Norské fondy  

Přejdi na

Norské fondy  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Pátrání po pohřešovaných dětech

Dnes 11. května 2010 proběhla tisková konference u příležitosti podepsání Memoranda o spolupráci se zástupci médií, která se zapojila na projektu Národního koordinačního mechanismu pátrání po pohřešovaných dětech. 

Ministr vnitra Martin Pecina představil projekt a jednotlivé pilíře, na nichž je postaven: "Mezinárodní ochrana dětí byla jednou z priorit českého předsednictví v Radě EU. Rád bych zdůraznil, že je důležité zvýšit citlivost veřejnosti k problematice pohřešovaných dětí a skutečně snížit počet ohrožených osob.
První pilíř projektu představuje policejní pátrání. Druhý, který zahajujeme dnes, spočívá v podepsání memorand s médii. Třetím pilířem je spolupráce s veřejností prostřednictvím medií a čtvrtým pilířem je psychologická podpora rodinám pohřešovaných dětí, která bude zahájena 1. 6. 2010."

Náměstek policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování plk. Viktor Čech informoval o dosavadních výsledcích pátrání po pohřešovaných dětech: "V pátrání po pohřešovaných dětech se nám daří - důkazem je 95% úspěšnost. Nicméně, potřebujeme včasné informace o tom, že je osoba pohřešovaná. V roce 2009 bylo vyhlášeno 8,5 tisíce pátrání po osobách, z toho 16 případů se týkalo ohrožených dětí. V letošním roce jsme zatím zaznamenali 11 takových případů."

Jitka Gjuričová, ředitelka odboru prevence kriminality, seznámila účastníky tiskové konference s detaily projektu: "Impulsem pro vznik projektu byly případy pohřešovaných dětí v letech 2007 a 2008, které skončily tragicky. Kdyby v České republice již existoval tento systém a byla zapojena veřejnost, nemuselo ke smutným událostem dojít."

Jedná se o systém včasného varování v případech, kdy je v ohrožení život nebo zdraví pohřešovaného dítěte. Systém je založen na rychlém přenosu informací o pohřešovaném dítěti od policie k veřejnosti, zejména prostřednictvím médií. Rodinám pohřešovaných dětí je ze strany policejních psychologů poskytována profesionální psychologická pomoc, obrátit se mohou rovněž na linky důvěry a neziskové organizace poskytující pomoc v obtížných životních situacích.

Do několika minut po zadání informace pohřešovaném dítěti v ohrožení života do policejního systému je záznam zveřejněn na webových stránkách www.policie.cz a informace o tomto záznamu odchází informačními kanály (RSS, email) do médií. Memorandem se média zavazují zveřejnit informace o pohřešovaném dítěti v ohrožení života s výzvou ke spolupráci veřejnosti v nejbližší možné době po zveřejnění na www.policie.cz.

K podpisu memoranda se dostavili Ing. Jiří Hrabák, generální ředitel Rádia Impuls; JUDr. Jiří Majstr, náměstek generálního ředitele pro zpravodajství České tiskové kanceláře; Janis Sidovský, ředitel marketingu a PR a místopředseda představenstva TV Barrandov a Mgr. Peter Duhan, prozatímní ředitel Českého rozhlasu.

Do projektu se kromě médií, jejichž zástupci dnes svým podpisem stvrdili Memorandum o spolupráci, zapojí i Česká televize, TV Prima, Frekvence 1 a Aktuálně.cz.

  

Jana Malíková
ředitelka odboru a tisková mluvčí

  


11. května 2010

vytisknout  e-mailem