Norské fondy  

Přejdi na

Norské fondy  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministr vnitra Martin Pecina jednal v Lucemburku o vízové povinnosti s Kanadou

Ministr vnitra Martin Pecina se v pátek 23. října 2009 zúčastnil v Lucemburku pravidelného jednání Rady ministrů pro spravedlnost a vnitřní věci. 

Ministři vnitra členských zemí Evropské unie na tomto jednání přijali zprávu Evropské komise o vízové nereciprocitě, která se zabývá případy, kdy jsou občané některých členských států EU vystaveni jednostranné vízové povinnosti. Kanada zavedla 14. července 2009 vízovou povinnost pro občany České republiky. Vízová povinnost platí pro držitele všech pasů, tedy i diplomatických a služebních. Zavedení víz pro české občany cestující do Kanady je prvním případem, kdy se některá ze třetích zemí, vůči které EU neuplatňuje vízovou povinnost, rozhodla zavést víza členské zemi EU. Tento krok je natolik závažný, že si vyžádal samostatnou zprávu.

Evropská komise v této zprávě upozornila Kanadu, že současný stav je v rozporu se společnou vízovou politikou EU a vyzvala ji, aby do konce roku 2009 stanovila cestu  návratu k bezvízovému režimu. Kanadu rovněž požádala, aby v krátké době usnadnila vydávání víz pro české občany, zejména aby zřídila  vízové pracoviště na svém velvyslanectví v Praze. V opačném případě Evropská komise navrhne Radě opatření včetně zavedení víz pro držitele kanadských diplomatických a služebních pasů.

"Rád bych poděkoval Evropské komisi za posouzení případu zavedení víz. Situace, která nastala, nemá obdoby. Kanada svým rozhodnutím obnovit vízovou povinnost pro občany České republiky učinila jako první třetí země krok neslučitelný se základním principem společné vízové politiky Evropské unie. Důsledky rozhodnutí Kanady naléhavě dopadly především na občany České republiky. Česká republika očekává návrh patřičných opatření v případě, že do konce doku nedojde k očekávanému pokroku," uvedl na jednání ministr vnitra Martin Pecina.

Požadavkům České republice se na zasedání dostalo široké podpory. Solidaritu vyjádřily jak nové členské země EU, tak například Švédsko a Francie.

  

Jana Malíková
ředitelka odboru a tisková mluvčí

  


23. října 2009

vytisknout  e-mailem