Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

Modern Administration


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Zprávy ze Senátu – 19. a 20. týden

Dne 10. května přijal 1. místopředseda Senátu Přemysl Sobotka za přítomnosti předsedy Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Jana Hajdy delegaci z čínské provincie Čchung-Čching. V čele delegace stál ekonomický představitel provincie pan Xiang Tao. V úvodu jednání svou provincii představil a vyjádřil přesvědčení, že ekonomická spolupráce České republiky a provincie Čchung-Čching se bude rozvíjet a prohlubovat. Provincie se opírá o strojírenství a těžařský průmysl. Česká delegace potvrdila zájem na rozvíjení vzájemně výhodných ekonomických vztahů a místopředseda Sobotka podpořil další jednání českých podnikatelů s čínskými partnery z province Čchung-Čching.
 
Tentýž den uspořádal Výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost přednášku izraelského politika a politologa profesora Szewacha Weisse na téma „Středoevropsko-židovské vztahy po 2. světové válce“. Profesor Weiss je bývalý předseda Knessetu, izraelského Parlamentu, a bývalý velvyslanec Izraele v Polsku. Je též předsedou rady institutu při památníku holocaustu Jad Vašem v Jeruzalému. Válku coby dítě přežil díky obětavosti polských a ukrajinských sousedů. Dojemný příběh z válečných let spojený s hlubokou analýzou poválečné situace uvedl senátor Pavel Trpák. Mezi početnými posluchači byl také velvyslanec Polska v ČR pan Jan Pastwa.
 
Ve středu 11. května Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí pod záštitou Zdeňka Škromacha, místopředsedy Senátu, pořádal konferenci k návrhu na opatření směřující k podpoře trvale udržitelného růstu české ekonomiky a zaměstnanosti. Konference se konala v rámci schůze Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí ve spolupráci se sociálními partnery. Jejím úkolem bylo zvážit náměty na urychlení překonání dopadů hospodářské, finanční a sociální krize, která se nevyhnula ani České republice, a posoudit návrh na zajištění dostatečných vlastních zdrojů pro čerpání fondů Evropské unie v rámci strukturálních programů a dalšího využití Evropského fondu globalizace. Hlavními referujícími byli předseda Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Wiesner a místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Václav Pícl. Následně vystoupili Daniel Braun, I. náměstek ministra pro místní rozvoj ČR, a Veronika Ondráčková, ředitelka odboru ministerstva financí ČR. Přítomné informovali o stavu čerpání peněz z Evropské unie a seznámili je se stavem prací na přípravě budoucího programovacího období po roce 2013. Ke všem vystoupením proběhla zasvěcená diskuze většiny přítomných.
 
V úterý 17. května senátor Petr Šilar pořádal konferenci k letnímu času. K diskusi si přizval několik odborníků a odpůrců, mezi nimiž je například europoslankyně Zuzana Roithová, která v první části konference přednášela o denních rytmech, nebo profesorka Helena Illnerová či historik Jaroslav Šebek. Střídání zimního a letního času už zrušilo Rusko. V České republice se jedná o komplikovanější proces kvůli směrnicím Evropské unie. P. Šilar inicioval petici, již by ovšem muselo podepsat milion lidí, aby mohlo v rámci Evropské unie dojít ke změně.
 
Dne 18. května se ve Valdštejnské zahraděkonala slavnostní vernisáž výstavy Rožmberkové – rod českých velmožů a jeho cesta dějinami. S projevy vystoupili předseda Senátu Milan Štěch, který nad výstavou převzal záštitu, hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola, generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková, předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš a další. Výstava se koná v rámci takzvaného Rožmberského roku, který byl vyhlášen u příležitosti významného výročí 400 let od úmrtí posledního z rodu Rožmberků, Petra Voka. Občané z řad veřejnosti si mohou expozici prohlédnout ve Valdštejnské jízdárně od 20. května do 20. srpna.

text Mgr. Bohumil Dušek

Print  E-mail