První krok na cestě ke zřízení centrálního registru účtů
Nalézt cestu k vytvoření centrálního registru účtů, užitečného nástroje k finančnímu šetření, kterým policie pátrá po výnosech z trestné činnosti, to byl cíl včerejšího jednání zástupců ministerstev vnitra a financí a České národní banky v čele s ministry Milanem Chovancem, Andrejem Babišem a guvernérem Miroslavem Singerem.
„Jsem rád, že se podařilo nalézt konstruktivní přístup a společnou vůli k vytvoření nástroje, který je v západním světě běžný a který významným způsobem zrychlí a zefektivní odhalovaní a zajišťování výnosů z trestné činnosti. V registru budou shromážděny pouze údaje o existenci účtu právnické osoby u konkrétní banky. Žádné zůstatky, žádné pohyby na účtu, žádný velký bratr, jak se leckdo snažil namluvit veřejnosti. Příprava takového registru se však neobejde bez legislativních změn. K přípravě legislativy a konkrétní podoby centrálního registru bude zřízena expertní pracovní skupina složená ze zástupců ministerstev financí a vnitra a České národní banky. Do té doby, než bude hotová výsledná podoba registru, budeme jednat o využití stávající aplikace, kterou nabízí Česká bankovní asociace,“ řekl po jednání ministr vnitra Milan Chovanec.
Centrální registr účtů usnadní a zrychlí činnost policie. Pokud chtějí v současné době policisté zjistit majitele bankovního účtu, musí oslovit všechny finanční instituce na trhu, kterých je téměř 80. Dotaz musí povolit státní zástupce a vyřízení trvá měsíc i déle. Díky centrálnímu registru účtů bude policie moci oslovit jedním dotazem všechny finanční instituce najednou a vyřízení bude trvat pouze 24 hodin. Centrální registr účtů, který bude přehledem toho, kde má kdo účet, nebude tedy obsahovat údaje o pohybech na účtu a sníží také riziko úniku informací či byrokratickou zátěž nejenom u policistů, ale i u bank. Ty musí odpovídat i na dotazy, které se netýkají jejich klientů.
Pavel Novák
ředitel odboru tisku a public relations
Print
E-mail
Facebook