Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

Modern Administration


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Webparáda září

 

Má vaše obec atraktivní a informačně bohaté stránky? Dopřejte jim srovnání s ostatními weby!
 
 
Jak se ve Webparádě proměnilo pořadí? Díky hlasům veřejnosti si zlepšila svoje umístění obec Bělov a dostala se tak na druhou příčku. Třetí pozici si udržela Telnice. Zato Černá v Pošumaví klesla na čtvrté místo a odsunula Dolní Třebonín na páté místo. Ze soutěže vypadávají Brod nad Dyjí a Kašava.
 

Dolní Třebonín

Zdeněk Čížek: Strohá úvodní grafika webu Dolní Třebonín možná vytváří prvotní dojem podobně strohého obsahu, ale opak je pravdou. Našel jsem tu vše, co by návštěvník mohl potřebovat vyhledat. Za zmínku určitě stojí Kalendář akcí, který nabízí i členění podle oblastí zájmu a obsáhlé Fotogalerie. Vcelku tu nemám co vytýkat, web zdárně naplňuje svůj účel. Nicméně by mu prospělo více zviditelnit přidružené části, změnit grafiku do odvážnějšího pojetí a přidat pár uživatelských vychytávek.
Jakub Ferschmann: Na webu Dolní Třebonín mě nejvíce zaujala rychlost, s jakou se zobrazují jednotlivé stránky. V dnešní době, kdy v pozadí webových stránek stojí většinou různé robustní systémy, často velmi náročné na výkon i na paměť, je takto rychle reagující web až překvapující. Nebývá také moc zvykem, že zdrojový kód neobsahuje žádnou chybu a je validní dle uvedeného typu dokumentu. Hodnotil bych to velmi pozitivně. Vytknul bych jen zbytečné či složité použití některých atributů upravujících vizuální podobu. Danou funkčnost lze řešit mnohem jednodušeji se zachováním stejného výsledku. Z pohledu přístupnosti zde žádné zásadní chyby nenacházím. Zmínil bych jen časté použití tabulky pro formátování obsahu, ačkoli se nejedná o obsah vhodný pro tabulku. Dále bych zmínil načítání poměrně velkého obrázku na každé stránce, ačkoli je pravděpodobně tento obrázek určen jen pro tisk. Myslím si, že obrázek lze nahradit vhodným kaskádovým stylem určeným pouze pro tisk.
 

Brod nad Dyjí

Zdeněk Čížek: Na první pohled návštěvníka určitě zaujme na webu Brod nad Dyjí neotřelá grafika, která výmluvně naznačuje povahu a charakter obce. Především se mi však líbila přehlednost úvodní stránky a jednoduchá a jasná navigace. Škoda nefunkční virtuální prohlídky, zcela korektní nebude asi ani zdrojový kód (občasné chybové hlášky, opakované restarty zobrazení). Většina dokumentů v úřední desce je ve formátu PDF, bohužel většina vyhlášek obce se nabízí jen ve Wordu. Mapu obce bych nalinkoval spíše do sekce Obec a nikoliv Úřad, slabší aktualizace vykazuje Kalendář akcí a Hlášení rozhlasu. Především jsem tu však postrádal povinné informace dle zákona č. 106/1999 Sb. Pro někoho možná nuda, ale pro mnoho subjektů a občanů zdroj potřebných dat a informací. Brod nad Dyjí je se svým webem na začátku cesty správným směrem. Jen se nezastavit a pokračovat. Přidat více aktuálního obsahu, doplnit povinné údaje, nabídnout třeba místní zpravodaj, poskytnout více interaktivnosti a web získá na přidané hodnotě.
Jakub Ferschmann: Web obce Brod nad Dyjí působí hodně vesele a barevně, na druhou stranu až trochu přeplácaně. Graficky je zpracován velmi dobře, včetně sazby textu, tabulek a dalších často opomíjených detailů. Zdrojový kód je celkem kvalitní a moderní. Ve stránce jsou využity sémantické značky z HTML verze 5. Vadu na kráse kazí jen několik špatně ukončených párových značek a použití atributů upravujících vzhled přímo v HTML kódu, ačkoli toto verze 5 již nepodporuje. Přístupnost je díky kvalitnímu sémantickému značení na dobré úrovni. Lze jen vytknout, jak už bývá zvykem u většiny webových stránek, že hlavní sdělení stránky je až na jejím konci. Dále vidím jako chybu použití více nadpisů hlavní úrovně na titulní stránce. Každá stránka by měla mít vždy pouze jeden hlavní nadpis.
 

Nové obce

Design internetových stránek Patokryje zaujme přitažlivou jednoduchostí. V záhlaví se při procházení rubrik proměňují pohledy na vesnici, takže si přiblížíte atmosféru daného místa. Díky upozornění v pravém sloupci jste ihned v obraze ohledně připravovaných akcí. Aktuality přidává sám starosta a reaguje také na dotazy v Návštěvní knize. Zastupitele si můžete prohlédnout na fotografiích a naleznete zde i videozáznamy z jednání zastupitelstva. Zajímavostí jsou fotografie z výšky pořizované z rogala. Obec také zachytila nové trendy a propojila web s Facebookem. Růžová nezůstává nic dlužna svému názvu a originálním způsobem promítla tuto barvu do grafiky, včetně růžových hypertextových odkazů. Na podkladu stránek tyčící se hora naznačuje, že toto místo je ideální pro turistiku, vystoupat zde můžete na Růžovský vrch či Pastevní vrch. V Kalendáři akcí se snadno zorientujete podle barevně odlišených pozvánek týkající se sportu, kultury, města.
 

Celkové hodnocení

Zdeněk Čížek: 1. Kašava, 2. Čížkov, 3. Bělov, 4. Telnice, 5. Černá v Pošumaví, 6. Brod nad Dyjí, 7. Dolní Třebonín.
Jakub Ferschmann: 1. Čížkov, 2. Bělov, 3. Brod nad Dyjí, 4. Dolní Třebonín, 5. Černá v Pošumaví, 6. Telnice, 7. Kašava.
Karel Ferschmann: 1. Čížkov, 2. Dolní Třebonín, 3. Černá v Pošumaví, 4. Telnice, 5. Bělov, 6. Kašava, 7. Brod nad Dyjí.
Michal Kuchta: 1. Čížkov, 2. Telnice, 3. Černá v Pošumaví, 4. Bělov, 5. Brod nad Dyjí, 6. Kašava, 7. Dolní Třebonín.
 

Dosavadní průběh soutěže

Hlasování pro zajímavé internetové stránky obcí ve Webparádě probíhá již osm měsíců, připomeňme si tedy, jaké weby se zde zatím objevily. Na prvních místech se vystřídaly tři obce: Bělov, Čížkov a Telnice. Nejdéle se v soutěži zatím udržel Bělov, a to třicet dva týdnů. Prostřednictvím webových stránek jsme zavítali celkem do osmi krajů – Jihočeský, Jihomoravský, Liberecký, Karlovarský, Olomoucký, Plzeňský, Vysočina a Zlínský. Pohybovali jsme se přitom od Ašského výběžku (Krásná je nejzápadnějším sídlem s vlastním obecním úřadem), až po Západní Karpaty (Kašava se nachází v Hostýnsko-Vsetínské hornatině). Nejseverněji jsme se pak dostali na úbočí Kozákova, nejvyšší hory v Českém ráji (Radostná pod Kozákovem) a jižním směrem v Čechách k přehradní nádrži Lipno nacházející se v Chráněné krajinné oblasti Šumava (Černá v Pošumaví) a na Moravě do nivy Dyje a k Dunajovickým kopcům (Brod nad Dyjí).
 

Trocha statistiky

Naší Webparádou prošlo od začátku roku třináct obcí a jednalo se většinou o malá sídla. Sedm z nich má buď méně než 500 obyvatel nebo se pohybují těsně nad touto hranicí – Bělov (289 obyvatel), Brod nad Dyjí (482 obyvatel), Hlína (323 obyvatel), Krásná (517 obyvatel), Poděšín (246 obyvatel), Radostná pod Kozákovem (376 oby-vatel) a Voděrady (532 obyvatel). Z větších sídel nad 1 000 obyvatel byly do žebříčku zařazeny dvě, a to Dolní Třebonín (1 212 obyvatel) a Telnice (1 454 obyvatel). Obcí s největší katastrální výměrou je Černá v Pošumaví (50,37 km2), následovaná Čížkovem (49,1 km2), rozlohu kolem 20 km2 dosahují ještě dvě obce – Krásná (21,84 km2) a Dolní Třebonín (20,43 km2). Naopak k obcím s nejmenší rozlohou patří Bělov (3,43 km2) a Voděrady (4,44 km2). Obcí nacházející se v nejvyšší nadmořské výšce je Černá v Pošumaví (728 m), v nejnižší pak Brod nad Dyjí (175 m) a Telnice (195 m).
 

Dejte nám o sobě vědět

Internetové stránky mohou být skvělou příležitostí, jak upozornit na místní zajímavosti nebo aktivity. Díky Webparádě se nám tak například podařilo objevit, že v Čížkově funguje recesistická Republika Čížkov, Poděšín vlastní zajímavou sochu ve tvaru stromu od Michala Olšiaka a Hlína pořádá muzikály v podání místních ochotníků. Napište nám o svých webových stránkách, na vaši odezvu a tipy se těšíme na ivana.jungova@mvcr.cz nebo jiri.chum@mvcr.cz.

 

Print  E-mail