Tisková zpráva ze zasedání Republikového výboru pro prevenci kriminality
Duben 2023
Ministerstvo vnitra České republiky
odbor prevence kriminality
Tisková zpráva
duben 2023
Pravidelné zasedání Republikového výboru pro prevenci kriminality – duben 2023
Dne 27. dubna 2023 se konalo zasedání Republikového výboru pro prevenci kriminality (RVPPK), které mělo následující program:
- Přehled statistických výstupů na úseku mravnost mládež za rok 2022 – PP ČR (ÚSKPV + NCOZ)
- Problematika pohlavního zneužívání dětí v návaznosti na Předsednictví ČR v Radě EU – OPK MV
- Plnění opatření Strategie prevence kriminality v ČR na léta 2022–2027 v rámci strategického cíle „Kriminalita páchaná dětmi a na dětech“ – spolupráce na přípravě materiálu „Rozbor situace dětí a mladistvých ohrožených kriminalitou a kriminálně rizikovými jevy za léta 2020–2022“, potřebná součinnost při plnění jednotlivých opatření, cíle a aktivity pro rok 2023; pátrání po pohřešovaných dětech – Pomněnkový den, Národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech, aplikace ECHO a spolupráce s Amber Alert EU – OPK MV
- Podpora dětských advokačních center (DAC) a implementace karty identifikace dítěte (KID) – OPK MV
- Krátká informace o Metodickém doporučení pro činnost bezpečnostních sborů č. 3/2021, které se zaměřuje na problematiku zaznamenávání fyzického násilí Vězeňskou službou ČR – GIBS
- Různé
V úvodu informoval JUDr. Barbořík o schválení výstupů hodnoticí komise RVPPK k Programu prevence kriminality na místní úrovni ministrem vnitra, včetně vyhlášení 2. kola Programu prevence kriminality na místní úrovni na rok 2023.
V rámci bodu 1. představil plk. Mgr. Lukášek z ÚSKPV PP ČR přehled statistických výstupů na úseku mravnost mládež za rok 2022. Uvedl počty jednotlivých trestných činů, přičemž je vidět nárůst zejména pohlavních zneužití dětí v závislosti a nárůst znásilnění dětí. Také je sledován nárůst kriminality mládeže, zejména v oblasti majetkové trestné činnosti.
Bodem 2. JUDr. Barbořík představil problematiku boje proti pohlavnímu zneužívání dětí v návaznosti na Předsednictví ČR v Radě EU, která byla jednou z jeho priorit v oblasti vnitřních věcí.
Bodem 3. pak představila Ing. Lindauerová z OPK aktivity pro plnění opatření Strategie prevence kriminality v ČR na léta 2022–2027 v rámci strategického cíle „Kriminalita páchaná dětmi a na dětech“. JUDr. Barbořík připomněl, že 25. 5. bude opět Pomněnkový den jako připomínka pohřešovaných dětí po celé ČR.
V rámci bodu 4. potom seznámila Ing. Lindauerová účastníky s informací o podpoře dětských advokačních center a implementaci karty identifikace dítěte, která je šířena v rámci PČR a dalších institucí a je dostupná i na internetu.
V bodu 5. Plk. Mgr. Ježek a pplk. Mgr. Gardavský z GIBS odprezentovali Metodické doporučení pro činnost bezpečnostních sborů č. 3/2021, které se zabývalo problematikou zaznamenávání fyzického násilí Vězeňskou službou.
V posledním, 6. bodu, zmínil Ing. Kladníček za Svaz měst a obcí problematiku bezdomovectví, upozornil na změnu ve struktuře, věku a chování bezdomovců. Ti jsou mnohem častěji mladšího věku a jsou často pod vlivem návykových látek. Nestojí o pomoc dostat se z ulice, narůstají počty napadení a konfliktů, veřejnost se jich bojí. JUDr. Barbořík doplnil, že se toto téma nyní hodně diskutuje a na MPSV se připravuje nová koncepce k problematice bezdomovectví.
Přílohy:
- Příloha ad bod 1 (pptx, 963 kb)
- Příloha ad bod 4 (ppt, 559 kB)
- Příloha ad bod 5 (ppt, 520 kB)
Kontakt:
Odbor prevence kriminality MVČR, opk@mvcr.cz, tel.: +420 974 832 255