Veřejná správa 24/2014
Vyšlo 4. 12. 2014
Zpravodajství
Vláda: Úložiště pro munici z Vrbětic
Středočeská iniciativa
Senát: Podíl volyňských Čechů na vzniku a obnově ČSR
Senát povede v desátém funkčním období opět Milan Štěch
Seriál
Ministerstvo pro místní rozvoj: Evropské fondy 2014–2020
V Praze se uskutečnila 18. listopadu konference Evropské fondy 2014–2020: Jednoduše pro lidi, na které Ministerstvo pro místní rozvoj představilo základní rámec pro čerpání fondů EU v novém programovém období 2014–2020. Na tuto zahajovací konferenci postupně navazují regionální setkání v osmi krajských městech. Akce jsou určeny zejména podnikatelům a zástupcům krajů, měst a obcí.
Téma
Na Moravě pomáhají lidem s uplatněním na trhu práce
Centrum vzdělávání všem funguje v Jihomoravském kraji již téměř dva roky. V březnu 2013 vzniklo při Střední škole stavebních řemesel Brno-Bosonohy jako výsledek dlouholeté snahy kraje a jeho Rady pro rozvoj lidských zdrojů o zlepšení přístupu obyvatel k informacím o dalším vzdělávání a pomoci při řešení nezaměstnanosti. V rámci České republiky jde o ojedinělý projekt kombinující správu databáze kurzů celoživotního vzdělávání s kariérním poradenstvím. Jeho cílem je zvyšovat zájem obyvatel Jihomoravského kraje o celoživotní vzdělávání, a rozvíjet tak jejich konkurenceschopnost na trhu práce.
Nedělejme z voličů ovce
Zuzana Pacinová
Argumenty pro a proti přímé volbě starostů zazněly na veřejném slyšení, které se uskutečnilo 13. listopadu v Senátu. Institut přímé volby starostů funguje již v některých evropských zemích včetně Slovenska. Přímou volbu předpokládá návrh novely zákona o obcích poslanců hnutí Starostové a nezávislí předložený koncem srpna.
Obce a odpady v proudu změn
Tomáš Chmela
Legislativa životního prostředí patří vůbec k nejdynamičtěji se vyvíjejícím odvětvím našeho právního řádu. Zcela nejvýraznějších změn pak, často ruku v ruce s implementací evropských předpisů, doznávají zákony týkající se odpadového hospodářství.
Rozhovor
Tuřany na Chebsku vybudovaly kořenovou čističku odpadních vod
František Andresík
Kořenová čistička funguje na základě biologického procesu. Ten začíná ve čtyřkomorovém septiku, následně pokračuje ve třech kazetách (nádržích), které jsou osázeny vodními rostlinami. V každé kazetě je přibližně tisíc kusů rostlin, jako jsou například kosatce, různé rákosy a podobně. Každá kazeta má svůj regulovatelný výtok (novodurová roura o průměru sto milimetrů, má možnost naklánění, kterým se reguluje síla výtoku). Do blízkého Lipoltovského potoka vytéká díky čističce ekologicky nezávadná voda.
Téma
Go, Fifty, go!
Jiří Chum
Proč je to téma najednou ve vzduchu? Řečnická otázka na začátku projektu Go50Go byla namístě. Dozrává „listopadová“ generace, probíhá důchodová reforma, jednoznačný je demografický vývoj v zemi. Navíc se začíná otevřeně mluvit o předsudcích panujících vůči generaci dříve narozených.
Dobrá praxe
Školka krajského úřadu má jen výhody
Martina Němcová
Pomoc zaměstnancům a zefektivnění jejich práce. To byly hlavní důvody vzniku mateřské školy, kterou zřídil Liberecký kraj pro děti zaměstnanců krajského úřadu. Trend, který jde v současné době napříč celou Českou republikou, se zrodil v zahraničí. Tam jsou takzvané firemní školky běžnou součástí zaměstnaneckého života.
e-knihu je snadné si vypůjčit
Zuzana Hájková
Zdá se, že v oblasti českých elektronických knih se přece jen blýská na lepší časy. Na podzim počet knihoven, které začaly svým čtenářům půjčovat české elektronické knihy on-line, překročil první desítku.
Téma
Oběd ve školní jídelně není pro každé dítě samozřejmostí
Nic, anebo třeba suchý rohlík. Děti ze sociálně slabých rodin nemají na školní oběd, protože rodiče nenajdou dost peněz ani na úhradu tohoto zvýhodněného typu stravování. To je hlavní důvod, proč obecně prospěšná společnost Světýlko se sídlem v Brně odstartovala projekt Obědy pro školáky, v rámci kterého vybraným školákům hradí stravování ve školní jídelně.
Putovní výstava představí nejlepší proměny památek
Projekt Má vlast cestami proměn se již sedmým rokem snaží přispívat ke zvelebování našich sídel i přírodní krajiny prezentací následováníhodných příkladů úcty k hodnotám, jež nám byly svěřeny předchozími generacemi, ale v minulosti se jim často dostávalo málo péče. Putovní výstava představuje proměny různorodé, od drobných oprav křížků a pomníků přes obnovy návsí a jiných veřejných prostranství, budování stezek a cest či revitalizace parků a zahrad až po náročné opravy a rekonstrukce rozsáhlých objektů.
Konzultace
Oceňování nemovitého majetku obcí
Petr Ort
Problematika oceňování nemovitostí v majetku obcí se objevila již v počátku devadesátých let v souvislosti s restitucemi, s privatizací majetku a v bankovním sektoru v souvislosti s úvěry poskytovanými obcím a s vydáváním municipálních obligací.
Zahraničí
Do zahraničí vyráží stále více studentů
Šárka Pechová
Diskuse s učiteli, jiný přístup k učení a zvýšení sebevědomí – to si nejvíce pochvalují studenti, kteří vyjeli alespoň na část studia do zahraničí. Naopak jako problematické hodnotili mladí lidé jazykovou bariéru či finanční náročnost – v mnoha případech bylo nutné, aby studenty podpořili na zahraniční škole rodiče.
Zajímavé aplikace
Na technologie webů kandidátů třetího kola soutěže Parádní web se zaměřili František Špaček, webmaster Hasičského záchranného sboru České republiky, a Miloš Hazdra.
Zaujalo SMS parkovné i Fakta a fámy
Hodnocení obcí ve třetím kole soutěže Parádní web zakončují starostové Karel Ferschmann a František Kroutil.
Historie
České a moravské pivovary (94)
Škoda na Žinkovech
Pavel Jákl
Ani majitelé zvučného jména nezachránili skomírající podnik.
Soutěž: Památka roku 2013
Upozornit na památky a také je finančně podpořit je cílem soutěže Památka roku 2013, kterou připravilo Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Národní památkový ústav a Ústav územního rozvoje. Dnes představujeme kostel Nanebevzetí Panny Marie a vinný sklep takzvaný červený v Uherském Hradišti-Mařaticích.