Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

Modern Administration


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Dnes je Pomněnkový den, připomínáme si pohřešované děti

Forget-me-not neboli nezapomeň na mě, tak zní název pomněnky v angličtině. Právě proto se stala tato kytička symbolem dne pohřešovaných dětí. Dne, kdy v roce 1979 v New Yorku zmizel cestou do školy tehdy šestiletý Ethan Patz. Od roku 1986 je 25. květen vyhlášen jako Mezinárodní den pohřešovaných dětí. V České republice se každoročně ztratí několik tisíc dětí, klíčová je v takových případech rychlost zahájení pátrání i podpora veřejnosti. 

 

Ačkoliv byl minulý rok, který poznamenala pandemie covidu-19, z hlediska statistiky pátrání po ztracených dětech klidnější než roky předcházející, 1132 pohřešovaných dětí za rok 2020 je stále velmi vysoké číslo. V minulých letech platilo, že čeští policisté každý rok pátrají po několika tisících dětí a po téměř dvou desítkách pohřešovaných dětí v ohrožení.

K tomu jim pomáhá Národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech, který provozuje Ministerstvo vnitra už od roku 2010. Jeho prostřednictvím se informace o pohřešovaném dítěti dostává rychle k Policii ČR, k mezinárodním organizacím a s pomocí médií i mezi širokou veřejnost. Rychlý, přesný přenos informací a počet osob zapojený do pátrání je totiž v takových případech klíčový.

„Loni sice děti nebyly tak často o samotě, nicméně pandemie covidu-19 se na nich podepsala jiným způsobem. Vyhrocené domácí prostředí nebo strach z návratu do školy, to vše může vést děti k radikálnímu řešení, kterým je útěk,“ upozorňuje ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na zvýšené riziko přibývání ztracených dětí.

Rady, jak postupovat v případě ztraceného dítěte, preventivní aktivity, jak takovým situacím předcházet, či informace o systému pátrání je možné nalézt na stránkách http://www.pomoztemenajit.cz/. O dětech, které jsou v bezprostředním ohrožení života nebo zdraví, se veřejnost také může dozvědět pomocí aplikace ECHO, kam policie vkládá ty nejzávažnější případy. Takových případů, jako je například únos dítěte, bývá přibližně 20 ročně. V okamžiku, kdy Policie vloží do databáze nový případ, obdrží všichni uživatelé notifikaci, čímž se zvyšuje šance na včasné nalezení dítěte.



Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations 

Print  E-mail