Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

Modern Administration


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Webový navigátor (6): Počítači, připomeň mi

Jak využít internetových pomůcek k časovému upozorňování a připomínání?

V minulém dílu jsme se věnovali způsobům, jak si lépe organizovat čas s využitím běžně používaných softwarových nástrojů. Prostřednictvím kalendáře v poštovních programech je tak možné si vést přehled o úkolech a událostech nejen v oblasti práce, ale také například studia, rodiny či koníčků. V závěru článku jsme pak popsali způsob, jak do plánování efektivně zahrnout také nejběžnější soudobou elektronickou pomůcku, mobilní telefon. Kalendář společnosti Google nabízí uživatelům možnost zdarma si nechat zasílat včas upozorňující SMS a na důležité události tak nezapomenout. Právě způsobům, jak využít internetových pomůcek k časovému upozorňování a připomínání v nejrůznějších podobách, je věnován dnešní díl. Pokud je tedy děravější
paměť právě váš případ, zbystřete.

Minimalisté jistě ocení jednoduché grafické prostředí stránky remindr.info. Do prvního políčka na stránce vepíšete text upozorňující zprávy, po kliknutí do druhého nastavíte pomocí malého kalendáře kýžené datum a ve třetím určíte přesný čas. Ve spodní části obrazovky pak již zadáte jen svou emailovou adresu do políčka s poštovní obálkou a kliknete na Thanks!. Je sice možné zvolit i jiné způsoby doručení, ty jsou však využitelné spíše pro internetové fandy a pokročilé uživatele. Pokud se mezi ně řadíte, využijete spíše služeb stránky memorari.us. Ta nabízí zcela stejnou základní funkci jako Remindr, avšak upozornění lze vedle emailu zasílat také prostřednictvím řady počítačových komunikátorů, jako jsou MSN Messenger, Google Talk nebo u nás velmi populární ICQ.

Tyto i jiné podobné internetové služby uživatele upomínají především prostřednictvím emailu nebo zmíněných komunikátorů. Možná si ale říkáte, k čemu vám je platná včasná upomínka, když právě nesedíte u počítače a v e-mailu ji objevíte až kdovíkdy. V tomto plní skutečně nezastupitelnou roli mobilní telefon, který se na rozdíl od počítače stal tak nedílnou součástí našeho života, že svou všudypřítomností už v podstatě nahradil náramkové hodinky. Nastavit si časové upozornění přímo v telefonu se tedy jeví jako mnohem snazší a účinnější řešení.

Naštěstí existuje způsob, jak mobilní telefon do procesu zapojit – nechat si posílat upozornění z internetu přímo na e-mail mobilního telefonu. Ano, každý mobilní telefon má svou emailovou adresu, respektive lze ji u operátora jednoduše zřídit. Cokoliv je pak na tuto adresu posláno, dorazí ve formě SMS přímo na displej telefonu. U všech tří hlavních operátorů v České republice je toto zasílání navíc zcela zdarma. Liší se jen konkrétní postup, jak mobilní e-mail zřídit. Nejjednodušší je situace v případě operátora O2. Nastavovat není třeba nic, každé mobilní číslo má již automaticky zřízenu adresu ve tvaru 00420 + vaše telefonní číslo + @sms.cz.02.com, tedy například 00420602123456@sms.cz.o2.com.

U ostatních dvou operátorů je nutné službu aktivovat. U T-Mobile si musíte zřídit uživatelský účet, proto na webových stránkách t-mobile.cz následujte odkazy Můj T-Mobile a Registrovat se. V okamžiku, kdy máte účet již založen, aktivujte službu nazvanou Postm@n, kterou naleznete zařazenu v hlavním menu pod položkami Osobní SlužbyE-mailové služby Postm@n. Během aktivace si poté vytvoříte svůj mobilní email, který bude mít tvar zvolenejmeno@t-email.cz.

Vodafone nazývá svou službu SMS Email, pro její aktivaci je nutné se přihlásit do vašeho účtu v části Internetová samoobsluha. Heslo k tomuto účtu jste si určili už v okamžiku zakoupení SIM karty. Pokud Internetovou samoobsluhu pravidelně nevyužíváte, je velmi pravděpodobné, že jste heslo již zapomněli. V takovém případě kontaktujte operátora na čísle *077. Po úspěšném přihlášení naleznete službu SMS E-mail v části Aktivace a nastavení služebVáš tarif Ostatní internetové služby SMS E-mail Nastavení. Vaše zvolená emailová adresa bude mít tvar zvolenejmeno@vodafonemail.cz.

text Vojtěch Sedláček

Print  E-mail