Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

Modern Administration


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Zprávy ze Senátu – 12. týden

Předseda Senátu Milan Štěch spolu s místopředsedou Senátu Zdeňkem Škromachem uspořádali v Jednacím sále Senátu seminář o připravované
Seminář o důchodové reformě. Foto: archiv Senátu PČR. Seminář o důchodové reformě. Foto: archiv Senátu PČR.
důchodové reformě. Podle předsedy Senátu diskuse na toto téma probíhá dlouhodobě, ne vždy je ale seriozně vedena. Proto se 24. března v Senátu sešli odborníci i zástupci odborné veřejnosti, aby si vyměnili názory na konferenci s názvem „Důchodová reforma – výzva i nebezpečí“. Ve svém úvodním projevu předseda Senátu poukázal na to, že občané, a to včetně mladých lidí, se obávají, že budou mít neúnosně nízké nebo žádné penze. „Je to odraz určité skepse, která mezi občany panuje. Přitom změny v systému důchodového zabezpečení se provádějí různými novelizacemi od roku 1990,“ připomněl Milan Štěch. „Doposud, a doufám, že tomu tak bude i nadále, panuje shoda, že hlavním zdrojem penzí pro seniory bude státem garantovaný a organizovaný jednotný povinný, průběžně financovaný první pilíř,“ řekl předseda Senátu. Poukázal dále na to, že od roku 1996 existuje v naší republice rovněž doplňkový privátně spravovaný pilíř, který je státem podporovaný. Ten ovšem podle M. Štěcha není schopen dostatečně zabezpečit úspory na stáří. „Hospodářská krize a nedobré zkušenosti mnoha občanů se správou jejich peněz například v různých kampeličkách či malé výnosy z různých bankovních vkladů a dalších produktů plus poměrně velké poplatky vzbuzují zákonitě u občanů z této formy obavy,“ shrnul M. Štěch důvody pochybnosti občanů a argumenty, proč by se neměly do druhého pilíře vyvádět další prostředky z prvního pilíře.
 
Základní principy důchodové reformy, které plánuje realizovat stávající vláda, vysvětlil na semináři ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. „Důchodová reforma je jednou z nejdůležitějších civilizačních výzev. Je úkolem nás všech pokusit se předat dalším generacím pokud možno dobrý funkční systém důchodového zabezpečení, který by v sobě neměl skrývat nebezpečí například v podobě vnitřního zadlužení,“ konstatoval ministr. Zdůraznil, že vláda realizací reformy chce eliminovat rizika, která s sebou přináší pasivní vyčkávání či slibování nemožného pro krátkodobý politický zisk. Vedoucí Centra pro sociální a ekonomické strategie Fakulty sociálních věd Karlovy univerzity Martin Potůček položil ministru Drábkovi řadu otázek, například proč je v současných podmínkách deficitu rozpočtu důchodového pojištění navrhováno další vyvedení části prostředků, dosud obhospodařované veřejným systémem. „Uměl bych si případně představit vyvedení části prostředků, pokud by byl systém v přebytku. Pak by to bylo možná obhajitelné řešení, ale v situaci, kdy jsme v deficitu několik desítek miliard korun ročně, pak vyvádět z něj další prostředky mi přijde jaksi velmi problematické i z hlediska takzvaného zdravého selského rozumu,“ zdůraznil M. Potůček. Na semináři rovněž vystoupili předseda vědecké rady Ekonomického ústavu Slovenské akademie věd Peter Staněk, bývalý eurokomisař a mluvčí stínové vlády ČSSD pro evropské záležitosti Vladimír Špidla, viceprezident Asociace penzijních fondů Mojmír Boucník, vedoucí právního oddělení Českomoravské konference odborových svazů Vít Samek nebo koordinátor makroekonomické pracovní skupiny iniciativy ProAlt Jiří Šteg.
 
Ve středu 23. března přijal předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Jozef Regec spolu s předsedou Výboru pro záležitosti Evropské
Přijetí předsedy Poslanecké sněmovny lucemburského Parlamentu Laurenta Mosara. Foto: archiv Senátu PČR. Přijetí předsedy Poslanecké sněmovny lucemburského Parlamentu Laurenta Mosara. Foto: archiv Senátu PČR.
unie Luďkem Sefzigem předsedu Poslanecké sněmovny lucemburského Parlamentu Laurenta Mosara. L. Mosar se zajímal o aplikaci Lisabonské smlouvy a o aktuální stanovisko českého Senátu k otázce kontroly zahraniční a obranné politiky EU ze strany národních parlamentů. Předseda J. Regec informoval o usnesení výboru, na jehož doporučení Senát odmítl návrh předložený belgickým předsednictvím, aby do kontroly společné zahraniční a bezpečnostní politiky zasahoval Evropský parlament. Návrh Senátu k této problematice, který mimo jiné počítá s tím, že by na koordinačních konferencích k společné zahraniční a bezpečnostní politice byl každý národní parlament zastoupen šesti členy, poslouží jako podklad pro jednání předsedů parlamentů členských zemí Unie, kteří se sejdou počátkem dubna v Bruselu. Na dotaz týkající se institucionálních změn po přijetí Lisabonské smlouvy předseda senátního výboru L. Sefzig zdůraznil, že bez snížení kvóra pro kontrolu subsidiarity nemohou národní parlamenty plnohodnotně vykonávat svou kontrolní funkci v rámci evropské legislativy.
 
Ve volebním obvodu č. 30 – Kladno proběhlo ve dnech 18. a 19. března 1. kolo doplňovací voleb do Senátu. O senátorský mandát po zesnulém Jiřím Dienstbierovi usilovalo devět kandidátů. Syn zesnulého senátora Jiří Dienstbier ml., kterého nominovala ČSSD, kladenský primátor Dan Jiránek z ODS, starosta Drnku Zdeněk Levý kandidující za KSČM, starosta Kmetiněvsi Luděk Kvapil nominovaný TOP 09 s hnutím Starostů a nezávislých a podporovaný Věcmi veřejnými, za KDU-ČSL kandidoval Miroslav Rovenský, předseda středočeského výboru této strany. Dále se o senátorský mandát ucházel ekonom Milan Vodička za Stranu svobodných občanů, předsedkyně strany Suverenita Jana Bobošíková, kladenský stomatolog Karel Protiva (uskupení Lepší Kladno) a Ivo Vašíček z České pirátské strany. Do druhého kola, které se konalo o týden později, postoupili Jiří Dienstbier a Dan Jiránek, senátorem se o týden později stal Jiří Dienstbier.

text -kk-

Print  E-mail