Webový navigátor (15): Rozmary počasí
Jak bude? Hledejme na českém internetu.
Červenec je jedním z měsíců, kdy věnujeme předpovědi počasí obzvláštní pozornost. Stránek, nabízejících informace o stavu a předpovědi počasí je na českém internetu velké množství. V podstatě všechny větší zpravodajské portály či vyhledávací servery nabízí svým návštěvníkům vlastní sekci s aktuálními meteorologickými prognózami. Každý jistě máme nějaký svůj vlastní, dlouhodobě zaběhnutý způsob, jak získat obecnou představu o tom, „jak bude“. Vedle internetu především z rádia, televizního zpravodajství či teletextu. Proto si v tomto a následujícím díle představíme některé zajímavé online služby, které přinášejí o něco pokročilejší a zajímavější informace.
Začneme přímo u zdroje, z jehož údajů čerpá drtivá většina českých stránek, nabízejících předpověď počasí. Tímto etalonem všech meteorologických webů u nás, a zároveň jednou z nejnavštěvovanějších stránek orgánů veřejné správy, je web Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Kořeny tohoto ústavu sahají do doby první republiky, pod dnešním názvem působí od roku 1954 a jeho ústředí nyní sídlí v Komořanech na jižním okraji Prahy.
Webové stránky ČHMÚ jsou v provozu v takřka neměnné podobě již od poloviny devadesátých let, až v loňském roce prodělaly výraznou rekonstrukci. Přímo pod titulní mapou, zachycující aktuální předpověď, se tak nyní nachází na třicet odkazů, které reprezentují různé informační výstupy a služby. Nás bude v tuto chvíli zajímat odkaz Aktuální radarová data. I přes strohý, spíše odborný název se pod ním ukrývá výtečný nástroj, velmi užitečný pro nejširší veřejnost.
Jedná se o snímky meteorologického radaru zachycující okamžitý stav atmosférických srážek nad územím celé České republiky. Jinými slovy, jedním pohledem na tuto mapu ihned zjistíte, kde a s jakou intenzitou nyní právě v Česku prší. Jelikož je tento stav každých 15 minut aktualizován, lze si navíc pomocí přehrání několika posledních snímků za sebou velmi dobře udělat představu, kterým směrem srážková oblačnost postupuje a zda se tak máte připravovat na pořádnou činu, nebo naopak slunné odpoledne. Jako výhled na několik následujících hodin až řádově půlden dopředu tak snímky poslouží velmi dobře. Nenechte se jen zmást formátem časového údaje, snímky jsou datovány v mezinárodním časovém standardu UTC, pro převod do našeho středoevropského letního času tedy přičtěte dvě hodiny (jednu v případě zimního).
Svou přesnou polohu můžete na zobrazené mapě určit několika způsoby, nejsnáze asi vyberete příslušné město z rolovacího seznamu v dolní části, uživatelé GPS přístrojů mohou zadat přímo souřadnice své zeměpisné délky a šířky. Pomocí malého nenápadného tlačítka „o“ vedle vpravo můžete zkusit svou polohu určit také pomocí automatické geolokace svého internetového připojení. A konečně, pokud se vám zdá samotná podkladová mapa příliš malá, můžete se kliknutím na odkaz zobrazení radarových dat na podkladech Google Maps přenést na klasický mapový portál společnosti Google, kde si můžete mapu posunout a zvětšit podle libosti až k místu, které vás zajímá. Animace srážek je stále přítomna i zde, roztažena v průhledné vrstvě nad celou mapou.
Velkým plusem této služby je také možnost jejího využití v mobilním telefonu, což mnohonásobně zvyšuje její užitečnost, pokud jste například již někde v terénu. Pokud používáte operátora Vodafone, můžete si nechat na mobil poslat MMS zprávu s animací aktuálního pohybu srážek, v ostatních případech je nutností mít v mobilu přístup na internet. Tak si můžete zobrazit speciální náhledy radarové mapy v různých verzích dle velikosti displeje. Všechny podrobnosti naleznete pod odkazem zobrazení pro mobilní telefony v pravé části. Jako nadstavbovou informaci k tomuto zobrazení srážek lze chápat výstup služby Detekce blesků, kterou nalezneme opět v odkazech na titulní straně webu ČHMÚ. Grafická podoba služby je téměř identická, i na menší mapce České republiky je vidět, kde aktuálně nejen prší, ale doslova bijí hromy a blesky.
text Vojtěch Sedláček