Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

Modern Administration


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Sněmovna – pro lepší spolupráci v ekonomické diplomacii

 

Ministerstvo průmyslu a obchodu bude s hospodářským výborem Poslanecké sněmovny koordinovat ekonomickou diplomacii České republiky. Obě instituce budou například společně plánovat podnikatelské mise do zahraničí či projednávat plánované změny v proexportní politice, což by mělo pomoci českým vývozcům. Vyplývá to z memoranda, které  podepsali ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek a předseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Milan Urban. „Uzavřeli jsme průlomovou dohodu, která zaručuje mnohem lepší koordinaci zahraničních podnikatelských misí, dlouhodobě stabilní a předvídatelnou proexportní politiku a silnější podporu českých firem na zahraničních trzích," sdělil novinářům Kocourek. „Českému podnikateli je jedno, jestli mu s misí na nový trh pomůže ministr nebo poslanec z té nebo oné politické strany. Dnes podepsané memorandum ujišťuje naše exportéry o tom, že od státu můžou očekávat jednotnou podporu," podpořil význam memoranda poslanec Urban. Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR je hlubší zapojení obou institucí do praktické podpory exportu, koordinace při projednávání změn exportní politiky a při zahraničních cestách provázených podnikatelskými misemi v zájmu zaměstnavatelů.
 
Poslankyně ODS Ivana Řápková navrhuje zavést zákaz pobytu i za některé přestupky. Jako příklad uvádí prostitutky, které své služby nabízejí na místech v rozporu s obecními vyhláškami. Bývalá chomutovská primátorka chce také novelou přestupkového zákona umožnit úřadům zveřejňovat na úřední desce lidi, kteří pokutu neuhradí. Současné sankce za přestupky nejsou podle Řápkové často dostatečné. Úřad sice může za přestupek uložit pokutu, jejich vymahatelnost je však problematická. Za některé přestupky týkající se například občanského soužití, veřejného pořádku, majetku nebo alkoholu by proto úřady měly mít podle poslankyně možnost uložit až roční zákaz pobytu. Úřad by mohl lidem zakázat pobyt například v celé obci nebo v její přesně vymezené části či v některé městské části nebo obvodu. Pokud by člověk na zakázané místo musel jít, úřad by mu to musel povolit. Zákaz pobytu nyní obsahuje jen trestní zákoník. Může trvat až deset let. Na úředních deskách by podle novely mohly úřady zveřejňovat neplatiče pokut i s údaji o výši sankce a o spáchaném přestupku. Podle Řápkové by hrozba zveřejnění mohla přispět k tomu, že by lidé pokutu raději uhradili.
 
V Praze by v budoucnu mělo vzniknout několik míst, kam by město svými vyhláškami mohlo odsouvat například herny a další druhy hazardu. Tuto představu v Poslanecké sněmovně nastínil pražský primátor Bohuslav Svoboda, i když zároveň musel připustit, že její uskutečnění by bylo právně obtížné. Sněmovní rozpočtový výbor se zabýval třemi novelami na regulaci hazardu, z nichž jednu předložila právě Praha. S další novelou přišla vláda a se třetí v pořadí sociální demokracie. Pražský návrh novely loterijního zákona předpokládá, že obec by nové druhy hracích přístrojů, videoloterní terminály, směla povolovat jako dosavadní klasické výherní hrací automaty. Rozhodovala by, zda a kde budou. Stejným směrem jdou i ostatní dvě předlohy. Jen za dva roky se podle slov pražského primátora zvýšil počet videoloterijních terminálů desetinásobně. Primátor Svoboda ujistil, že Hlavní město Praha nové rozhodně povolovat nechce. V místech, kde jsou nyní a která považuje město za riziková, například v blízkosti škol, by je chtělo zrušit.
 
text -žam-

Print  E-mail