Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

Modern Administration


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Senát - udílení cen Společnosti pro vědu a umění

Přijetí předsedy Ústavního soudu Korejské republiky. Přijetí předsedy Ústavního soudu Korejské republiky.
Předseda Senátu Přemysl Sobotka přijal 24. května předsedu Ústavního soudu Korejské republiky Kang Kook Lee. Předseda Senátu během jednání představil postavení horní parlamentní komory v ústavním pořádku naší republiky a hovořil také o spolupráci Senátu PČR s Ústavním soudem České republiky. Pan předseda Lee poté informoval o činnosti korejského Ústavního soudu. Dalším tématem rozhovoru obou politiků se stala situace na Korejském poloostrově. O den později se setkal místopředseda Senátu Milan Štěch s výkonným ředitelem Americké obchodní komory v ČR Westnem Staceym. Zúčastnění jednali o současné úrovni vzájemných hospodářských vztahů, o podmínkách amerických investorů pro působení v naší republice a také o případném zájmu investorů v období doznívající hospodářské krize. Diskutovali i o opatřeních, která iniciovala Americká obchodní komora pro zlepšení podmínek podnikatelských subjektů a boj proti korupci.  
 
Stálá komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí spolu se Společností pro vědu a umění Praha uspořádaly 25. května v Senátu malou slavnost. Již po osmé se sešli pozvaní účastníci v Hlavním sále, aby se podíleli na udílení cen Společnosti pro vědu a umění, kterými jsou každoročně oceňováni reprezentanti různých uměleckých i vědních oborů. V letošním roce cenu získali dirigent Jiří Bělohlávek, herci Blanka Bohdanová a Viktor Preis, režisér Jiří Menzel, historik Zdeněk David, malíř Zdeněk Hodonský nebo spisovatel Ludvík Kundera. Oceněni byli také lékaři Ivo Hána a Josef Koutecký.
Společnost pro vědu a umění je nezisková a nepolitická organizace, kterou založili koncem 50. let minulého století významní čeští a slovenští krajané žijící v USA. Jejím posláním je navazování a udržování kontaktů mezi lidmi, kteří mají osobní, rodinný nebo profesní vztah k České republice nebo ke Slovensku. Postupem doby se Společnost a její činnost rozšířila po celém světě. Pobočky pracují nejen v Evropě a Severní Americe, ale například i v Austrálii nebo Jižní Africe. Po roce 1989 Společnost pro vědy a umění obnovila svoji činnost i v tehdejším Československu. Letošní udílení cen Společnosti pro vědy a umění Praha se konalo již podeváté. Ceny předávali předsedkyně pražské pobočky SVU Alena Morávková spolu s předsedou Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí Marcelem Chládkem.
 
Udílení cen Společnosti pro vědy a umění Praha. Udílení cen Společnosti pro vědy a umění Praha.
Cenu si osobně přišli převzít například Blanka Bohdanová, dlouholetá členka Národního divadla a nositelka Ceny Thálie. Cena jí byla udělena za její hereckou a malířskou tvorbu. Slavnosti se zúčastnil i Jiří Menzel, filmový a divadelní režisér a herec, představitel české filmové nové vlny, který ocenění obdržel za celoživotní dílo. Cenu osobně převzal i chirurg a zakladatel dětské onkologie v Československu Josef Koutecký, který po roce 1989 zastával po čtyři funkční období funkci děkana 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a v mezidobí byl rektorem UK. J. Koutecký je také autorem stovek odborných publikací a desítek učebnic. Do Senátu přišel i význačný český lékař Ivo Hána, klinický imunolog a alergolog, spoluzakladatel oboru imunologie, který je mimo jiné autorem více než 250 odborných statí v našich i zahraničních časopisech. Akademický malíř a grafik František Hodonský si cenu odnesl za svou malířskou a grafickou tvorbu a skvělou reprezentaci českého výtvarného umění u nás i v zahraničí. Přítomen slavnostnímu ocenění byl i divadelní a filmový herec Viktor Preiss, který byl oceněn za své herectví, práci v dabingu i za několikaletou pedagogickou činnost. Příjemnou atmosféru slavnostního odpoledne v Hlavním sále Senátu přítomným zpříjemnil světoznámý klavírista Radoslav Kvapil.

 

text -kk-
foto archiv Senátu PČR

Print  E-mail