Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

Modern Administration


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Zprávy ze Senátu – 13. týden

Seminář Reforma kohezní politiky. Seminář Reforma kohezní politiky.
Pod záštitou místopředsedy Senátu Petra Pitharta se 29. března konala v Senátu odborná konference o rozvoji regionů. Cílem konference byla moderovaná diskuse mezi zástupci velkých firem a zástupci regionů o tvorbě rozvojových plánů a o potížích při realizaci projektů, ve kterých by velké firmy rády do krajů vracely část svého zisku a spolupracovaly aktivněji s neziskovým sektorem. Pozvání na konferenci s názvem „Kdo nese odpovědnost za rozvoj regionů? Firmy, instituce, lidé: konkurenti nebo partneři?“ přijali též odborníci firmy Deloitte. Představili analýzu čerpání prostředků ze strukturálních fondů Evropské komise, která se snaží podporovat rozvoj regionů, jejichž úroveň nedosahuje v určitých kritériích standardů Evropské unie. Na základě závěrů z této analýzy upozornili na to, že kraje čerpají prostředky Ze zmíněných fondů především na rozvoj dopravní infrastruktury a úpravu vod a zcela opomíjejí využívání dalších programů určených například na vědu a rozvoj.
 
Výbor pro záležitosti Evropské unie společně s Ministerstvem pro místní rozvoj uspořádal v Hlavním sále Senátu odborný seminář s názvem Reforma kohezní politiky - aktuální vývoj a důsledky pro Českou republiku. Na semináři odborníci debatovali o principech, cílech a implementaci budoucí kohezní politiky Evropské unie v dalším programovém období po roce 2013 z hlediska zájmů České republiky. Mezi hlavní řečníky patřil italský odborník prof. Fabrizio Barca, mimo jiné i autor zprávy vypracované v roce 2009 na žádost Evropské komise. Zpráva se týkala budoucnosti evropské politiky soudržnosti. Vedle senátorů se semináře zúčastnili i poslanci Evropského parlamentu, zástupci Evropské komise, představitelé státní správy a samosprávy a odborná veřejnost.
 

Setkání s chorvatským vyjednavačem o přístupu Chorvatska k EU. Setkání s chorvatským vyjednavačem o přístupu Chorvatska k EU.

Předseda Výboru pro záležitosti Evropské unie Luděk Sefzig se společně s místopředsedy výboru Alexandrem Vondrou a Václavem Koukalem a členem výboru Tomášem Grulichem 29. března setkal s hlavním chorvatským vyjednavačem a zástupcem vedoucího delegace pro vyjednávání o přístupu Chorvatska k Evropské unii Vladimirem Drobnjakem. Hlavním tématem jednání se stal současný stav jednání mezi Unií a Chorvatskem a budoucí ratifikace Přístupové smlouvy o členství Chorvatska v EU. Vladimir Drobnjak vyjádřil naději, že Chorvatsko uzavře jednání o všech kapitolách v průběhu roku 2010 tak, aby se mohlo stát členem Unie v roce 2011 nebo 2012, až všech 27 členských států Evropské unie ratifikuje chorvatskou Přístupovou smlouvu o členství. Senátoři také poukázali na nutnou spolupráci Chorvatska s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii v Haagu.
 
Pod záštitou 1. místopředsedkyně Senátu Aleny Gajdůškové se předposlední březnový den konalo v Senátu slavnostní setkání sportovců a příznivců běhů do vrchu. Příznivci tohoto sportovního odvětví se v Hlavním sále Senátu sešli u příležitosti 25. výročí konání jejich oblíbené sportovní disciplíny. Na tiskové konferenci, která setkání předcházela, uvedla senátorka A. Gajdůšková, že sport hraje v současné době, kdy se prodlužuje lidský věk, velmi významnou roli pro aktivní stáří. „Běh do vrchu je sportem, který sice dosud nebyl zařazen na Olympijské hry, ale který se šíří jako rodinný sport po celém světě. Nezasáhl ho doping, nestojí velké peníze a v drtivé většině případů se odehrává v přírodě,“ uvedla mimo jiné A. Gajdůšková. Slavnostního setkání se zúčastnil rovněž prezident Světové asociace běhu do vrchu Bruno Gozzelino, který akci v Senátu vysoce ocenil. Na tiskové konferenci uvedl, že se zabývá myšlenkou uspořádat v Praze někdy v budoucnu světový šampionát běžců do vrchu. Mezi sportovci se objevil i Vladimír Špidla, bývalý eurokomisař a bývalý předseda české vlády, který je svou náklonností k běhu znám. Ve svém vystoupení zdůraznil, že běžcem do vrchu se stal až v padesáti letech, což je důkaz, že na tento vysoce zdravý sport není nikdy pozdě. Za organizátory setkání a činovníky českých běžců do vrchu poděkovali na tiskové konferenci za možnost sejít se v Senátu Karel Šklíba, Pavel Bárta a také česká reprezentantka v běhu do vrchu Táňa Metelková.

text -kk-
foto archiv Senátu PČR

Print  E-mail