Tisková zpráva ze zasedání Republikového výboru pro prevenci kriminality
Říjen 2023
Ministerstvo vnitra České republiky
odbor prevence kriminality
Tisková zpráva
říjen 2023
Pravidelné zasedání Republikového výboru pro prevenci kriminality – říjen 2023
Dne 31. října 2023 se konalo zasedání Republikového výboru pro prevenci kriminality (RVPPK), které mělo následující program:
- Plnění úkolů Strategie prevence kriminality v ČR na léta 2022–2027 – pokyny k tvorbě vyhodnocení za léta 2022 a 2023 a případné návrhy na její aktualizaci – Odbor prevence kriminality Ministerstva vnitra
- Poznatky k zacházení s pachateli domácího násilí v partnerských vztazích – výzkum – Institut pro kriminologii a sociální prevenci
- Oběti domácího násilí – nabízené možnosti pomoci v rámci jednotlivých resortů – Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy + ostatní členové RVPPK
- Informace MPSV o probíhajícím výzkumu Děti a domácí násilí – Ministerstvo práce a sociálních věcí
- Proškolování policie v oblasti identifikace obětí trestných činů a domácího násilí – e-learning k problematice domácího násilí – Policejní prezidium ČR (Ředitelství služby pořádkové policie)
- Prezentace o realizaci a výstupech projektu Mluvme o domácím násilí – Policejní prezidium ČR (Odbor prevence a Ředitelství služby pořádkové policie)
- Různé
V rámci bodu 1. JUDr. Barbořík představil postup při vyhodnocování aktuální Strategie prevence kriminality, které bude probíhat na začátku roku 2024.
V bodu 2. pak Mgr. Přesličková z IKSP předložila výsledky výzkumného projektu Violenceoff – Zlepšení v oblasti zacházení s pachateli a v oblasti podpory obětí v případech domácího a genderově podmíněného násilí v ČR (podrobnosti projektu jsou dostupné na webu https://violenceoff.cz/).
Bodem 3. pak představil Mgr. Pavlíček z ÚV stav plnění Akčního plánu prevence domácího a genderově podmíněného násilí na léta 2019-2022 a schválení plánu navazujícího. Mezi nejúspěšnější patří ÚV, MF, MS a MV.
V rámci bodu 4. Mgr. Richtrová z MPSV představila probíhající výzkum s názvem „Děti a domácí násilí – výzkum potřebnosti služeb specializovaných na pomoc dětem ohroženým domácím násilím“. Popsala cíle výzkumu – formulovat doporučení a vytvořit minimální parametry těchto služeb. Ukončení výzkumu je plánováno ke konci roku 2024, kdy výstupem bude závěrečná zpráva a úprava metodických materiálů.
V bodu 5. prezentovala Mgr. Petrovičová z PP proškolování policie v oblasti identifikace obětí trestných činů a domácího násilí – e-learning k problematice domácího násilí, který je zaměřen na policisty v 1. linii. Zároveň představila nové edukační video, které přibližuje téma domácího násilí na kresleném příběhu včetně následného odborného popisu tématu. Video je dostupné na https://youtu.be/HWt4Jxb6mbc?si=k8KG362g3Y-P96ty.
V bodu 6. pak představila Pidrmanová z PP realizaci a výstupy projektu Mluvme o domácím násilí, který navazuje na dřívější aktivity, např. film Jakub.
Přílohy:
Příloha ad bod 2) (pdf, 652 kB)
Příloha ad bod 3) (pdf, 325 kB)
Příloha ad bod 4) (pdf, 330 kB)
Příloha ad bod 5) (pdf, 2 MB)
Kontakt:
Odbor prevence kriminality MVČR, opk@mvcr.cz, tel.: +420 974 832 255