Tisková zpráva ze zasedání Republikového výboru pro prevenci kriminality
Únor 2014
Zasedání Republikového výboru pro prevenci kriminality (dále jen RVPPK) se konalo ve čtvrtek 27. února 2014 v budově Ministerstva vnitra na Letné. Jednání řídil Mgr. Radek Jiránek, zástupce ředitelky odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra (dále jen OPK) Mgr. Jitky Gjuričové.
Na zasedání byla projednána následující témata:
- Standardizované programy zacházení s odsouzenými a programy přípravy odsouzených na propuštění z výkonu trestu odnětí svobody
- Návrh systémové změny souvisejících zákonů s cílem rozšířit možnosti alternativních způsobů oddlužování osob, které se ocitly v obtížné sociální situaci včetně pachatelů trestné činnosti
- Manuál k projektu „Bezpečná lokalita – Bezpečné bydlení“
- „Zpráva o plnění úkolů vyplývajících ze Strategie prevence kriminality v České republice na léta 2012 až 2015 za rok 2013“ a schválení do meziresortního připomínkového řízení
- Plán činnosti RVPPK na rok 2014
Informaci o realizaci standardizovaných programů zacházení s odsouzenými a o realizaci přípravy odsouzených na propuštění z výkonu trestu odnětí svobody přednesl Ing. Michal Řeháček z Vězeňské služby. Konstatoval, že počet odsouzených v loňském roce se opět zvýšil a míra recidivy zůstává na 64,3 %. Tento údaj patří mezi zeměmi západní Evropy k těm vyšším. Vysokou recidivu odsouzených vracejících se z výkonu trestu ovlivňuje zejména jejich zadluženost, neschopnost uplatnit se na trhu práce i ztráta pozitivních sociálních vazeb. Kompletní text informace najdete zde.
Na úvodní vystoupení navázal příspěvek Probační a mediační služby ČR o možnostech alternativních způsobů oddlužování osob, který přednesl Mgr. Pavel Štern, náměstek ministryně spravedlnosti. Hovořil o možnostech řešení výše uvedených problémů a o inspiraci účinnými modely, které fungují v zahraničí. Zdůraznil opět zásadní podmínku propojení a efektivní spolupráce všech zainteresovaných institucí včetně orgánů samosprávy v zájmu komplexního přístupu k problematice. Podrobné informace najdete na webu PMS.
V rámci pilotního projektu Bezpečná lokalita - Bezpečné bydlení, který je realizován od roku 2009 v Brně, vznikl Manuál bezpečného bydlení. Přítomné s ním seznámili zástupci Městské policie Brno Mgr. Petra Kubišová a Luboslav Fiala. Na základě dlouhodobých zkušeností, ověřovaných ve vybraném bytovém domě v Koniklecově ulici, vznikla metodika, která může dobře sloužit všem majitelům, správcům a obyvatelům bytovým domů, zajímajících se o zlepšení a udržení bezpečnosti ve vlastním bydlišti. Manuál bezpečného bydlení byl již doporučen Poradním sborem pro situační prevenci kriminality a Republikový výbor pro prevenci kriminality ho schválil k dalšímu šíření mezi odbornou i laickou veřejností. Text manuálu bude zveřejněn po tiskové konferenci, která je plánovaná na duben 2014.
PhDr. Ivana Dostálová z OPK informovala o fázích procesu, kterými prochází „Zpráva o plnění úkolů vyplývajících ze Strategie prevence kriminality na léta 2012 až 2015 za rok 2013“. Zpráva byla členy RVPPK schválena k odeslání do meziresortního připomínkového řízení.Dále přítomní diskutovali o návrhu plánu činnosti RVPPK na rok 2014, z pléna vzešlo několik připomínek a doplňků, které byly zapracovány. Plán je k dispozici na webu MV.
V závěrečné diskusi poděkoval ředitel Institutu pro kriminologii a sociální prevenci Mgr. Miroslav Scheinost všem, kteří dosud spolupracovali na analýze právního zakotvení prevence kriminality. K tomuto tématu proběhl kulatý stůl na Ministerstvu vnitra a jednání zástupců MV na Bezpečnostní komisi Svazu měst a obcí ČR, v plánu je také setkání s Asociací krajů. Zástupce kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Martin Martínek M.A. inicioval setkání na dané téma se členy RVPZRM a kanceláře Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky.
Příští zasedání RVPPK se uskuteční ve čtvrtek 27. března 2014.
Odbor prevence kriminality, Mgr. Květa Dočkalová