrazil z Národní základny humanitární pomoci ve Zbirohu do nizozemského přístavu Der Helder v neděli 2. listopadu 2014. V podvečerních hodinách odvezl ochranné oděvy, filtrační polomasky, speciální brýle nebo dezinfekci na ruce. V přístavu si náklad, jehož dopravu zabezpečuje Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, převezmou zástupci nizozemského Ministerstva obrany a zajistí jeho nakládku na loď. Loď odrazí z přístavu ve čtvrtek 6. listopadu. České ochranné pomůcky se budou distribuovat přímo v postižených afrických zemích.  

„Je naší základní lidskou povinností lidem v Africe pomoci,“ konstatoval ministr vnitra Milan Chovanec. „Musíme jednat rychle. Situace v zasažených zemích, jako je Libérie, Sierra Leone nebo Guinea,  je skutečně kritická. Denně zde na zákeřnou krvácivou chřipku umírají desítky lidí. Ministr se zároveň domnívá, že naší pomocí můžeme rozšíření epidemie alespoň omezit.  Organizace Lékaři bez hranic už na konci dubna upozorňovala na to, že se nemoc vymkla kontrole. „Současná epidemie je nejhorší v historii nemoci,“ připomněl ministr. 

S žádostí o materiální a finanční pomoc přišla právě organizace Lékaři bez hranic. Poté se jí zabýval pracovní štáb Komise pro řešení výskytu závažných infekčních onemocnění v České republice a vláda. Ministři rozhodli o vyslání pomoci 1. října. Příjemcem bude organizace Save the Children International, působící v Libérii. Hodnota poskytnutého materiálu je 3 587 715 korun.

Na kompletaci zásilky se podílelo několik institucí. Kromě generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru, které připravilo 1500 vaků pro transport zemřelých a stejný počet ochranných oděvů, se k humanitární akci připojilo i Ministerstvo zdravotnictví nebo Správa státních hmotných rezerv (SSHR). Ministerstvo dalo 1500 setů ochranných pomůcek včetně filtračních polomasek a ochranných brýlí a 1600 kusů dezinfekčního gelu na ruce, SSHR pak 1500 kusů ochranných oděvů a 3000 kusů ochranných brýlí. Obsah nákladu schválila Světová zdravotnická organizace a akceptovalo ho Středisko pro koordinaci odezvy na mimořádné události Evropské komise. 

Podle Světové zdravotnické organizace se ve světě Ebolou nakazilo už přes deset tisíc lidí. Nemoci dosud podlehlo asi pět tisíc nakažených. Případy, kdy lidé zemřeli právě na krvácivou horečku, zaznamenali v Německu, Španělsku nebo Spojených státech amerických. Podezření na nákazu se prověřovalo i v tuzemsku. Naštěstí se jednalo o plané poplachy.
 
Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem