Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

Modern Administration


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Sněmovna – radnice získaly právo omezovat kvůli ovzduší automobilovou dopravu

Podle novely zákona o ochraně ovzduší, kterou schválila Sněmovna na své březnové schůzi, získají radnice novou pravomoc vymezit ve městech a obcích zóny, do nichž nebudou moci vjíždět starší automobily, které nesplňují určité emisní limity. Při vyhlášené smogové situaci by mohli řidiči jezdit zadarmo po zpoplatněných úsecích dálnic, které tvoří obchvaty měst a obcí. Vzrušenou debatu však vyvolalo ustanovení, podle kterého bude moci vláda stanovit nové stropy emisí pro trvalé zdroje znečištění na vymezených územích. Zmocnění vlády zakládá podle některých názorů možnost vydírat průmyslové podniky a rozšiřuje prostor pro korupci. Firmy budou mít podle odpůrců tohoto ustanovení dvě možnosti - zavřít, nebo se nějak dohodnout. Předloha má podle autorů, tří moravskoslezských poslanců, přispět ke zlepšení ovzduší v místech, kde jsou imisní limity překračovány. Moravskoslezský kraj patří v tomto ohledu k nejvíce postiženým v Evropě. Takzvané nízkoemisní zóny se zákazem vjezdu neekologických vozidel by mohly vzniknout rok potom, co radnice nařízení vydá. Úřad stanoví emisní kategorie vozů, které budou moci do zóny jezdit. Zóny by mohly být jen v oblastech se znečištěným ovzduším, které zároveň mohou motoristé objet po silnici stejné nebo vyšší třídy. Mohly by je dále zřizovat radnice lázeňských měst.
 
Do novely zákona o ochraně veřejného zdraví, která původně byla jen o značení koupališť, se při konečném hlasování dostalo ještě ustanovení, že se děti nebudou plošně očkovat proti tuberkulóze. Tento krok podpořil také ministr zdravotnictví Leoš Heger. Podle něj riziko očkování převažuje nad výhodami. Dětem totiž hrozily i zdravotní komplikace. Zákon tak stvrdil to, co do praxe v od loňského listopadu zavedla vyhláška. Krátce po narození se očkují už jen vybrané děti, jejichž rodiče pobývali v zemích s vysokým výskytem TBC, které s pacientem byly v kontaktu či se v jejich rodině nemoc v minulosti objevila. Podle hlavního hygienika ČR Michaela Víta nehrozí, že by se kvůli novému systému očkování choroba v ČR začala šířit. Základní text novely ohledně koupališť vychází se směrnice EU a počítá s tím, že by měly být u přírodních koupališť instalovány tabule s informacemi o znečištění vody. Tyto tabule by měly být jak u oficiálních přírodních koupališť, která mají provozovatele, tak v místech, kde se lidé často koupou ve volné přírodě. Česká republika je v prodlení s přijetím návrhu a hrozí jí kvůli tomu sankce ze strany EU.
 
Poslanci také v pátek 25. března přehlasovali veto Senátu k novele, která má umožnit zvýšení pracovních kompetencí zdravotních sester. Senátorům se nelíbila část zákona, podle níž by sestry u záchranné služby kvalifikovala na záchranáře pětiletá praxe. Novela by měla umožnit sestrám vykonávat některé činnosti před získáním specializované způsobilosti, přičemž pojišťovny jim je zaplatí. Ministerstvo očekává, že lepší podmínky přivedou do oboru nové zájemkyně. Norma také prodlužuje registrační období sester z šesti na deset let. Nyní je v ČR registrováno 45 000 sester, většině z nich původní registrace vyprší v letech 2011 a 2012. Novela také ruší dosavadních šest různých zaměření sanitáře a nechává jen všeobecného sanitáře. Umožňuje zdravotnickým záchranářům, aby pracovali v lůžkových částech intenzivní péče a na anesteziologicko-resuscitačních odděleních.
 
Poslanci také v prvním čtení podpořili vládní novelu, která má kromě jiného zvýšit ochranu spotřebitelů před falšováním vína. Pro zajištění řádné ochrany proti falšování jakostních vín zavádí nově povinnost uvádět na etiketě jakostního vína evidenční číslo jakosti. Na základě nařízení Evropské unie má být v rámci České republiky také umožněno zvýšení horní meze celkového obsahu alkoholu u zde vyrobeného červeného vína. Novela zákona o vinohradnictví a vinařství má také vinařům ulevit od administrativy. Místo nákladného písemného zveřejňování žádostí a oznámení v oblasti vinohradnictví a vinařství ve Sbírce zákonů je ministerstvo zemědělství má do budoucna podle návrhu zveřejňovat na svých internetových stránkách. Návrh v souladu s reformou Společné organizace zemědělských trhů v EU ruší kategorii „stolních vín". Zemské víno pak bude muset být vyrobeno výhradně z hroznů vypěstovaných v dané vinařské oblasti. Tato právní úprava je oproti unijní přísnější. Evropské předpisy totiž povolují takto značit vína, u nichž je 85 procent hroznů místních. Tuzemské vinařské oblasti Čechy a Morava jsou však podle důvodové zprávy k návrhu novely dostatečně veliké na to, aby nebylo příměsí třeba.

text -žam-

Print  E-mail