Tisková zpráva ze zasedání Republikového výboru pro prevenci kriminality
Duben 2021
Ministerstvo vnitra České republiky
odbor prevence kriminality
Tisková zpráva
duben 2021
Pravidelné zasedání Republikového výboru pro prevenci kriminality – duben 2021
Dne 29. dubna 2021 se, vzhledem k epidemiologické situaci opět distančně, konalo zasedání Republikového výboru pro prevenci kriminality (RVPPK), které mělo následující program:
- Projednání žádosti Generální inspekce bezpečnostních sborů o členství v RVPPK, případně další podněty na úpravu složení RVPPK – Generální inspekce bezpečnostních sborů, koordinace bodu Ministerstvo vnitra
- Výzkum zaměřený na zjišťování názorů a postojů obyvatel na otázky spojené s problematikou kriminality a její prevencí – závěrečné výsledky z roku 2020 a diskuse k dalšímu pokračování těchto výzkumů + Stručná informace o výzkumu FRA (Agentury EU pro základní lidská práva) zaměřeného na zločin, bezpečí a právo obětí – Institut pro kriminologii a sociální prevenci, Ministerstvo vnitra
- Příprava témat na předsednictví ČR v Radě EU ve 2. pololetí 2022 v oblasti prevence kriminality – jednotliví členové RVPPK, koordinace bodu Ministerstvo vnitra
- Informace o proběhlém on-line 14. Kongresu OSN k prevenci kriminality a trestní justici (Kjótská deklarace a další závěry kongresu) – Ministerstvo vnitra
- Různé
Hlavní informací, která na úvod zazněla od JUDr. Barboříka, byl termín, ve kterém se uskuteční Národní dny prevence 2021. Plánovány jsou na 6. - 7. října 2021 v Plzni.
Dále JUDr. Barbořík zodpověděl dotaz M. Nováka na dostatečnost financí pro oblast prevence kriminality, sdělil že jen v rámci Programu prevence kriminality na místní úrovni chybělo v roce 2021 cca 20 mil. Kč, což je zhruba třetina požadovaných prostředků.
K bodu 1 proběhla diskuze a bylo konstatováno, že stávající členové souhlasí se zapojením GIBS do činnosti RVPPK. Toto bude předmětem návrhu na změnu Statutu RVPPK, předloženého spolu s předložením nové Strategie prevence kriminality vládě ČR. Současně RVPPK doporučuje ministru vnitra oslovit ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost s návrhem na zvážení jejich členství v RVPPK.
K bodu 2 bylo konstatováno, že na základě stávajících výstupů z výzkumu zaměřeného na zjišťování názorů a postojů obyvatel na otázky spojené s problematikou kriminality a její prevencí bude dostačující tyto výzkumy realizovat v pětiletých cyklech, což bude využitelné pro vyhodnocení aktuálních strategií a jako podklad pro tvorbu strategií nových.
Dále v rámci tohoto bodu představila Mgr. Bělohlávková výstup z výzkumu Agentury EU pro základní lidská práva (FRA). Odkazy na webové stránky výzkumu naleznete v příloze.
Bod 3 byl věnován přípravě témat budoucího předsednictví ČR v EU v druhé polovině roku 2022, respektive předsednictví EUCPN. JUDr. Barbořík seznámil členy s plánovanými prioritami v oblasti prevence kriminality a trestní justice v rámci CZ PRES a trio FRA – CZ – SWE, které jsou aktuálně pod koordinací ÚV připravovány, a s plánovanými aktivitami OPK MV během předsednictví v rámci EUCPN.
V bodu 4 zazněly informace JUDr. Barboříka k průběhu on-line 14. Kongresu OSN k prevenci kriminality a trestní justici, který se konal v březnu 2021 v Kjótu a jehož nejdůležitějším výstupem byla Kjótská deklarace.
Příští zasedání RVPPK se uskuteční 27. května 2021.
Přílohy:
- Příloha 1a – k bodu 2: 2a_Zpráva pro RVPPK_duben21 (pdf, 70 kB)
- Příloha 1b – k bodu 2: 2b_FRA 2021 oběti
- Příloha 1c – k bodu 2: 2c_RVPPK_duben2021_Holas
- Příloha 2 – k bodu 4: 4_Kyoto declaration
Kontakt:
Odbor prevence kriminality MVČR, opk@mvcr.cz, tel.: +420 974 832 255