Závěrečná konference Programu Vnitřní věci
Dne 11. listopadu 2024 se v hotelu Don Giovanni v Praze uskutečnila Závěrečná konference Programu Vnitřní věci financovaného z Norských fondů 2014-2021. Předmětem této závěrečné konference bylo představení výstupů jednotlivých projektů podpořených v rámci Programu.
Program Vnitřní věci byl zaměřen na mezinárodní policejní spolupráci a boj proti trestné činnosti. Cíle programu bylo dosaženo prostřednictvím realizace aktivit se zaměřením na zvýšení policejní kompetence v prevenci a potírání kriminality, zlepšování komunikačních dovedností policie s veřejností a posilování mezinárodní spolupráce v oblasti podpory mediální gramotnosti a boje proti hybridním hrozbám, a to v rámci 4 předem definovaných projektů (PDP 1 - 4) a malého grantového schématu (MGS). Předkladatelem všech předem definovaných projektů bylo Policejní prezidium ČR. Předkladateli projektů vybraných v Otevřené výzvě v rámci MGS s názvem "Zvýšení mediální gramotnosti široké veřejnosti" byly tři neziskové organizace (Sdružení VIA, Agora a Člověk v tísni) a vysoká škola - Česká zemědělská univerzita v Praze.
Mezi výše zmíněné realizátory projektů bylo rozděleno zhruba 120 mil. Kč z Norských fondů.
Dále byla podpořena i řada dalších aktivit, jako např. konference, workshopy a semináře, zaměřené na podporu rozvoje bilaterálních vztahů a výměnu zkušeností na mezinárodní úrovni.
Konference, kterou pořádalo Ministerstvo vnitra - Zprostředkovatel Programu, se zúčastnili zástupci Velvyslanectví Norského království v Praze, zástupci Ministerstva financí - Národní kontaktní místo, a v neposlední řadě také příjemci projektů realizovaných v rámci Programu, kteří prezentovali výstupy svých projektů.
Prezentace k jednotlivým projektům naleznete níže.
Informace o realizovaných projektech:
Zvýšení policejní kompetence v prevenci a boji proti kriminalitě, posílení komunikačních dovedností s veřejností a povědomí o lidských právech
Jednalo se o předem definovaný projekt (PDP1), jehož realizátorem bylo Policejní prezidium ČR.
Cílem projektu byla vyšší odborná schopnost policistů v rámci boje proti organizovanému zločinu. Dále došlo k vytvoření 3 nových vzdělávacích programů týkajících se oblasti lidských práv, prevence kriminality a zvýšení efektivity policejního systému, které se staly součástí školícího a vzdělávacího systému Policie ČR a zaměstnanců veřejné správy. Projekt podpořil posilování a zlepšování schopností a dovedností policie a příslušných pracovníků veřejné správy, kteří se zabývají neustále se měnící bezpečnostní situací, rostoucí agresivitou, národní a mezinárodní trestnou činností. V rámci projektu byly zařazeny také aktivity, které proběhly s policisty vysoce specializovaného elitního útvaru rychlého nasazení (ÚRN) s partnerem z donorského státu.
Modernizace policejního výcvikového centra
Jednalo se o předem definovaný projekt (PDP2), jehož realizátorem bylo Policejní prezidium ČR.
Cílem projektu bylo vybudování funkčního policejního školicího centra přestavbou stávajících nevyužitých vojenských zařízení v Kutné Hoře. Centrum se skládá ze 3 budov o celkové ploše 1 600 m² a obsahuje konferenční sál s maximální kapacitou 100 účastníků, 8 učeben s celkovou kapacitou asi 190 míst a ubytovací kapacity pro cca 100 účastníků. Centrum poskytuje potřebné podmínky pro pořádání konferencí, školení, cvičení, workshopů, kurzů a setkání na různých úrovních, což vytvoří podmínky pro zlepšení vzdělávání Policie ČR, a tím i vyšší úroveň její profesionality a prohloubení spolupráce s dalšími zúčastněnými stranami.
Zlepšení využitelnosti údajů v rámci policejního informačního systému
Jednalo se o předem definovaný projekt (PDP3), jehož realizátorem bylo Policejní prezidium ČR.
Tento projekt si kladl za cíl zefektivnit mezinárodní a vnitrostátní policejní spolupráci zlepšením využívání informačních systémů v rámci Policie ČR, které jsou nástroji pro sdílení dat na národní i mezinárodní úrovni, zejména pak Schengenský informační systém (SIS II). Další důležitou součástí projektu bylo vytvoření evidenčního softwaru pro anonymní linku pomoci v krizi.
Spolupráce mezi státní policií, mezinárodními subjekty a orgány územní samosprávy
Jednalo se o předem definovaný projekt (PDP4), jehož realizátorem bylo Policejní prezidium ČR.
Mezinárodní aktivity realizované v rámci tohoto projektu přispěly k posílení výměny informací a policejního vzdělávání v současných trendech a hrozbách, zvýšení schopnosti Policie ČR reagovat přiměřeně na potřeby globální mezinárodní spolupráce a posílení komunikace mezi státní policií a územní samosprávou, zejména obecní policií, vytvořením nového modelu spolupráce a koordinace. Důležitou součástí projektu byly aktivity anti-konfliktního týmu, workshopy pro experty policejní psychologie a trenéry krizové intervence.
Dále došlo k realizaci Mezinárodní výroční konference Asociace evropských policejních vysokých škol (AEPC) a vytvoření nového modelu spolupráce a koordinace mezi městskou a státní policií, včetně vyhodnocení stávající spolupráce, formulace doporučení ke zlepšení dohod o koordinaci (katalog preventivních opatření), sdílení datového systému, výměna informací a osvědčených postupů mezi policií (obecní, okresní, regionální) a územní samosprávy na různých úrovních.
Zvyšování regionálních kompetencí ve výuce mediální gramotnosti v České republice
Projekt byl podpořen v rámci otevřené výzvy Malého grantového schématu s názvem "Zvýšení mediální gramotnosti široké veřejnosti" a jeho realizátorem byla nezisková organizace Sdružení VIA.
Hlavním cílem projektu bylo vybavit učitele a pracovníky s mládeží kompetencemi, zdroji, materiály a dovednostmi pro rozvoj mediální gramotnosti dětí prostřednictvím nových a interaktivních nástrojů.
Cíle a nejdůležitější výstupy:
- Akcelerační program pro zúčastněné: školení, konzultace a podpora při tvorbě a realizaci vlastních aktivit v těchto oblastech.
- Průzkum potřeb neformálních vzdělávajících v problematice mediální výchovy
- Vytvoření metodiky: interaktivní web
- Publicita projektu: kulatý stůl, mediální pokrytí, web k projektu
- Přenos norské inspirace do Česka
Mediálně-vzdělávací aktivizační program pro studenty i vzdělavatele s mezigeneračním přesahem
Projekt byl podpořen v rámci otevřené výzvy Malého grantového schématu s názvem "Zvýšení mediální gramotnosti široké veřejnosti" a jeho realizátorem byla nezisková organizace Člověk v tísni.
Hlavním cílem projektu byl rozvoj mediální gramotnosti (MG) mladé generace. Projekt kladl důraz na mezigenerační přesah a soustředil se na socio-ekonomicky slabší regiony. Podpořil aktivitu mladých lidí, aby pozitivně ovlivňovali své okolí. Vyučující získali kompetence k výuce témat mediálního vzdělávání, a dále tak rozvíjí MG svých studentů.
V rámci projektu došlo k realizaci tzv. aktivizačního programu pro studenty, který jim pomohl vytvořit vlastní projekty zaměřené na mediální vzdělávání a šířit tak osvětu u dalších vrstevníků i jiných generací. Došlo k realizaci 5 studentských projektů s dopadem na více jak 100 osob, z čehož 3 projekty pokračují i po skončení projektu. Dále byla vytvořena příručka pro studenty o vedení projektů v oblasti mediální gramotnosti. V neposlední řadě došlo k proškolení vyučujících a dalších vzdělavatelů ze socio-ekonomicky slabších regionů, kteří mají potřebné dovednosti, kompetence a materiály k výuce mediálního vzdělávání (MV).
Mediální gramotnost interaktivně a pro všechny
Projekt byl podpořen v rámci otevřené výzvy Malého grantového schématu s názvem "Zvýšení mediální gramotnosti široké veřejnosti" a jeho realizátorem byla Česká zemědělská univerzita v Praze.
Hlavním cílem projektu byl rozvoj mediální gramotnosti u zvláště ohrožených cílových skupin studentů ve věku 15-19 let a seniorů ve věku 65+.
V rámci projektu byly vytvořeny výukové materiály pro cílové skupiny (Massive open online course (MOOC) kurz pro seniory, MOOC kurz pro střední školy a Úniková hra). Materiály byly následně přesunuty do prostředí Future Books, prostředí pro interaktivní online výukové materiály. Ke každému materiálu byla vytvořena podrobná metodika, která učitelům či koordinátorům vzdělávání umožňuje snadnou implementaci do daného prostředí. Všechny výukové materiály prošly evaluací na vybraných středních školách a střediscích VU3V (se zaměřením na regiony v Libereckém, Ústeckém a Karlovarském kraji). Následně byla vytvořena videa mezigeneračního vzdělávání. Navíc vznikla i online verze únikové hry, která nebyla v původním plánu. V rámci propagace výstupů byl projekt prezentován na několika českých i zahraničních akcích.
Mediální vzdělávání prostřednictvím knihoven
Projekt byl podpořen v rámci otevřené výzvy Malého grantového schématu s názvem "Zvýšení mediální gramotnosti široké veřejnosti" a jeho realizátorem byla nezisková organizace Agora CE.
Hlavním cílem projektu bylo zvýšit mediální gramotnost cílových skupin a tím posílit jejich schopnost bránit se dezinformacím a mediálním hrozbám ve veřejném prostoru, které jsou potřebné pro život a aktivní zapojení se do demokratického života společnosti v kontextu aktuálních i budoucích mediálních hrozeb.
Během realizace projektu byly vytvořeny vzdělávací materiály s pokyny pro školitele a knihovníky v textové a e-leaningové formě. Dále vznikla metodika ke vzdělávacím workshopům pro seniory s prezentacemi a pracovními listy. V rámci projektu bylo vyškoleno 42 knihovníků, uspořádáno 29 vzdělávacích workshopů, kterých se zúčastnilo 310 seniorů a vytvořena série čtyř vzdělávacích videí.