Tisková zpráva ze zasedání Republikového výboru pro prevenci kriminality
Březen 2022
Ministerstvo vnitra České republiky
odbor prevence kriminality
Tisková zpráva
březen 2022
Pravidelné zasedání Republikového výboru pro prevenci kriminality – březen 2022
Dne 23. března 2022 se konalo zasedání Republikového výboru pro prevenci kriminality (RVPPK), které mělo následující program:
- Stručná informace o stavu dotačních programů na rok 2022 (stav vyhlášení, finance) – všechny rezorty
- Výzva na aktivity v oblasti primární prevence rizikového chování a podpory duševního zdraví ve školách a školských zařízeních pro rok 2022 – MŠMT
- Vize a tvorba rámcových vzdělávacích programů pro ZŠ – MŠMT
- Zpráva o vývoji kriminality a její trendy – IKSP (2020), PČR (2021)
- Poznatky z vyhodnocení I. etapy realizace projektu „Otevřená věznice“ – IKSP
- Různé
V úvodu a bodu 1. informoval JUDr. Barbořík o materiálu „Strategie prevence kriminality v České republice na léta 2022–2027 a změna Statutu Republikového výboru pro prevenci kriminality“, který byl odeslán do schvalovacího procesu v rámci MV pro odeslání k projednání vládě. Materiál musel reflektovat ponížení stavu finančních prostředků o 6 %.
V bodu 2. popsala Mgr. Kubecová z MŠMT aktuální výzvu – podpora primární prevence rizikového chování a podpora duševního zdraví 2022.
V diskuzi k bodům 1. a 2. se JUDr. Barbořík zeptal na aktivity v souvislosti s přílivem ukrajinských uprchlíků, zejména dětí. Mgr. Havlíková z MŠMT informovala o souvisejících aktivitách, z nichž většina je dostupná na webu www.edu.cz/ukrajina. Dále JUDr. Barbořík doplnil k dotačnímu programu Prevence kriminality na místní úrovni, že do konce března jsou podávány žádosti, v dubnu proběhne hodnocení na krajích, následně bude Komise RVPPK.
V bodu 3. seznámili zástupci MŠMT účastníky se stávající Vizí a tvorbou rámcových vzdělávacích programů pro ZŠ. V současné době připravují Hlavní směry revize RVP ZV. Od září jsou dostupné webové stránky, kde je možné vše sledovat a zapojit se - https://velke-revize-zv.rvp.cz/. V rámci diskuze pak zástupci MŠMT odpovídali na dotazy.
V bodu 4. popsal PhDr. Scheinost z IKSP vývoj kriminality v předcházejících letech a upozornil na vrchol evidované trestné činnosti v roce 1999. Dle poznatků IKSP dlouhodobě klesá násilná, majetková a hospodářská trestná činnost a narůstá zejména mravnostní. Dále bylo konstatováno, že dochází k významnému přesunu kriminálních aktivit do kyberprostoru. IKSP realizoval průzkum k dopadům pandemie covid-19, na základě kterého lze konstatovat, že systém sociální péče a pomoci nebyl připraven na náraz pandemie, je naléhavě pociťována potřeba předem připraveného „krizového plánu“, plně se projevila nedostatečná kapacita zařízení péče o mládež a děti, které se dostávají do psychických problémů. Plk. Mgr. Bc. Fiala z Policejního prezidia následně popsal vývoj kriminality, upozornil na nové vykazování trestné činnosti v rámci statistik PČR a v souvislosti s migrační vlnou upozornil na riziko zvýšeného páchání trestné činnosti na cizincích, ale současně i na riziko přílivu kriminálních osob ze zahraničí, které zde budou trestnou činnost páchat.
Mgr. Biedermanová z IKSP v rámci bodu 5. seznámila účastníky s poznatky z vyhodnocení I. etapy realizace projektu „Otevřená věznice“, který vychází ze zahraničních zkušeností ve Finsku, Norsku a Německu. V rámci diskuze pak spolu se zástupci Vězeňské služby odpovídala na dotazy.
Příští zasedání RVPPK se uskuteční v pátek 22. dubna 2022 se zaměřením na kybernetickou kriminalitu.
Přílohy:
Příloha ad bod 2 – 2_Hlavnismery_predstaveni (pptx, 3 MB)
Příloha ad bod 3 – 3_1_vyzva_RVKPP_23.3.2022.pptx (pptx, 1 MB)
Příloha ad bod 4 – 4a_Trendy kriminality 2020 RVPPK (pptx, 175 kB)
– 4b_prezentace PP – https://www.policie.cz/clanek/vyvoj-registrovane-kriminality-v-roce-2021.aspx
Kontakt:
Odbor prevence kriminality MVČR, opk@mvcr.cz, tel.: +420 974 832 255