Norské fondy  

Přejdi na

Norské fondy  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Vznik pracovní skupiny i potřeba reformy migrační politiky EU. V Maďarsku jednali ministři V4, Rakouska a Německa

Aktuální migrační situace na západobalkánské trase a znovuobnovení hraničních kontrol v řadě zemí Evropské unie. To byla hlavní témata posledního jednání ministrů vnitra zemí V4, Německa a Rakouska, které svolal český ministr vnitra Vít Rakušan. Jednání se uskutečnilo na maďarsko-srbské hranici, kde se také Vít Rakušan setkal s českým policejním kontingentem. Výsledkem jednání je mimo jiné vznik nové společné pracovní skupiny složek zabývajících se ochranou hranic. 

Ministři vnitra zemí Visegrádské skupiny, Německa a Rakouska dnes, 27. listopadu 2023, jednali v maďarském Szegedu o migrační situaci v Evropě a na západobalkánské trase. Ministři se shodli na potřebě společného celoevropského řešení a nezbytnosti reformy migrační politiky Evropské unie. Klíčové je posílení ochrany vnější hranice EU, posílení kontrol i nalezení shody na tom, jak má obrana vnější hranice EU vypadat. Vznikne také společná pracovní skupina zástupců států V4, Německa a Rakouska, kteří mají v dané zemi na starost ochranu hranic. Budou se pravidelně setkávat a situaci na vnějších i vnitřních hranicích v regionu společně vyhodnocovat. „Se všemi jsme se dnes shodli, že kontroly na vnitřních hranicích schengenského prostoru nejsou z dlouhodobého hlediska žádoucí. I proto jsme podpořili vznik společné expertní skupiny, která bude na základě vyhodnocení situace navrhovat opatření na hranicích na další období. Zajistíme tak v rámci střední Evropy společný koordinovaný postup,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.

Co se týká migrační politiky EU, je podle něj nezbytné hledat řešení, na kterém se budou v rámci EU podílet všichni společně. „Důsledná a intenzivnější kontrola vnější hranice EU a jasná návratová politika je směr, kterým bychom se měli společně ubírat,“ doplnit ministr s tím, že v tomto ohledu je nutný komplexní přístup k migraci, který vyžaduje více účinné financování, vzájemně prospěšná strategická partnerství se zeměmi původu a tranzitu, řešení základních příčin nelegální migrace a nuceného vysídlování a posílení kapacit v oblasti ochrany a správy hranic tranzitních zemí.

Ministr vnitra zdůraznil, že klíčová je také spolupráce mezi členskými státy při ochraně vnější hranice. Tu Česko dokazuje už od roku 2015, kdy na maďarsko-srbské hranici působí kontingent českých policistů. „Statistiky hovoří jasně. Jenom český kontingent, který zde působil koncem letošního léta, asistoval téměř při osmi tisících záchytech,“ doplnil Vít Rakušan s tím, že to je jasný důkaz, že taková spolupráce je funkční a potřebná. Do Maďarska jsou čeští policisté v rámci bilaterálních hlídek vysíláni už od roku 2015. Aktuálně zde působí ve dvouměsíčních intervalech po celý kalendářní rok v kontingentech o velikosti 40 policistů.


Klára Dlubalová
odbor komunikace

vytisknout  e-mailem