Tisková zpráva ze zasedání Republikového výboru pro prevenci kriminality
Leden 2016
Zasedání Republikového výboru pro prevenci kriminality (dále jen RVPPK) se konalo ve čtvrtek 28. ledna 2016 v budově Ministerstva vnitra na Letné. Jednání vedl Mgr. David Chovanec, ředitel odboru bezpečnostní politiky a prevence kriminality Ministerstva vnitra (OBPPK). Tentokrát bylo zaměřené na problematiku kyberkriminality a její prevenci. Své příspěvky přednesli zástupci Institutu pro kriminologii a sociální prevenci, Policie ČR, NBÚ a Národního centra kybernetické bezpečnosti, Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina, Národního centra bezpečnějšího internetu a Vyšší policejní školy a Střední policejní škola MV v Praze
Zazněly následující příspěvky:
- Kybernetická kriminalita a její trendy
- Kyberkriminalita z pohledu Policie ČR
- Role NBÚ a Národního centra kybernetické bezpečnosti v boji proti kyberkriminalitě a v možnostech její prevence
- Kraje pro bezpečnější internet
- Národní centrum bezpečnějšího internetu
Prezentace Mgr. Kateřiny Kudrlové z Institutu pro kriminologii a sociální prevenci Přehled a trendy kyberkriminality představila přehled současných typů kyberkriminality a jejich základní charakteristiku. Formy kyberkriminality jsou pestré a různorodé, s vývojem nových digitálních technologií se rozšiřují i typy protiprávního jednání. Podrobnosti najdete zde (docx, 31 kB).
Zástupce ÚOOZ plk. Mgr. Bc. Milan Komárek v Kyberkriminalita z pohledu Policie ČR (ppt, 120 kB) seznámil s vývojem a strukturou registrované kyberkriminality a s opatřeními a preventivními aktivitami Policie ČR v boji proti ní.
O roli Národního centra kybernetické bezpečnosti při Národním bezpečnostním úřadu (ppt, 643 kB)) v boji proti kyberkriminalitě a o možnostech její prevence informoval náměstek řízení Sekce kybernetické bezpečnosti Ing. Jaroslav Šmíd. Mimo jiné konstatoval, že kyberprostor nemá hranice a kromě vzdělávání a výzkumu je nezbytná zejména mezinárodní spolupráce.
Hejtman Kraje Vysočina a předseda Komise Rady AKČR pro informační technologie ve veřejné správě MUDr. Jiří Běhounek hovořil o přínosu spolupráce krajů při osvětě a vzdělávání v dané oblasti. Zmínil, že předpoklady ochrany před kyberkriminalitou jsou dostatečné investice a vhodná legislativa. Budoucnost rozšíření projektu vidí i v uvažované spolupráci se Svazem měst a obcí. Samotný projekt Kraje pro bezpečnější internet (pptx, 3,7 MB) pak představil jeho vedoucí Ing. Tomáš Marek.
S preventivními aktivitami realizovanými Národním centrem bezpečnějšího internetu (ppt, 5,75 MB) seznámil přítomné její ředitel Zdeněk M. Záliš
O svých aktivitách při podpoře prevence kyberkriminality hovořili také další členové Republikového výboru. Některé jejich prezentace najdete zde (zip, 13, 6 MB).
Příští výjezdní zasedání RVPPK se bude konat 25 února 2016.
Mgr. Květa Dočkalová, odbor bezpečnostní politiky a prevence kriminality MV